Lidovky.cz

Svět

Churchillův pravnuk vzkazuje Čechům: Stál občas na špatné straně, ale bojoval i za vaši svobodu


Randolph Leonard Spencer-Churchill. | foto: Science Museum

Premium Rozhovor
Londýn/Praha - Vlna zpochybňování role historických postav a ničení donedávna neotřesitelných symbolů dorazila také do Česka. Nevyhnula se ani Winstonu Churchillovi, britskému válečnému premiérovi, jehož pražský pomník před několika dny kritici posprejovali nápisy „Byl rasista – Black Lives Matter (BLM, na černošských životech záleží)“.
aktualizováno 

LN oslovily státníkova pravnuka Randolpha Leonarda Spencera-Churchilla, který coby prezident Mezinárodní společnosti Winstona Churchilla o odkaz svého slavného předka pečuje.

Byl rasista, napsal vandal na sochu Churchilla v Praze. Radnice už graffiti odstranila

O pradědečkovi mimo jiné říká, že vždy bojoval za demokratické hodnoty a také za svobodu a nezávislost Československa. Kritice některých činů svého předka se sice nebrání, ničení pomníků je ale podle něj obyčejný vandalismus.

LN: Byl Churchill rasista, jak tvrdí BLM?
Byl to člověk svojí doby. Není pochyb o tom, že byl celý život zastáncem impéria a sdílel se svými současníky řadu názorů na rasu a společenskou třídu. Byl ale také aktivním bojovníkem proti antisemitismu. Obdivoval odvahu muslimských a sikhských vojáků, s nimiž sdílel bojiště, a několikrát hlasitě vystoupil proti násilným výstřelkům v koloniích, včetně Amritsarského masakru (13. dubna 1919 tam britští vojáci zastřelili 379 indických demonstrantů – pozn. red.).

LN: Kým byl Winston Churchill pro vás?
Člověkem, který věřil ve svobodu a nesnášel tyranii. Pevně věřil ve vládu práva a bojoval za ni. Postavil se proti genocidě a perzekuci a usiloval o pokrok celého lidstva. Celý život bojoval za zachování demokratických hodnot, i za cenu ztráty britského impéria, které mu bylo tak drahé.

Jako jakýkoli jiný člověk měl své vady, a občas stál dokonce na nesprávné straně dějin. Řekl a udělal věci, které mohou být po zásluze kritizovány. Když si je ale dáte do kontextu jeho celoživotních zásluh – porážka fašismu, uchování naděje v Evropě a položení základu svobodné společnosti, v níž máme to obrovské privilegium žít –, těžko mohou umenšit jeho odkaz.

LN: Co říkáte na to, že demonstranti z Black Lives Matter (BLM) posprejovali sochu Winstona Churchilla v Londýně?
Na světě není jediný člověk, který by nebyl šokován smrtí George Floyda (Afroameričan, který zemřel při zásahu policie před třemi týdny v Minneapolisu a jehož smrt spustila celosvětové protesty proti rasismu – pozn. red), a je pochopitelné, že mnoho lidí chce demonstrovat proti taktice minnesotské policie, která ji přivodila.

Je ale ostudné, že někteří během protestů v Londýně znesvětili Churchillův pomník – ale také ten (Mahátmy) Gándhího a (Abrahama) Lincolna. Můj pradědeček vedl Brity k osvobození Evropy, jejíž občané byli zotročeni a odvlečeni do pracovních a koncentračních táborů. Bez něj by nacisté pokračovali ve svých vraždách. Je smutné, že se čmárá po někom, kdo se postavil proti genocidě Židů a dalších menšin.

Posprejovaná socha Winstona Churchilla v Praze.

LN: Dá se tomu ještě říkat aktivismus?
Ne, je to obyčejný vandalismus. Účelem demonstrace BLM bylo zdůraznit, že černošské životy mají cenu, ne znesvěcovat pomníky – to jenom odvádí pozornost od původního záměru. Dějiny jsou dějiny a my se z nich máme poučit, abychom stvořili lepší svět – plný příležitostí pro všechny z nás.

LN: Proč mají vandalové tak spadeno právě na Churchilla? V Londýně jsou přece stovky soch, které by se dle BLM daly klasifikovat jako rasistické.
Churchillův památník je přímo na rohu Parlamentního náměstí, kde se koná většina protestů. Je tam hodně na očích. Zrovna tak je to se sochami Mahátmy Gándhího a Abrahama Lincolna.

LN: Znesvěcena byla také Churchillova socha v Praze, slyšel jste o tom?
Až teď od vás. Churchill velmi bojoval za svobodu a nezávislost vaší země, a byl by nadšený, že se vám to nakonec podařilo. Věřím, že by byl nadšený i z toho, že Češi mohou demonstrovat a svobodně tak vyjádřit svůj názor.

Chtěly vyvolat debatu o Churchillovi. Nápis na soše odkazuje k boji za rovnoprávnost, tvrdí jeho autorky

Pamatuji si, když (bývalá britská ministerská předsedkyně) Lady (Margaret) Thatcherová tu sochu v Praze odkrývala. Řekla tehdy: „Přiznávám, že jsem velmi ráda, že si Praha, která je tak nádherná, plná kostelů, paláců a sousoší, našla místo také pro Churchilla. Bude tu stát, aby vám připomněl to, co se musí připomínat každé nové generaci – že svoboda často vyžaduje mimořádné oběti, někdy dokonce ‚krev, dřinu, slzy a pot‘. Nesmíme však nikdy dopustit, aby zmizela z povrchu zemského, nýbrž musíme usilovat, aby vydržela navždy.“ Ti, kteří Churchillovu sochu znesvětili, však tahle slova stěží docení.

LN: Přinejmenším u českých vandalů poloha sochy žádnou roli nehrála. Dle vlastních slov Churchilla posprejovali zcela záměrně
To raději ponechám bez komentáře. Vím, že má v českém překladu vyjít kniha Andrewa Robertse Churchill: Walking with Destiny (Churchill: Kráčet s osudem). Doufám, že českým čtenářům osvětlí, kým můj pradědeček ve skutečnosti byl, a co pro něj vaše věc znamenala. Pevně věřím, že to Pražané docení, a Churchillovu sochu budou napříště opečovávat coby symbol boje za vlastní svobodu.

Por. Randolph Leonard Spencer-Churchill

Narodil se v roce 1965 jako pravnuk Winstona Churchilla. Je prezidentem Mezinárodní společnosti Winstona Churchilla (International Churchill Society). Sloužil u Britského královského námořnictva (Royal Navy), dosáhl hodnosti poručíka. Věnuje se správě investic.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.