Lidovky.cz

Inzerát nabízel posvátný chilský ostrov za 20 milionů dolarů. Prodej dráždí ochránce i domorodce

Svět

  5:00
SANTIAGO DE CHILE/PRAHA - Ostrov Guafo je znám díky své biologické rozmanitosti a historickému významu pro původní indiánské kmeny Mapučů. Teď byl nabízen k prodeji tomu, kdo dá nejvyšší sumu.

Maják na chilském ostrově Guafo. foto: CC BY-SA 3.0: Dentren; Wikimedia

Trasa plejtváků obrovských mířících do fjordů chilské Patagonie vede kolem ostrova Guafo. Je to významné místo pro mořskou biodiverzitu, domov vzácné flóry a také posvátné území pro původní obyvatele z kmene Mapučů. A teď je na prodej.

Ostrov byl nabízen za cenu 20 milionů dolarů, což vyvolalo pobouření mezi místními ochránci přírody a v Chile debatu o vztahu soukromého vlastnictví a národního dědictví.

Inzerát společnosti Private Islands, který byl ještě před pár dny uveřejněn na internetu, uváděl, že se ostrov „může pochlubit více než 70 kilometry dlouhým pobřežím a poskytuje domov rozmanitému počtu flóry a fauny“. Na Guafu se nachází vzácné druhy stromů a celá řada mořských živočichů, včetně již zmiňovaných plejtváků, keporkaků či kosatek a delfínů.

Ostrov Guafo je na prodej.

Ochránci přírody a místní domorodí obyvatelé jsou podrážděni, že ostrov s rozlohou 217 čtverečních kilometrů a jeho vody byly nabízeny za nejvyšší nabídku. „Ostrov je vstupním bodem do zálivu Corcovado, který je nejdůležitějším krmištěm pro plejtváky a keporkaky na chilském pobřeží,“ uvedla pro britský list The Guardian Yacqueline Montecinosová, vedoucí ochrany mořské biologické rozmanitosti Světového fondu na ochranu přírody (WWF). 

Guafo je také domovem největší světové ptačí kolonie buřňáků temných, nejsevernější kolonie lachtanů antarktických, chovné populace ohrožených mořských vyder a hnízdo zde mají také tučňáci magellanští.

V roce 2017 zahájil WWF v Chile kampaň, aby vody kolem ostrova byly prohlášeny za chráněnou mořskou oblast. Nyní podporuje nabídku domorodých komunit Mapučů, že budou na pobřeží Guafa dohlížet.

Chilské Galapágy

Právě Mapučové, kteří žijí na větším, nedaleko ležícím ostrově, se prodeje logicky obávali. „Nedaleko od něj lovíme ryby,“ vysvětlil pro server Pledge Times lídr Mapučů v regionu Cristian Chiguay. „Pokaždé když jedeme k ostrovu, modlíme se, abychom poděkovali matce Zemi a dalším duchům. Příroda je zde netknutá a umožňuje nám dobít baterie ve spirituálním slova smyslu.“

„Žádáme vládu, aby zvážila navrácení ostrova,“ řekl Chiguay, zastupující jedenáct domorodých komunit. „Vidíme ostrov jako zdroj života a duchovní síly. Pro nás to není obchod, nemá to komerční hodnotu,“ dodal.

Ostrov v současné době společně vlastní podnikatelé Paul Fontaine a Rodrigo Danús, z nichž druhý je synovcem generála Luise Danúse Coviana, který v Chile sloužil jako ministr hospodářství za vojenské diktatury Augusta Pinocheta, trvající od roku 1973 do roku 1990. Skutečnost, že byli vlastníky ostrova, vyvolávala obavy, že začnou využívat ložiska uhlí na ostrově. To je ale nyní nepravděpodobné kvůli vládnímu zákazu těžby uhlí.

Jeden ze šesti ostrovů

Chilské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že ostrov a jeho vody jsou „oblastí ochrany biodiverzity“, ale jelikož jsou v soukromých rukou, současná legislativa údajně neumožňuje, aby byly vyhlášeny národním parkem, přírodní památkou nebo národní rezervací. Budoucí majitel by je mohl přeměnit na chráněnou oblast. Úřady ale nemají žádnou páku, jak by jej k takovému kroku donutily.

Historické záznamy ukazují, že ostrov Guafo je v soukromých rukou po celé století. Ostrov, kterému se též přezdívalo Chilské Galapágy, údajně navštívil přírodovědec Charles Darwin v roce 1834 při druhé plavbě své lodi HMS Beagle.

Ostrov Guafo byl jedním ze šesti ostrovů u chilského pobřeží, které byly prodávány společností Private Islands. Během uplynulého týdne ale nabídka na koupi ostrova ze stránek společnosti zmizela. V současnosti není jasné, zda již „realitní firma“ posvátný ostrov mapučské komunity prodala novému vlastníkovi, nebo zda se jen zalekla mediálního tlaku a od prodeje ustoupila.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.