Lidovky.cz

Škola pro pravicové populisty. V klášteře ji buduje bývalý Trumpův poradce

Svět

  6:00
COLLEPARDO/PRAHA - Akademie židovsko-křesťanského západu. Tak se pravděpodobně bude jmenovat škola, kterou si vysnil bývalý poradce prezidenta Trumpa Steve Bannon. Pokud se vše podaří vznikne v klášteře dvě hodiny cesty od Říma. Jejím cílem bude vychovat nové politické kádry pravicového populismu.

Steve Bannon. foto:  Petr Topič, MAFRA

Mezi kamennými zdmi kláštera Trisulti žili po více než osm set let mniši. Věnovali se modlení, četbě, ale i výrobě léčivých přípravků z bylin, které sbírali v okolních lesích. Dnes žije v klášteře poslední třiaosmdesátiletý mnich. Společnost mu dělá pouze dlouholetý zahradník a kuchař v jedné osobě a několik desítek koček.

Bannon chce v Evropě zřídit nadaci na podporu pravice. Má být protipólem Sorosova fondu

Nedávno však do Trisulti přibyl nový člen Bejamin Harnwell. Třiačtyřicetiletý Brit, který je jedním z nejbližších spolupracovníků amerického populisty a bývalého poradce prezidenta Trumpa Stephena K. Bannona, doufá, že se mu podaří klášter přetvořit v „gladiátorskou školu pro kulturní válečníky.“

„Brzy bude klášter plný studentů, kteří chtějí ovládnout nástroje populistické politiky,“ sdělil Bannonův přívrženec pro reportéra deníku The Washington Post. Velké haly s olejomalbami budou sloužit jako třídy, v nichž se studenti naučí „fakta“ o fungování světa podle Steva Bannona, který se od vyhazovu z Bílého domu a Breitbart News dal na kariéru iniciátora pravicové populistické politiky v Evropě.

Harnwell v současnosti shání učitele, kteří vychovají nové lídry, jako je například italský ministr vnitra Matteo Salvini, nebo ikona francouzské pravice Marine Le Penová, stále ale ještě nemá potřebnou akreditaci pro spuštění „líhně“ pravicových populistů. Je ale přesvědčen, že nalezne dostatek studentů ochotných strávit část svého života v Apeninském pohoří. Věří, že budoucí politici budou sestupovat z hor a vracet se do Říma a dalších evropských hlavních měst.

Klášter nacházející se dvě hodiny autem od Říma reflektuje jednak grandiózní ambice projektu, ale i jeho náboženský podtext, který je blízký Stevu Bannonovi i jeho spojencům, kteří věří, že západní civilizace je oslabená korupcí, globálně orientovanými elitami a odklonem od křesťanských hodnot. Budova s náboženskou minulostí je tak ideálním místem pro vybudování školy jednak díky historickému původu, ale i svojí geografickou polohou – daleko od mainstreamu.

„Nic, co děláme, není jen pro tuto chvíli,“ uvedl Steve Bannon před časem, když se rozhodl osobně financovat akademii a zároveň dělat poradce pro národně orientovaným stranám. „Naše poselství je hlubší a musí být předáváno dál.“

Nájem 2,5 milionu

Klášter v posledních letech začínal chátrat vlivem malého počtu mnichů a tak se italská vláda rozhodla jej pronajmout. Bejaminu Harnwellovi se tak podařilo získat roční pronájem komplexu za 100 tisíc eur (2,5 milionu korun) i díky tomu, že chce z místa udělat centrum kulturních aktivit. Podporu jeho projekt získal i od italského kardinála Renata Raffaele Martina, který je dlouhodobým bojovníkem proti trestu smrti, potratům a i papeži Františkovi. Rozhodnutí se však nelíbí místním.

„Téměř všichni jsou proti tomu,“ uvedl pro americký deník starosta nedalekého městečka Collepardo Mauro Bussiglieri. „Občané jen těžko chápou, že klášter bude místem, kde budou trénovat budoucí politici. Pořád ho vnímají jako náboženské místo, kterým je,“ dodal Bussiglieri s tím, že se místní bojí, že politika klášter zkazí. 

Najdou se prý však i tací, kteří vidí Harwellovu akademii jako místo ochrany židovsko-křesťanských hodnot západní civilizace. Pro Harwella, který komunikuje s Bannonem na pravidelné bázi, bude škola jedním z odkazů, jež chce jeho vzor zanechat budoucím generacím.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.