12. června 2017 18:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ministr spravedlnosti USA Sessions bude v Senátu vypovídat veřejně. Chce reagovat na Comeyho

Jeff Sessions. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeff Sessions. | foto: Reuters

WASHINGTON Senátní výpověď amerického ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse bude v úterý veřejná. Oznámil to v pondělí Sessionsův úřad s tím, že jednání ve výboru pro tajné služby bude otevřené médiím a veřejnosti na ministrovu žádost. Sessions hodlá reagovat na výroky, které pronesl ve čtvrtek před stejným výborem bývalý ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey.

Ministr vystoupí před výborem v rámci vyšetřování údajných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb v USA, v nichž se podle Comeyho a dalších někdejších představitelů bezpečnostních složek USA snažili ruští hackeři pomoci Donaldu Trumpovi.

Podle mluvčí ministerstva požádal Sessions o veřejné zasedání, protože „považuje za důležité, aby Američané slyšeli pravdu přímo od něho“.

Ministr se rozhodl v Senátu promluvit, neboť chce reagovat na otázky, které vzešly z Comeyho ostře sledované výpovědi.

Comey před senátory označil za příčinu svého nečekaného květnového odvolání z funkce snahu prezidenta Trumpa změnit způsob vyšetřování údajného ruského vměšování do voleb. Comey mimo jiné naznačil, že po něm Trump chtěl zastavit vyšetřování bývalého poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho kontroverzním ruským vazbám. Bílý dům zmíněná tvrzení odmítá.

Sám Sessions byl během kampaně spolupracovníkem Trumpova týmu. Přestože jeho úřad, který je nadřízený bezpečnostním orgánům USA, hraje při vyšetřování ruské kauzy zásadní roli, ministr stojí kvůli možnému střetu zájmů stranou.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz