Lidovky.cz

Britská ministryně vnitra rezignovala kvůli migračnímu skandálu. Nahradí ji Sajid Javid

Svět

  12:37
LONDÝN - Britská ministryně vnitra Amber Ruddová v neděli večer rezignovala. Premiérka Theresa Mayová její demisi přijala, oznámil mluvčí Downing Street. Důvodem rezignace čtyřiapadesátileté ministryně je skandál týkající se karibských migrantů, kteří žijí v zemi legálně desítky let a jimž hrozily kvůli chybě britských úřadů deportace. Ruddová a celá konzervativní vláda kvůli kauze a své přísné migrační politice v uplynulých týdnech čelily kritice.

Amber Ruddová povede v nové Cameronově vládě resort energetiky. foto: Reuters

Pozice Ruddové se zhoršila, když ministryně před poslanci prohlásila, že vláda si nestanovila žádné konkrétní cíle týkající se deportací migrantů žijících v zemi nelegálně. Vzápětí se ale dostalo na veřejnost loňské interní vládní sdělení svědčící o opaku. Ruddová uvedla, že dokument neviděla. Deník The Guardian později zveřejnil dopis Ruddové premiérce, v němž ministryně píše o „ambiciózním, ale splnitelném“ cíli zvýšit deportace těchto migrantů o deset procent.

Ruddová ve svém rezignačním dopise uvedla, že parlament ohledně vládních úmyslů týkajících se deportací ilegálních migrantů uvedla v omyl neúmyslně. „Měla jsem si toho být vědoma a přijímám plnou odpovědnost za skutečnost, že jsem nebyla,“ napsala ministryně.

Kauza týkající se karibských migrantů se naplno rozhořela v polovině dubna. Mayová se lidem, kterých se aféra dotkla, osobně omluvila a ujistila je, že vláda nemá v úmyslu poslat pryč nikoho, kdo má právo zůstat. Vláda dotčeným slíbila občanství a odškodnění.

Část lidí původem z Karibiku, kteří do Británie přišli jako děti, je známa jako „generace z Windrush“ podle lodi Empire Windrush, která v roce 1948 dovezla do Británie stovky karibských imigrantů. Britská vláda tehdy hromadnou imigraci ze zemí britského impéria podporovala, aby kvůli velkým válečným ztrátám zaplnila mezeru na pracovním trhu. Lidé z karibské oblasti do Británie mířili v letech 1948 až 1973.

Některé děti z karibských ostrovů formálně nikdy nezískaly britské občanství nebo pas a nyní mají podle britských médií potíže při získávání státní zdravotní péče nebo při žádostech o práci. Někteří z těchto lidí, kteří v Británii strávili celý život, dokonce čelili hrozbě deportace. Tyto problémy souvisejí s novými pravidly, která vyžadují předložení dokumentů dokazujících trvalý pobyt v Británii.

„To, co se stalo generaci z Windrush, není anomálie. Nebylo to administrativní chybou. Byl to důsledek nepřátelského prostředí vytvořeného touto vládou,“ uvedl v neděli starosta Londýna Sadiq Khan z opoziční Labouristické strany. Agentura Reuters připomíná, že to byla právě Mayová, která v roce 2012 jako ministryně vnitra zavedla přísná pravidla pro prokazování právního postavení imigrantů.

Imigrace je v Británii citlivým tématem. Omezení počtu imigrantů bylo jedním z hlavních faktorů, proč Britové v předloňském referendu podpořili odchod země z Evropské unie. Vláda chce, aby čistá migrace, tedy rozdíl mezi počtem přistěhovalců a vystěhovaných lidí, činila méně než 100.000 lidí, tedy zhruba polovinu oproti současnému stavu.

Skandál kolem karibských migrantů podle Reuters znepokojuje tři miliony občanů EU žijících v Británii, kteří se obávají o svůj imigrační status po brexitu příští tok. Vláda jim nicméně slíbila, že budou moci zůstat a že zajistí hladký a snadný registrační proces.

Novým ministrem je Sajid Javid

Po nedělní rezignaci britské ministryně vnitra Amber Ruddové převezme její úřad dosavadní šéf resortu pro místní samosprávu Sajid Javid. Oznámila to v pondělí kancelář premiérky Theresy Mayové. 

Sajid Javid byl jmenován 30.4.2018 na pozici britského ministra vnitra.
Sajid Javid byl jmenován 30.4.2018 na pozici britského ministra vnitra.

Javid se po odchodu Ruddové okamžitě ocitl v roli největšího favorita na převzetí jejího postu. Syn řidiče autobusu narozeného v Pákistánu se o víkendu emotivním stylem vyjádřil k aféře kolem karibských imigrantů a řekl, že obětí tvrdé britské politiky se mohl stát i jeho otec, strýc, nebo on sám.

Pozice v čele ministerstva vnitra je podle britských médií jednou z nejnáročnějších v celém kabinetu, protože z ní plyne odpovědnost za imigraci, práci policie i protiteroristické operace. Javid má ale s působením ve vládě bohaté zkušenosti: Jako náměstek dříve pracoval na ministerstvu financí i školství.

Britská média také poukazují na to, že jmenování Javida nenaruší v rámci nejdůležitějších vládních postů rovnováhu zastánců a odpůrců brexitu. Javid před referendem podporoval setrvání Británie v EU, zároveň se od té doby jasně vyslovil, že k mírnějším variantám brexitu, jakou by bylo například setrvání v celní unii, je skeptický.

Někdejšího investičního bankéře Javida teď na ministerstvu pro místní samosprávu nahradí James Brokenshire. Ten se vrací na vládní pozici poté, co jej z čela ministerstva pro Severní Irsko přinutila odejít léčba rakoviny. Brokenshire byl podle stanice Sky rovněž proti odchodu Británie z EU a je stále blízkým spojencem Mayové.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.