Lidovky.cz

Svět

Čínský magnát, který kritizoval prezidenta Si Ťin-pchinga za přístup v boji proti koronaviru, zmizel

Portrét čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na ulici v čínské Šanghaji. foto: Aly SongReuters

Peking - Někdejší vlivný čínský realitní magnát, který v uplynulých týdnech kritizoval přístup čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k boji proti novému typu koronaviru, zmizel. V neděli o tom informuje agentura Reuters s odvoláním na tři jeho přátele.
  7:38

S Žen Č’-čchiangem, členem čínské komunistické strany, který dříve býval šéfem jedné státní stavební společnosti, se jim nepodařilo zkontaktovat od čtvrtka. „Jde o veřejně známou osobnost a o jeho zmizení se ví. Instituce, které jsou za to odpovědné, by k tomu co nejdříve měly dát rozumné vysvětlení,“ řekla Reuters Ženova blízká přítelkyně a podnikatelka Wang-Jing.

Stoletý Číňan se uzdravil z koronaviru. Lékaři používali tradiční medicínu a antivirovou léčbu

Žen Č’-čchiang svým známým nedávno dal přečíst esej, v němž reagoval na projev prezidenta Si Ťin-pchinga ze 23. února, který prostřednictvím telekonference sledovalo 170 000 stranických činitelů. Ačkoliv v něm hlavu státu osobně nezmiňoval, uvedl, že po pročtení projevu „neviděl císaře v nových šatech, ale klauna vysvlečeného donaha, který trvá na tom, že je císař“. 

Napsal také, že „ani v nejmenším neskrýváte vaši úpornou snahu být císařem ani odhodlání zničit všechny, kdo vám to neumožní“. Tvrdil, že absence svobody tisku v Číně přispěla k tomu, že se s bojem proti koronaviru nezačalo dříve, a celá situace se tak zhoršila. Jeho esej se později rozšířil po internetu.

Cenzura v médiích a na sociálních sítích

Pekingská policie ani informační kancelář čínské státní rady, která plní funkci vlády, na otázky agentury Reuters ohledně Ženova zmizení nereagovaly. Čínské úřady v posledních týdnech v souvislosti s šířením koronaviru přitvrdily cenzuru jak v místních médiích, tak na sociálních sítích. 

Cenzoři zasáhli například začátkem února, kdy se na sociálních sítích šířila kritika na adresu úřadů v souvislosti se smrtí lékaře z města Wu-chan, který se už loni v prosinci snažil varovat kolegy před novým typem koronaviru. Policie ho kvůli tomu obvinila ze šíření poplašných zpráv. Oftalmolog podlehl nákaze koronavirem.

Podle poslední bilance zveřejněné dnes čínskými úřady se doposud v pevninské části nelidnatější země světa koronavirem nakazilo přes 80 840 lidí, asi 3 200 z nich zemřelo. V posledních dnech se nárůst nových případů výrazně zpomalil, za pátek jich přibylo jedenáct, za sobotu dvacet.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.