Lidovky.cz

Zasáhly americká letadla čínské lasery? Američané chystají speciální brýle pro piloty

Svět

  18:00
WASHINGTON/PRAHA - Americká armáda chce v přepočtu za 4,5 miliardy korun nakoupit speciální ochranné brýle, které mají ochránit jejich piloty před útoky laserem. Reaguje tak na incidenty, při kterých údajně Čínané používali laserové zbraně proti americkým letadlům v Pacifiku. Piloti si z nich odnesli lehká poranění očí.

Bojová technika vybavená laserovými zbraněmi. foto: Reuters

Laserové zbraně už nepatří do šuplíku spisovatelů vědeckofantastické literatury. Žádné světelné projektily procházející hladce pláštěm kosmických lodí ale zatím nečekejme, současné využití koncentrovaného a zesíleného světla má mnohem jemnější kontury. Pilotům letounů má znepříjemňovat řízení strojů a poškodit může také jejich zrak.

Použití laserové zbraně za účelem oslepnutí protivníka bude bráno jako válečný zločin, schválil Senát

Od minulého září se armáda Spojených států amerických potýká s už zhruba dvacítkou incidentů, během kterých se její letové operace v Pacifiku staly cílem útoků lasery. Po podobné události při leteckých cvičeních v africkém Džibudsku obvinil nejmenovaný představitel americké armády Čínu. Dva američtí piloti tehdy nahlásili lehké poranění očí v důsledku blíže nespecifikovaných záblesků.

Útoky podle mluvčí amerického námořnictva přišly ze země i z plavidel na moři. Poslední série těchto hybridních útoků přišla v oblasti Východočínského moře, kde si asijská velmoc činí nárok na frekventované trasy, které využívají také námořnictva jiných států. 

„Jsou to velmi vážné incidenty. Formálně jsme již v této věci oslovili čínskou vládu a požádali ji o prošetření těchto událostí,“ řekla mluvčí Bílého domu Dana Whiteová.

útočí se i zvukem

Kromě amerických pilotů se s metodami hybridních útoků potýkali také američtí diplomaté.

Neznámé akustické zařízení poškozuje lidem sluch, mohou ale vést také k trvalému poškození mozku.

Následky působení zvukové zbraně postihly desítky osob.

Rizika takového použití laserů chce ale americké letectvo plošně vyřešit a přišlo proto se zakázkou v hodnotě 200 milionů dolarů (4,5 miliardy korun) na speciální brýle, které mají efektivním útokům na americké piloty zabránit.

„Zařízení by mělo poskytnout ochranu dostatečnou proto, aby předešlo poškozením očí, a ochránilo proti dočasným efektům laserových zbraní a zařízení,“ píše se ve zprávě americké vlády o připravovaném kontraktu.

Ochranné prvky proti laserům by měly být ve výbavě amerického letectva během roku 2024, jeden z požadavků armády totiž zněl, aby byly kompatibilní se současnými helmami amerických letců.

Podle listu Wall Street Journal není za pravděpodobným testováním nových laserových zařízení přímo čínská armáda, přesto by jejich strůjci mohli jednat na popud čínské vlády. Ta to ale striktně odmítá.

Američané varují i piloty dopravních letadel před útoky laserem blízko čínské základny v Džibuti

„Podle toho, co jsme se dozvěděli z relevantních zdrojů, jsou obvinění vznesená  v amerických médiích naprosto nepodložená a zcela vyfabrikovaná,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang.

Síla laseru dokáže pilota dočasně oslepit, v USA je proto takový čin považován za federální zločin. Přesto piloti komerčních aerolinií hlásí tisícovky podobných případů, ve kterých se ale zřejmě jedná o nevhodné šprýmy, které hazardují s životy cestujících.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.