Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filipínský prezident se v Číně ‚rozešel‘ s USA: S Čínou a Ruskem proti světu

Svět

  22:50
PEKING - Filipínský prezident Rodrigo Duterte, známý svými kontroverzními výroky, ve čtvrtek v Pekingu oznámil „rozchod se Spojenými státy“, dlouholetými spojenci jeho země. Podle agentury AP Duterte dodal, že rozchod je ve vojenské i ekonomické rovině. Duterteho předtím přijal čínský prezident Si Ťin-pching.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte se svým čínským protějškem, prezidentem Si Ťin-pchingem (vpravo) foto: Reuters

„Přestavěl jsem se ve vašem ideologickém proudu a možná zamířím také do Ruska za Putinem, abych mu řekl, že jsme tři proti světu - Čína, Filipíny a Rusko. To je jediná možná cesta,“ řekl podle agentury Reuters Duterte čínskému obecenstvu.

Filipínský prezident také oznámil, že „Amerika prohrála“.

Prezident Filipín se chce odpoutat od USA. Obrátíme se na Peking a Moskvu, hrozí

Prezident, který se dočkal velkého aplausu obecenstva složeného z čínských a filipínských podnikatelů, více podrobností neposkytl. AP v této souvislosti připomněla slova, které nedávno pronesl filipínský ministr obrany před tamějšími senátory, že Duterte někdy říká k filipínsko-americkým vztahům něco, co nekonzultuje s vládou.

Americká reakce

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby v první reakci uvedl, že se Duterteho výroky neshodují s dosavadními vztahy mezi oběma zeměmi. Dodal, že Washington bude po Manile požadovat vysvětlení.

Filipíny přitom tradičně byly dlouhodobým a důležitým spojencem USA, strategie Baracka Obamy nazvaná „Obrat k Asii“ měla znovu zvýšit americký vliv v regionu, odpadnutí Filipín tedy bude pro tuto strategii velkou ránou. USA také mají na Filipínách několik vojenských základen.

Filipíny dříve hlasitě protestovaly proti čínským nárokům v Jihočínském moři. I když mezinárodní arbitrážní soud v Haagu rozhodl v teritoriálním sporu ve prospěch Filipín, Čína rozhodnutí bojkotovala.

Duterte a Si na společném setkání vyzdvihli zlepšení vzájemných vztahů od Duterteho zvolení do čela země. Jde o první návštěvu filipínského prezidenta v Číně.

Autoři: ,

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...