Lidovky.cz

Svět

Tisíce lidí v ulicích Minsku vzdaly hold mrtvému demonstrantovi, ozbrojenci v ulicích zatím nejsou

Tisíce lidí přišly v Minsku uctít památku muže, který zemřel při policejním zásahu. foto: Reuters

MINSK - Tisíce lidí se v sobotu v běloruské metropoli Minsku přišly rozloučit s Aljaksandrem Tarajkouským, který zemřel v pondělí při zásahu policie proti protestujícím. Další lidé se začínají shromažďovat na náměstí Nezávislosti, kde je plánován další protest proti falšování výsledků prezidentských voleb z 9. srpna.
  16:07aktualizováno  17:45

Podle agentury TASS v ulicích zatím nejsou vidět příslušníci speciálních sil ani jiných ozbrojených složek. Právník ze štábu opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské v sobotu uvedl, že opozice začíná sestavovat radu, jejíž cílem bude předání moci.

Mnoho shromážděných lidí drží v rukou historickou bílo-červenou vlajku nebo květiny, další mají ručně nadepsané transparenty. Na místě nejsou jen obyvatelé Minsku, ale i dalších běloruských měst.

Babiš: V Bělorusku by se mohl udělat listopad 1989. Nové volby musí být demokratické

Úřady tvrdí, že Tarajkouski zemřel, když mu vybuchlo v ruce blíže neurčené zařízení, jež chtěl hodit na vládní ozbrojence. O skutečné příčině smrti ale panují pochybnosti. Ruský opoziční server Novaja gazeta píše, že podle očitých svědků muž žádnou výbušninu v rukách nedržel, a podle úmrtního listu zemřel kvůli otevřené ráně na hrudi. Otec zemřelého médiím sdělil, že mu nebylo dovoleno podívat se na synovo tělo. Ani partnerka zemřelého oficiální verzi nevěří. Ta v sobotu reportérům agentury AP tlumočila své přesvědčení o tom, že Tarajkouského zastřelila policie.

Tisíce lidí se v běloruské metropoli Minsku přišly rozloučit s Aljaksandrem...
Lidé přišli uctít památku zemřelého demonstranta.

Protesty v Bělorusku vypukly v neděli nedlouho po oznámení odhadů výsledků prezidentských voleb, podle kterých opět drtivě zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko. Proti demonstrantům tvrdě zasáhly silové struktury. Nejméně dva demonstranti zemřeli a přibližně 6700 dalších lidí bylo v souvislosti s protesty zatčeno. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky.

Štáb Cichanouské, která nedlouho po vyhlášení předběžných výsledků na nátlak úřadů odcestovala do Litvy, začíná organizovat koordinační radu, jejíž cílem bude umožnit předání moci v zemi. Agentuře TASS to potvrdil právník štábu Maxim Znak

„Začali jsme přijímat přihlášky, do rady bychom chtěli získat nejváženější Bělorusy,“ upřesnil právník. Iniciátoři rady o tomto víkendu plánují obdržené návrhy zpracovat a v pondělí přijmout společné rozhodnutí. Podle Znaka si rada neklade politické cíle. „Bavíme se jen o vytvoření bezpečných podmínek pro předání moci,“ upřesnil právník.

Zhruba 400 lidí demonstruje i v Praze

Zhruba čtyři stovky lidí se dnes odpoledne vydaly z pražského Klementina na protestní pochod kvůli situaci v Bělorusku po prezidentských volbách. Vedl přes Karlův most a Nerudovu ulici na Hradčanské a posléze Loretánské náměstí k budově ministerstva zahraničních věcí, kde mělo několik osobností projev. Účastníky byli i zástupci Pirátů nebo předseda a místopředseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář a Benjamin Roll.

Lidé nesli transparenty s českými, anglickými i ruskými nápisy, například „Lukašenko není náš prezident“, „Zastavte násilí“ nebo „Bělorusko si zaslouží svobodu“. Při pochodu bubnovali, pískali a volali například „Svobodu!“ Mnoho lidí neslo historické vlajky Běloruska. V průvodu byli i jednotlivci, kteří naopak Lukašenkovi transparentem vyjadřovali podporu, a občas se dostali do slovní výměny s demonstrujícími.

Bělorusko stojí o dialog s EU, nikoli o prostředníky ze zahraničí, upozorňuje ministerstvo

„Navzdory bití, zatýkání, všem hrozbám pokračují Bělorusové ve statečném boji za svobodu. Na protestech mě zaujaly dva silné momenty - mezigenerační solidarita a role žen. Na obrázcích z Běloruska vidíme, že protestů se účastní všichni - dívky a mladíci stojí v jedné řadě s matky a otci, babičkami a dědečky. Je to velmi silné a správné. Svoboda je totiž jen jedna pro všechny lidi bez rozdílu věku,“ řekl Robert Veverka, zastupitel Prahy 2 a kandidát do Senátu za Piráty na Praze 1.

„I v české historii vidíme mnoho podobně temných a zároveň podobně nadějných paralel. Za týden budeme vzpomínat na zlomení českých nadějí, ke kterým došlo v letech 1968 a 1969. Nenechte se zlomit, „promluvil k Bělorusům Roll z Milionu chvilek.

Dále vystoupili například pirátský poslanec František Kopřiva, europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová nebo publicista Jefim Fištejn.

V Česku se v neděli uskuteční další dva protesty k vyjádření solidarity s demonstranty v běloruských městech, a to od 18:00 na pražském Staroměstském náměstí a na Dominikánském náměstí v Brně. V hlavním městě vystoupí například senátoři Václav Láska (SEN 21), Pavel Fischer (nezávislý) a Václav Hampl (KDU-ČSL), europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Mikuláš Peksa (Piráti) nebo poslanci Miroslava Němcová (ODS) a Jan Lipavský (Piráti). V Brně se také očekává vystoupení zástupců Evropského parlamentu či Poslanecké sněmovny.

Ministři zahraničí Evropské unie se v pátek na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.