Lidovky.cz

V separatistické Abcházii zrušil soud výsledky prezidentských voleb, budou se opakovat

Svět

  13:29
Moskva - V separatistické Abcházii, která se s ruskou pomocí fakticky odtrhla od Gruzie, se budou 22. března znovu konat prezidentské volby. Oznámila to v neděli ústřední volební komise. Rozhodla tak poté, co nejvyšší soud na základě stížnosti opozice zrušil výsledky voleb z loňského září.

Hranice mezi Gruzií a Abcházií. foto: Archiv Petry Procházkové

Dosavadní prezident ale podle agentury TASS již oznámil, že napadne tato podle něj protizákonná rozhodnutí přijatá pod nátlakem opozičních demonstrantů.

„Schválili jsme to prakticky jednomyslně. Dvaadvacátého března budou volby,“ řekl novinářům předseda volební komise Tamaz Gogija.

Prezident Abcházie přežil pokus o atentát. Už šestý

„Rozhodnutí o zopakování prezidentských voleb 22. března volební komise přijala na základě nezákonného a protiprávního rozhodnutí nejvyššího soudu. Nesouhlasíme s tímto rozhodnutím a hodláme jej napadnout,“ uvedl na své internetové stránce prezident Raul Chadžimba. Rozhodnutí o nových volbách podle šéfa státu oddaluje stabilizaci situace v zemi.

Stávající prezident se sice hodlá proti rozhodnutí nejvyššího soudu odvolat, podle agentury TASS by se ale nových voleb zúčastnil, pokud budou vypsány. Každopádně hodlá zůstat hlavou státu přinejmenším do voleb, zatímco opoziční demonstranti, kteří obsadili prezidentskou kancelář, jej vybízejí k odstoupení.

Separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie se s ruskou pomocí na začátku 90. let odtrhly od Gruzie. Rusko jejich nezávislost uznalo po pětidenní válce s Gruzií v srpnu 2008. Příkladu Moskvy následovaly ještě Venezuela, Nikaragua, Nauru a nakonec i Sýrie. Oba separatistické regiony představují asi 20 procent území Gruzie. Po ukončení konfliktu v nich Rusko zřídilo stálé vojenské základny. Tbilisi označuje obě provincie za území okupované Ruskem.

Loni v září se ve druhém kole abcházských prezidentských voleb rozhodovalo mezi Chadžimbou a opozičním kandidátem Alchasem Kvicinijou. Výsledek v podobě znovuzvolení Chadžimby pak odmítl opoziční politik uznat.

Prezidentem byl Chadžimba vyhlášen i přes námitky oponentů. Podle volební komise získal zhruba o 1000 hlasů více než jeho vyzyvatel. Komise současně odmítla žádost devíti stran a spolků prohlásit volby za neplatné, protože podle výsledků žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Pro Chadžimbu podle těchto výsledků ve druhém kole hlasovalo 39.741 voličů (47,38 procenta z odevzdaných hlasů), pro opozičního politika 38.742 lidí (46,19 procenta). Volební účast dosáhla téměř 66 procent.

Vyzyvatelem Chadžimby se měl stát společný opoziční kandidát Aslan Bžanija, ale ten musel být na jaře kvůli prudkému zhoršení zdraví hospitalizován v Moskvě. Opoziční politici a Bžanijovi příbuzní tvrdí, že mohl být otráven.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.