Lidovky.cz

Prezident Filipín se chce odpoutat od USA. Obrátíme se na Peking a Moskvu, hrozí

Svět

  14:30
Filipínský prezident Rodrigo Duterte oznámil, že už nemá zájem o 65 let starou vojenskou alianci se Spojenými státy. Duterte zrušil pravidelných 28 vojenských cvičení s americkými jednotkami, která probíhají každý rok. Zastavil i právě probíhající nácvik společného vylodění a prohlásil, že bylo poslední za jeho šest let ve funkci prezidenta.

Prezident Rodrigo Duterte prosazuje tvrdou politiku vůči drogám. foto: Reuters

„Dokud budu prezident, nebudete se k nám chovat jako k rohožce. Jinak toho budete litovat. Nebudu s vámi mluvit. Vždy se můžu obrátit o pomoc na Čínu,“ vyhrožoval prezident při pátečním projevu ve městě Davao na jihu země podle britského The Independent.

Filipínský prezident Duterte se omluvil Židům za výrok o Hitlerovi

Dalším opatřením, které má Filipíny dostat z přílišné závislosti na USA, bude stažení 107 amerických vojáků, kteří na tichomořském souostroví obsluhují průzkumné drony. Ty sledují islámské militanty na Blízkém východě. Odzvoní jim poté, co Filipíny získají vlastní špionážní kapacity. Oznámil to tamní ministr obrany Delfin Lorenzana.

Ministr Lorenzana bude od filipínského kongresu žádat 50 až 100 milionů dolarů (asi 1,22 až 2,44 miliardy korun) jako kompenzaci za americkou vojenskou pomoc. „Byli jsme spojenci od roku 1951. Jediné, co jsme z americké pomoci ale měli, bylo vybavení z druhé ruky. Američanům se nepovedlo dostat nás na úroveň vyspělejších sousedů v regionu,“ odůvodnil rozhodnutí Lorenzana.

Příbuzní zabitých v drogové válce na FIlipínách.
Mezi odpůrci tvrdých perzekucí jsou i děti.

Vojenský rozkol následuje poté, co Duterte vyjel v září vulgárně po americkém prezidentovi Baracku Obamovi, který kritizoval filipínský způsob řešení drogového problému. Filipínský prezident si totiž za hlavní cíl předsevzal zničit drogové kartely. To činí pomocí jejich vlastní taktiky, dealery jednoduše fyzicky likviduje, což se Američanům nelíbí.

Peking a Moskva místo Washingtonu

Podle ministra Lorenzany se vztahy mohou zlepšit pouze tehdy, vezmou-li USA svoje kritické komentáře zpět. „Vztahy se někdy takhle jednoduše zhorší, postupem času se však mohou dostat zpět na původní úroveň,“ řekl.

Špatné vztahy mezi Manilou a Washingtonem vedou k tomu, že se Duterte bude chtít obrátit na spolupráci s Čínou a Ruskem. Svého šéfa obranného resortu vyšle do Pekingu a Moskvy, aby vyjednal nákup armádního vybavení od nich.

Roger Hollenbek, mluvčí amerických sil na tichomořském souostroví, komentoval rozhodnutí filipínského prezidenta s rozvahou. „Pokud je to poslední společné cvičení, nedá se nic dělat. Dokud to půjde, budou naše armády spolupracovat,“ uvedl Hollenbek s tím, že vzájemné vztahy na armádní úrovni jsou velmi dobré.

Rozhodnutí odvrátit se od americké podpory je překvapivé, protože Filipíny měly se Spojenými státy dlouhodobě skvělé vztahy. Z hlediska bezpečnostní politiky byly pro USA Filipíny jedním z nejdůležitějších partnerů mimo NATO. Přítomnost amerických jednotek na základnách v tichomořském souostroví navíc byla a je klíčová ze strategického hlediska. Sahá ještě do koloniálních let v první polovině 20. století a druhé světové války, v níž američtí vojáci těžce bojovali o kontrolu nad Filipínami s japonskou armádou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.