Lidovky.cz

Ohlaste, odstraňte, opláchněte, radí při stále častějších útocích žíravinou Britové

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Ve Velké Británii přibývá útoků žíravinou. Za šest měsíců anglická policie zaznamenala přes 400 takových útoků. Národní zdravotní služba (NHS) vydala příručku, ve které doporučuje útok ohlásit na tísňovou linku, z poškozeného odstranit oblečení zasažené žíravinou a následně opláchnout poraněné místo. Útok žíravinou může pro oběť znamenat dlouhodobou hospitalizaci a psychologické terapie.

Žíravina (ilustrační foto) foto: Pixabay.com

Z útoků kyselinou v Londýně byl obviněn 16letý chlapec. Čeká ho soud pro mladistvé

S nárůstem útoků žíravinou v Británii vydala Národní zdravotní služba (NHS) příručku nazvanou „Ohlaste, odstraňte, opláchněte“ (Report, Remove, Rinse), uvedl zpravodajský server Independent.co.uk.

Doporučuje v ní obětem a svědkům podobného útoku okamžitě zavolat na tísňovou linku, následně opatrně odstranit kontaminované oblečení a opláchnout místo postižené žíravinou.

Nová doporučení vydala NHS poté, co zdravotníci zaznamenali zvýšený počet lidí, kteří potřebovali odbornou pomoc s poleptáním žíravinou. Podle NHS potřebovalo v roce 2014 pomoc odborníků na popáleniny a poleptání 16 lidí, v roce 2015 už 25 a minulý rok 32. Počet lidí potřebujících pomoc na jednotkách specializovaných na poleptání, kde se věnují pouze nejzávažnější zranění, bude podle NHS pravděpodobně stoupat.

Oběti, jejichž zranění nejsou tak závažná, jsou ošetřeny ambulantně. Od listopadu minulého roku do letošního dubna policie v Anglii a Walesu zaznamenala více než 400 útoků kyselinou.

„Ačkoliv tento typ útoků není příliš častý, NHS se stará o lidi, jež se stali obětí těchto zbabělých útoků,“ uvedl ředitel traumatologického oddělení NHS Chris Moran. „Jedna chvíle bezmyšlenkovitého násilí může vyústit ve vážnou fyzickou bolest a psychické trauma. Následkem útoku mohou být měsíce, nebo i roky, finančně náročné a specializované péče NHS.“

„Chirurgové specializovaní na popáleniny a poleptání viděli na vlastní oči, jak zničující může být útok žíravinou. Poleptání může způsobit obrovskou bolest, doživotní zjizvení a oběť může i oslepnout. Bohužel se počet těchto útoků zvyšuje,“ řekl David Ward, prezident Britské asociace plastických, rekonstruktivních a estetických operací. „Minuty po útoku jsou pro pomoc zraněnému nejdůležitější . Rady od NHS jsou základními kroky pro zmírnění bolesti a předcházení dlouhodobým komplikacím,“ doplnil.

„Poleptání je většinou vedené nějakou velmi koncentrovanou kyselinou, která způsobí nekrózu kůže a podkoží. Člověk o tuhle tkáň přijde. Jizvy po poleptání jsou pak doživotní,“ objasnil pro Lidovky.cz primář Popáleninového centra Fakultní nemocnice Brno Ivan Suchánek.

NHS odhaduje, že průměrná cena za ošetření popálenin, péči o oči, rehabilitaci a psychologickou podporu může stát až 34 500 liber (přes 970 tisíc korun).

Policie má svázané ruce. U soudu se musíte ze své láhve napít

Zákon v Anglii nestíhá s novým trendem držet krok. Střelnou zbraň nebo nůž v Anglii nosit nesmíte, zato držení láhve s žíravinou je legální. „Policie má svázané ruce,“ uvedl pro TIME člen anglického parlamentu Stephen Timms. „Dokud se neschválí nový zákon, lidé mohou chodit po ulici s lahví kyseliny sýrové a policie je nemůže zadržet.“

Mladí Britové z chudších čtvrtí se podle London Times ozbrojují žíravinami kvůli sebeobraně. S lahví mohou například projít detektory kovů, které jsou v některých anglických školách kvůli pronášení nožů na školní pozemky. Podle Mika Westa z Metropolitní policie je možným řešením zákaz prodeje žíravin mladším osmnácti let, stejně jako je to například u nožů.

Soudy v Anglii a Walesu podle Scottish legal news přišly s vlastním řešením. Kvůli útokům žíravinami zavedly pravidlo, kvůli kterému se musí každý příchozí napít ze své láhve. „Je velmi snadné ukrýt kyselinu v plastové láhvi. V případě že jde někdo k soudu, požádáme ho, aby si lokl ze své láhve. Tak se ujistíme, že neobsahuje žíravinu,“ uvedl bezpečnostní pracovník Korunního soudu v Cardiffu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.