Lidovky.cz

Čínský tanec mezi vejci: KLDR chápeme i s jejími zbraněmi. Ale vlastně je nevděčná

Svět

  6:00
PEKING/PRAHA - Poté, co vyslal americký prezident Donald Trump flotilu k Severní Koreji, zvýšila se pravděpodobnost ozbrojeného konfliktu. Někteří lidé přitom ukazují na Čínu, že na KLDR nedostatečně „tlačila“. Z čínských médií se můžeme pokusit sestavit obraz toho, jak tuto „vinu“ vidí samotní Číňané. Zjednodušeně řečeno: Čína nic špatně neudělala.

Kim čong-un hovoří k sevekorejskému národu (ilustrační snímek). foto: Reuters

Podle čínského názorového a zpravodajského serveru chinainperspective.com (cung-lan čung-kuo) se Čína (ČLR) ve vztahu ke KLDR vždy držela dvou zájmů: zaprvé, Severní Korea by se měla „odnuklearizovat“ a za druhé, na Korejském poloostrově je nutné udržet mír - tedy „nezpůsobit zmatek“.

Zmatek na Korejském poloostrově znamená podle serveru zmatek na čínských hranicích a tím pádem i v ČLR. Cíle se zdají rozumné, ale snaha dosáhnout obou je v současnosti „neuskutečnitelný úkol“, píše autor.

Média jsou spřízněná se stranou

Je nutné upozornit, že oficiální čínská média podléhají cenzuře a někdy bývají přezdívána jako „hlásné trouby režimu“. Obsah, který v nich najdeme, je tedy obsah, který má čínský čtenář povoleno a doporučeno vidět.

Tuto propagační funkci (v Číně se slovo propaganda používá bez negativních konotací) zdůraznil čínský prezident Si Ťin-pching minulý rok. Tehdy v únoru navštívil největší mediální dům a žádal, aby média byla ke Komunistické straně Číny zcela loajální.

V čínských médiích se setkáme s pohledem, že USA usilují o mezinárodní izolaci Severní Koreje a zaujímají k ní vytrvale nepřátelský postoj. To, spolu s tím, že pro KLDR v čele s Kim Čong-unem je získání jaderných zbraní naprosto základní politikou, oslabuje čínské snahy.

„KLDR musí mít jaderné zbraně k tomu, aby režim přežil“

Američané nikdy nenapadli zemi disponující jadernými zbraněmi a tedy, podle severokorejské logiky, KLDR musí mít jaderné zbraně k tomu, aby režim přežil, míní v Číně. Tím pádem vyhnutí se „zmatku“ je neslučitelné s čínskými snahami o nukleární odzbrojení, píše autor.

Současně KLDR je nejen pod tlakem Američanů, ale rovněž je sankcionována mezinárodním společenstvím - tak na problém Severní Koreji pohlížejí čínská oficiální média.

V již dřívějším názorovém komentáři čínského strategického analytika pro list Global Times (chuan-čchiou š’-pao) narazíme na podobný postoj. Ten se ale mísí i s jistým rozčilením - KLDR totiž také „nevděčně škodí čínským zájmům“.

Jednání mezi státy musí být pro všechny strany výhodná, jinak by vlády neměly důvod žádné dohody uzavírat. Čína se v jednání s KLDR a Jižní Koreou drží tří cílů:
1) Odstranění jaderné hrozby.
2) Udržení míru a stability.
3) Dialog a oboustranné řešení problémů.

Trump a Si Ťin-pching jednali o Severní Koreji. Čína se snaží o mírové řešení

To v komentáři autor dokládá tím, že Čína se podílela na vyjednávání dohody o rámci korejského jaderného programu mezi USA a KLDR v roce 1994 a také vždy, když nastala krize, byla ochotná fungovat jako mediátor. V zájmu míru, stability a všeobecného prospěchu tak Čína „vydala obrovské množství diplomatických prostředků“.

„USA a Jižní Korea se dopouští dvou chyb“

Čína se také snažila zlepšit vztahy mezi KLDR a dalšími zeměmi, především s USA. Přitom jí podle komentátorů nikdy nešlo o sobecké zájmy, ale o dosažení zmíněných tří cílů. Snahy Číny ale nešly dohromady s americkou a jihokorejskou strategií. Obamova administrativa spolu s bývalou jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje zastávala podle Číňanů názor, že se režim v KLDR zhroutí. Pro případné smíření KLDR a Jižní Koreje by podle nich bylo klíčové, aby severokorejský režim padl.

Severní Korea ‚je připravená k válce‘, pokud dojde k další americké provokaci

Podle čínského komentátora se v tomto ohledu USA s Jižní Koreou dopouští dvou chyb. První chybou je myslet si, že KLDR přistoupí na nukleární odzbrojení a teprve potom bude moci jednat o všem ostatním. Druhou chybou je očekávat, že se KLDR vzdá a přijde se „skloněnou hlavou prosit o odpuštění“. Takové očekávání je podle autora nereálné, u Kim Čong-una teprve.

„Pokud by se severokorejský režim zhroutil, vytvořilo by to ohromné množství uprchlíků a naprostý chaos na hranicích. Byla by to tedy Čína, která by musela ‚zaplatit účet‘?“ ptá se autor.

„KLDR kazí vztahy“

Severokorejský režim ale „není bez chyby“, pokračuje autor. KLDR je závislá na ekonomické podpoře Číny, ale vůbec se neohlíží na čínské zájmy. Svým nezodpovědným chováním „kazí“ vztahy se Spojenými státy i dalšími vládami a snaží se být uznána jako země disponující jadernými zbraněmi. Zásah Američanů v Severní Koreji a jejich přítomnost hned u hranic ale Čína odmítá. Dá se čekat, že v případě, kdyby něco takového hrozilo, by se sama chtěla chopit iniciativy. Podobně jako Američané, Číňané mají také „rudé čáry“ které se nesmí překročit.

Ve středu list Global Times uveřejnil varování adresované KLDR, aby se ve „vlastním zájmu“ zdržela dalších jaderných testů - těmi by přitom mohla KLDR „oslavit“ sobotní výročí narození zakladatele režimu Kim Ir-sena. Podle čínského listu USA posilují svoje vojenské možnosti a útok na základnu v Sýrii značí, že Trump je „militantní/válkychtivý prezident“. Po vyslání flotily ke Korejskému poloostrovu je tak „míč na severokorejské straně“ a KLDR by se „tentokrát měla vyvarovat chyb“. Podle čínského ministra zahraničí Wang Iho jak USA tak KLDR musí „ve stejnou chvíli šlápnout na brzdu“ a projednat řešení problému - to je podle jednoho z čínských komentátorů ta správná cesta.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.