Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filipínský starosta se chtěl prostřílet z vězení. Protidrogová policie ho zabila

Svět

  9:20
MANILA - Filipínská policie v sobotu zabila v rámci potírání obchodu s drogami dalšího starostu. Tentokrát při přestřelce ve vězení, odkud se podle úřadů zatčený starosta města Albuera snažil utéct a střílel na policisty. Místní nevládní organizace uvedla, že vězeň měl u sebe v žaláři střelnou zbraň, a vyzvala k vyšetření incidentu.

Filipínský boj s drogami - ilustrační foto foto: Reuters

Minulý týden policie při přestřelce na jihu Filipín zabila starostu města Datu a devět lidí z jeho doprovodu. Jednalo se nejspíš o nejkrvavější operaci od doby, kdy prezident Rodrigo Duterte zahájil tvrdé tažení proti drogám.

Povolání matek: vražedkyně drogových dealerů. Filipíny pokračují ve válce

Duterte v létě otevřeně pranýřoval veřejné činitele zapletené do drogové kriminality. V srpnu přečetl seznam 150 politiků, včetně několika starostů, které obvinil z účasti na obchodech s narkotiky a kterým nařídil, aby se okamžitě vzdali úřadům, jinak budou pronásledováni a dopadeni.

Policie odhaduje, že od 30. června, kdy Duterte nastoupil do úřadu, bylo zabito více než 3600 osob podezřelých z obchodování s drogami. Tvrdé tažení proti narkotikům vyvolalo mezinárodní znepokojení z možného nezákonného zabíjení, ale Duterte veškerou kritiku odmítá a trvá na tom, že splní svůj předvolební slib zbavit zemi drog.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!