11. dubna 2017 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea ‚je připravená k válce‘, pokud dojde k další americké provokaci

Kim Čong-Un a příslušníci severokorejské armády oslavují test jaderné rakety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-Un a příslušníci severokorejské armády oslavují test jaderné rakety | foto: Reuters

PRAHA KLDR je prý připravená na „jakýkoliv způsob války“. Severní Korea varovala před katastrofálními následky, pokud dojde k „jakékoliv provokaci“ ze strany USA, jen pár dní poté, co Spojené státy poslaly námořní bojovou skupinu ke Korejskému poloostrovu.

Pchjongjang s odvoláním na „riskantní kroky“ americké armády oznámil, že bude svou zemi bránit před invazí „mocnou silou zbraní“.

Rozhodnutí přesunout letadlovou loď USS Carl Vinson a další bojová plavidla do vod u Korejského poloostrova přišlo po testu severokorejské balistické střely. Ke zvýšení tlaků přispělo i společné cvičení americké a jihokorejské armády, které KLDR vidí jako zástěrku k invazi.

„Poženeme Spojené státy k odpovědnosti za katastrofální důsledky, které budou následkem těchto šokujících akcí,“ citovala severokorejského mluvčího ministerstva zahraničí státní zpravodajská agentura. „Severní Korea je připravená reagovat na jakýkoliv způsob války, který si USA žádají,“ dodal podle agentury mluvčí.

Letadlová loď Carl Vinson
Kim Čong-un v umazaném kabátu.

„Pokračující vážná situace znovu ukázala, že rozhodnutí Severní Koreje navýšit své vojenské kapacity na obranu, preventivní útok a jadernou sílu jako středobod bylo správné,“ sdělil mluvčí. „Podnikneme tu nejtvrdší protiakci proti provokatérům, abychom se ubránili za pomoci mocné síly zbraní.“

Vysoká pravděpodobnost odvety

Americký ministr zahraničních věcí Rex Tillerson v odpovědi na severokorejskou rétoriku podle deníku le Monde uvedl, že pokud nějaký stát poruší mezinárodní smlouvy, nedodržuje závazky, nebo vyvine hrozbu, „je zde vysoká pravděpodobnost odvety“ ze strany USA.

Podle serveru the Guardian byl americký útok na syrskou leteckou základnu z minulého týdne varováním pro KLDR. Americký prezident Donald Trump totiž sdělil několik dní předtím, že Spojené státy jsou v Severní Koreji připraveny jednat samostatně, pokud Čína neuspěje v tlaku na svého souseda.

Pracovníci Bílého domu naznačili, že všechny možné reakce na vývoj severokorejské střely s dlouhým doletem jsou stále na stole, včetně případných preventivních útoků.

„Pokud se podíváme na krize, které by mohly přinést střet velkých mocností, tak Severní Korea je centrem větších obav než Sýrie. Myslím, že Číňané začínají chápat, že pokud tato krize nepůjde řešit mírově, skrze vyjednávání, tak hrozí, že Američanům zbude jen jedna možnost, což je vojenská akce,“ uvedl pro deník Independent Sir John Sawers, bývalý šéf britské tajné služby Mi6.

Podle Guardianu přítomnost americké letadlové lodi Carl Vinson s jaderným pohonem jde ruku v ruce se spekulacemi, že severokorejský režim plánuje šestý jaderný test na 105. výročí narození Kim Ir-sena, které se uskuteční v sobotu.

Spojené státy mají na území Jihokorejské republiky patnáct vojenských základen a přibližně třicet tisíc vojáků a personálu na základnách.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz