Lidovky.cz

Svět

Íránská odveta za smrt Solejmáního začala. Irácké základny s vojáky USA zasáhly rakety

Lidé v ulicích oslavují íránský útok na americké základny v Iráku. foto: Reuters

Sledujeme online
Bagdád/Teherán - Írán zahájil v noci na středu útok na síly pod vedením USA v Iráku, informovala v noci na středu americká armáda. Teherán odpálil na americké cíle 16 balistických raket. Pentagon potvrdil, že terčem útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Všichni čeští vojáci působící v Iráku jsou v pořádku.
  6:19aktualizováno  13:54

Írán na americké cíle odpálil 16 balistických raket krátkého doletu z nejméně tří lokalit, prohlásil ve středu americký ministr obrany Mark Esper. Jedenáct z nich dopadlo na leteckou základnu Ajn al-Asad západně od Bagdádu a nejméně jedna na základnu v Irbílu na severu Iráku, uvedl ministr. Podle dřívějších zpráv dopadly na dvě americké základny v Iráku víc než dvě desítky balistických raket.  Íránská státní televize dokonce zpočátku informovala, že Írán odpálil na americká zařízení v Iráku včetně letecké základny Ajn al-Asad „desítky“ raket typu země-země.

Podle íránských médií zemřelo 80 lidí. Komplexní informace o případných obětech a rozsahu škod způsobených útoky zatím nejsou k dispozici.  Podle nových informací od nejmenovaného činitele NATO však při útocích nezemřel žádný z vojáků aliance, uvádí AFP.

Íránské revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního.

Solejmání nebyl v Iráku na mírové misi, řekl Pompeo. Podle Trumpa íránský generál plánoval velký útok

Íránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 „ amerických teroristů“, nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný. Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že je „zatím vše v pořádku“, k útokům se má ještě vyjádřit. Íránská státní televize reagovala, že se Trump snaží tímto výrokem zlehčovat dopady útoku. K incidentu se má vyjádřit i íránský prezident Hasan Rúhání.

Ozbrojené síly Iráku, Německa, Dánska a Norska uvedly, že z jejich příslušníků nikdo při útocích nezemřel.   V reakci na situaci začaly některé státy přeskupovat své kontingenty působící v Iráku. Německo přemístilo 30 vojáků do Kuvajtu a Jordánska, mimo Irák přesunulo vojáky i Slovensko, Chorvatsko, Kanada a Španělsko. Británie je připravena vojáky stáhnout, když o to Bagdád požádá, Francie zatím kontingent ponechává na místě.

USA mají v Iráku v současnosti zhruba 5000 vojáků, kteří jsou součástí mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v reakci na útok zakázal americkým leteckým společnostem operovat ve vzdušném prostoru nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií.

Při útocích nezemřel žádný z vojáků NATO, kteří se podílejí na výcviku Iráčanů, řekl agentuře AFP nejmenovaný činitel aliance.

Írán odložil pohřeb Solejmáního. Dav při tryzně ušlapal 56 lidí, další stovky zranil

Írán: Útoky na základny byly aktem sebeobrany

Útoky na základny byly přiměřeným aktem sebeobrany, uvedl na Twitteru íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf a ujistil, že Teherán neusiluje o eskalaci nebo válku. 

„Írán podnikl a dokonal přiměřená opatření v sebeobraně na základě článku 51 Charty OSN, když zasáhlo základnu, z níž vzešel zbabělý ozbrojený útok na naše občany a vysoce postavené činitele,“ napsal Zaríf. „Neusilujeme o eskalaci nebo válku, ale budeme se bránit proti jakékoli agresi,“ ujistil šéf íránské diplomacie v prvním oficiálním stanovisku íránské vlády ke středečním úderům.

Íránská armáda ve středu pohrozila útoky také Izraeli, pokud USA podniknou odvetné akce. „Pokud se Američané dopustí nerozvážnosti, ocitne se celé území sionistického režimu v nebezpečí,“ řekl serveru Irib.news generál Sanej Rád, který je rovněž poradcem nejvyššího íránského vůdce.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu reagoval se slovy, že kdokoliv zaútočí na Izrael, může si být jist tvrdou odvetou. Předseda vlády zároveň zopakoval, že souhlasí s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zabít íránského generála Kásema Solejmáního. Informovala o tom agentura Reuters.

„Kdokoliv se na nás pokusí zaútočit, dostane ten nejtvrdší úder,“ řekl Netanjahu v Jeruzalémě. V souvislosti s likvidací Solejmáního je podle premiéra Trumpovi nutné gratulovat za to, že jednal „rychle, odvážně a rozhodně“.

‚Přišel čas, aby na atentát reagoval Irák‘

Velitel Íránem podporované irácké milice Liga spravedlivých Kaís Chazalí ve středu uvedl, že po íránské reakci nyní nastal čas, aby na americký atentát reagoval také Irák. Informovala o tom agentura Reuters. Chazalí, jehož milice Spojené státy zařadily na seznam teroristických organizací, na twitteru napsal, že reakce Iráku nebude mírnější než Íránu.

„První íránská odpověď na atentát na mučedníka a velitele Solejmáního přišla. Nyní nastal čas na reakci na atentát mučedníka a velitele Muhandise. Protože Iráčané jsou odvážní a odhodlaní, tak jejich reakce nebude menší než Iránu. Takový je slib,“ poznamenal Chazalí.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že Írán raketovými útoky na irácké základny s vojáky západní koalice dal facku Spojeným státům. Prezident Hasan Rúhání poznamenal, že Washington možná „uřízl paži“ generála Solejmáního, ale v reakci na to bude uříznuta „noha“ Spojených států v regionu.

Místní z města Dahúk v Iráku u kráteru, který způsobil dopad jedné z...
Lidé v ulicích oslavují íránský útok na americké základny v Iráku.

Čeští vojáci jsou v pořádku

Všichni čeští vojáci působící v Iráku jsou po íránských útocích v pořádku, dál zůstávají na základnách. Řekla to mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková.

V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Obě mise jsou nyní pozastavené a platí v nich opatření zajišťující maximální bezpečnost. „Čeští vojáci přerušili výcvik, zůstávají na základnách. Vyčkáme na rozhodnutí velení NATO. Pokud budeme podnikat nějaké kroky, budou koordinovány s koaličními partnery,“ řekla Dvořáková.

Česko zatím neuvažuje o stažení svých vojáků z Iráku, řekl ve středu premiér Andrej Babiš (ANO) během návštěvy Olomouce. „V rámci naší mise jsme se nerozhodli k nějaké evakuaci,“ podotkl premiér. Čeští vojáci v Iráku jsou podle něj v pořádku. „Není tam žádný problém,“ dodal.

Zprávu, že čeští vojáci nasazení na misi v Iráku jsou v pořádku a mimo ohrožení, ve středu novinářům potvrdil také náčelník generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata. Stahování vojáků armáda nyní neplánuje, své kroky koordinuje se Severoatlantickou alianci. Na případnu eskalaci situace v ráku jsou vojáci připraveni reagovat, řekl Opata.

„Situace příslušníků Armády České republiky, kteří působí na území Iráku, je adekvátní bezpečnostní situaci, která tam vznikla. Je přijata celá řada bezpečnostních opatření a naši vojáci jsou v současné době mimo ohrožení,“ řekl Opata.

Armáda podle něj dění v zemi monitoruje a pravidelně vyhodnocuje. O vývoji informuje i ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). „Pokud by došlo k nějaké eskalaci nebo ke zhoršení, budeme na to reagovat, máme připravené plány,“ řekl Opata.

Írán odložil pohřeb Solejmáního. Dav při tryzně ušlapal 56 lidí, další stovky zranil

Írán pohrozil Izraeli

Americko-íránské vztahy a celkovou situaci na Blízkém východě v posledních dnech značně vyhrotilo zabití íránského generála Solejmáního při pátečním americkém útoku poblíž bagdádského letiště. Írán Spojeným státům sliboval tvrdou odplatu.

Íránské revoluční gardy podle agentury AP varovaly USA a jejich spojence v regionu před odvetnými údery za raketový útok v Iráku, který podle nich byl odplatou za zabití Solejmáního. Americký ministr obrany Mark Esper několik hodin před útokem, který byl zahájen kolem 1:30 místního času, prohlásil, že Spojené státy by měly očekávat odplatu ze strany Íránu. Americký prezident Trump zároveň varoval, že jakýkoli íránský útok na americká zařízení nebo občany bude mít za následek tvrdou americkou reakci.

„Varujeme všechny spojence Američanů, kteří poskytli své základny jejich teroristické armádě, že jakékoli území, z něhož vzejdou agresivní činy vůči Íránu, se stane terčem,“ varovaly gardy a pohrozily také Izraeli. Gardy rovněž vyzvaly Washington, aby stáhl všechny své vojáky rozmístěné v sousedství Íránu.

„Je jasné, že tyto rakety byly odpáleny z Íránu,“ uvedl v noci na středu mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman. „Zatímco vyhodnocujeme situaci a naši reakci, podnikneme všechny nezbytné kroky k ochraně a obraně amerických vojáků, partnerů a spojenců v regionu,“ ujistila americká armáda.

Základna Ajn al-Asad, na níž jsou umístěny i americké síly, byla „zcela zničena“, tvrdí íránské revoluční gardy. Podle íránské televize Teherán hrozí „ještě ničivějšími odpověďmi“ v případě nového amerického útoku.

Íránské revoluční gardy označily útok na základnu „obsazenou Američany“ za „naprostý úspěch v každém ohledu“.

Základnu Ajn al-Asad v prosinci 2018 navštívil prezident Trump a loni v listopadu i viceprezident Mike Pence. Bílý dům v úterý večer uvedl, že o zprávách o útoku na americká zařízení v Iráku ví a prezident Trump je informován.

Zpravodajská televize CNN ukázala po útoku záběry z příchodu ministrů obrany Marka Espera a zahraničí Mikea Pompea a také šéfa amerického sboru náčelníků štábů Marka Milleyho do Bílého domu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.