Lidovky.cz

Nemorální mafiánský boss. Bývalý šéf FBI popisuje v nové knize jednání s Trumpem

Svět

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - My versus oni. Tak podle bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho vnímá svět americký prezident Donald Trump. Comey to napsal ve své nové knize nazvané Vyšší věrnost, ve které Trumpa kritizuje a přirovnává k mafiánskému bossovi. Trump je podle něj naprosto nemorální a nevázaný pravdou.

Exšéf FBI James Comey před začátkem slyšení senátní komise kvůli nátlaku prezidenta Trumpa. foto: Reuters

„Jeho obličej se zdál lehce oranžový se světle bílými kruhy pod očima, kam si pravděpodobně dával malé opalovací brýle, a měl působivě načesané zářivě blonďaté vlasy, které i při bližším pohledu vypadaly, že jsou jeho. Pamatuji si, že jsem uvažoval na tím, jak dlouho mu musí trvat ranní příprava účesu,“ popisuje bývalý ředitel FBI James Comey své první setkání s prezidentem Donaldem Trumpem ve své nové knize Vyšší věrnost.

Trump vyhodil ředitele FBI. Comey mu přitom ‚pomohl‘ stát se prezidentem

Bývalý šéf FBI vyobrazil amerického prezuidenta jako člověka „nesvázaného pravdou“ a několikrát jej přirovnává k „lesnímu požáru“ či mafiánskému bossovi.

Comeyho první setkání s Trumpem se prý odehrálo v Trump Tower ještě před inaugurací prezidenta. Šéf FBI měl budoucího prezidenta informovat o tom, co se nachází v kompromitujících materiálech, které podle bývalého agenta Christophera Steela měli na Trumpa Rusové.

Prezident tehdy začal projednávat politické dopady této složky a možné způsoby komunikace těchto zpráv s veřejností, zatímco představitelé bezpečnostních a zpravodajských složek byli stále v místnosti.

Bývalý ředitel FBI James Comey.
Ředitel FBI a James Comey během setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě.

„Svatá prostoto,“ napsal Comey. „Snaží se z každého z nás udělat ‚amica nostra‘ – našeho přítele. Snaží se nás do toho zatáhnout. Ač to zní šíleně, začal jsem mít pocit, že se z nás snaží zvolený prezident udělat mrknutím oka členy té samé rodiny.“

Jako Cosa Nostra

Podobně se pak cítil i během dalšího setkání v Bílém domě, kdy měl prý pocit, že sedí v kruhu lidí, které má mafiánský boss Trump pod kontrolou.

„Vyžaduji loajalitu,“ řekl Comeymu na schůzce v Oválné pracovně Trump. „Pro mě to bylo jako zasvěcení Sammyho Bulla v Cosa Nostra – s Trumpem v roli rodinného bosse, který se mě ptá, jestli mám na to být mužem.“

„Přísahy věrnosti. Pohled na svět my versus oni. Lhaní o všem, velkých i malých věcech, ve službách loajality, kde se klade organizace nad morálku a pravdu,“ popsal Comey svůj dojem z Bílého domu pod vedením Trumpa.

Prezident se podle Comeyho rovněž snaží rozmazat hranici mezi policií a bezpečnostními složkami a politiky. Comey napsal, že na něj Trump činil nátlak kvůli vyšetřování ruské role v předloňských amerických volbách. 

Snažil se jej prý opakovaně přesvědčit, že informace o jeho údajném styku s prostitutkami v moskevském hotelu, které mohly sloužit Rusům jako potenciální materiál k vydírání, jsou vymyšlené.

V hotelu nikdo nemočil

„Silně se proti těm obviněním ohradil a ptal se, nejspíš řečnicky, jestli vypadá jako chlap, který potřebuje služby prostitutek. A pak začal řešit případy, v nichž jej ženy obviňovaly ze sexuálních útoků, ačkoli jsem se na to neptal. Zmínil množství žen a zdálo se, že se jejich obvinění naučil nazpaměť,“ napsal Comey, podle něhož se Trump sám v rozhovorech k tomuto tématu vrátil několikrát.

„Jsem germofob (strach z bakterií a virů – pozn. aut.),“ řekl prý Comeymu Trump ohledně nahrávky, na které na něj měly prostitutky močit v hotelovém pokoji. „Nikdy bych nenechal lidi na sebe močit v mém okolí,“ pokračoval Trump.

Bývalý ředitel FBI James Comey.

Comey v knize uvádí podrobnosti o své spolupráci a komunikaci s Trumpem a také o rozhodování v případu neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové a jejího využívání soukromého e-mailu pro pracovní účely v době, kdy byla ministryní zahraničí.

„Naše země teď platí vysokou cenu za volby v roce 2016,“ napsal v epilogu Comey. „Tento prezident je neetický, nesvázaný pravdou a hodnotami institucí. Jeho vedení je transakční, vedené egem a o osobní věrnosti.“

Kniha vychází v USA příští úterý, tedy jedenáct měsíců poté, co ředitele FBI prezident Trump zprostil funkce. Média tehdy Comeyho odvolání považovala za snahu přerušit vyšetřování prezidentova bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, které nakonec převzal tým speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera.

Ten zároveň vyšetřuje i napojení Trumpova týmu na Rusy a společnou snahu na ovlivnění amerických prezidentských voleb v roce 2016. Trump celé vyšetřování opakovaně nazval „honem na čarodějnice“.

Prezident v pátek v reakci na zveřejnění úryvků z knihy označil Comeyho za lháře, který vynášel tajné informace, za což by měl být odsouzen. „Je to slabý a nedůvěryhodný slizoun, který byl, jak ukázal čas, příšerným ředitelem FBI,“ napsal Trump na twitteru. „Bylo mi velkou ctí vyhodit Jamese Comeyho,“ dodal prezident, který se ke konkrétním pasážím z knihy nevyjádřil.

13.dubna 2018 v 14:01, příspěvek archivován: 13.dubna 2018 v 15:43

James Comey is a proven LEAKER & LIAR. Virtually everyone in Washington thought he should be fired for the terrible job he did-until he was, in fact, fired. He leaked CLASSIFIED information, for which he should be prosecuted. He lied to Congress under OATH. He is a weak and.....

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.