Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Dozrál čas, abychom hodili naši koloniální minulost za hlavu.’ Ostrovní Barbados se chce zbavit britské královny

Výprava Barbadosu na olympiských hrách v Riu de Janeiru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výprava Barbadosu na olympiských hrách v Riu de Janeiru. | foto: Reuters

BRIDGETOWN/PRAHA  Karibská země s necelými 300 tisíci obyvatel ležící ve východní části Malých Antil je dosud konstituční monarchií. Hlavou státu je britská královna Alžběta II. Ostrovní stát se však k listopadu 2021 chce přeměnit na republiku.

„Prezidentem, čelným reprezentantem státu, by se měl stát někdo z nás, tedy původem z Barbadosu.“ Těmito slovy prezentovala svoji vizi premiérka tohoto ostrovního státu Mia Mottleyová. 

Vandalové posprejovali sochu slavného britského kapitána Horatia Nelsona na...
Policista na Barbadosu

„Dozrál čas, abychom hodili naši koloniální minulost kompletně za hlavu. Učiníme tedy další logický krok směrem k plné suverenitě a staneme se republikou u příležitosti výročí 55 let od nabytí nezávislosti na Británii,“ stojí v prohlášení barbadoské vlády, které sepsala právě Mottleyová.

Parafrázovala v něm slova prvního premiéra země a významného karibského státníka Errola Barrowa, jenž kdysi právě jako první varoval před přílišným lpěním na koloniálním dědictví. Vládní prohlášení přečetla generální guvernérka státu Sandra Masonová, formálně zastupující právě královnu, a to v rámci trůnní řeči – ceremonie, která stojí na začátku každé nové parlamentní sezony. „Nechť je toto rozhodnutí konečným důkazem toho, kdo jsme a čeho jsme schopni dosáhnout,“ oznámila okolnímu světu Masonová.

Barbados získal nezávislost na Spojeném království v roce 1966. Podobně jako v dalších zemích Britského společenství národů (Commonwealthu) zůstala i zde britská královna Alžběta II. formálně hlavou státu. Její úřad v Buckinghamském paláci v reakci na informaci sdělil, že jde o výsostnou záležitost obyvatel Barbadosu, kterou si musejí rozhodnout oni sami. Nejmenovaný zdroj přímo ze sídla britské královny sdělil BBC, že vzniklá situace není překvapivá, ale že se s touto variantou vždy tak nějak počítalo.

Barbados řeší své postavení již řadu let. V roce v 1979 vznikla komise s úkolem prozkoumat ústavu a zjistit proveditelnost přechodu státního zřízení na systém parlamentní republiky. Dospěla však k závěru, že změna neodpovídá vůli občanů, takže se nijak nepokračovalo. To se změnilo až s další komisí, která v roce 1998 změnu doporučila. 

V roce 2003 nahradil Barbados v pozici poslední odvolací instance londýnský nejvyšší soud Karibským soudním dvorem sídlícím na dalším malém karibském ostrově, na Trinidadu. V roce 2005 bylo rozhodnuto, že změnu, kterou musí odsouhlasit dvě třetiny parlamentu, musí podpořit voliči v referendu. V roce 2015 se diskutovalo o změně systému k roku 2016, tedy při příležitosti 50. výročí od vyhlášení nezávislosti, jenže návrh se zasekl na politických rozepřích.

Pokud by se stal Barbados republikou, přidal by se k Trinidadu a Tobagu, Guyaně a Dominice – zemím v oblasti Karibiku, které se během 70. let 20. století zcela oprostily od vlivu britské velmoci a staly se republikami. Vedení Barbadosu již ovšem deklarovalo, že si chce zachovat vazby na Commonwealth. Příklad Barbadosu sledují i jinde v regionu. Premiér Jamajky Andrew Holness, který v nedávných volbách obhájil svou vládní pozici, vytyčil pro svou zemi stejný cíl odtrhnout se definitivně od britské koruny.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...