Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Odmítači roušek museli na Jávě kopat hroby pro oběti covidu. Přišlo mi to jako užitečný nápad, říká správce

Zaměstnanci připravují rakve pro oběti pandemie covid-19. foto: ČTK/AP

Jakarta/Praha - Úřadům ve východní provincii indonéského ostrova Jáva došla trpělivost s lidmi, kteří si kvůli koronaviru odmítají zakrývat ústa a nos. Osmi odmítačům proto za trest nařídily po dvojicích kopat jámy na hřbitově ve vesnici Ngabetan. Ty se využijí jako hroby pro osoby zesnulé v důsledku pandemie, píše britský Daily Mail.
  5:00

„Máme tu momentálně jen tři hrobaře, takže mi přišlo užitečné zapojení těchto osob. Věřím, že to bude fungovat i do budoucna jako odstrašující příklad,“ vysvětlil podle Daily Mail nápad správce Suyono, který stojí v čele okrsku Cerme. 

Místní autority v Cerme celkově zpřísňují opatření. Provinilcům, kteří odmítají nařízení dodržovat, hrozí pokuty či právě veřejně prospěšné práce. 

Pohřbívání osob zesnulých na covid v hlavní městě Indonésie Jakartě, která leží...
Muž kope hroby pro oběti nemoci covid-19.

Celá Indonésie roztroušená po více než 17 tisících ostrovech různých velikostí potvrdila zatím 8841 zemřelých, i když odborníci předpokládají, že obětí bude mnohem více, jen zkrátka unikají statistice.

Navíc závažnost aktuální epidemiologické situace v severovýchodní oblasti ostrova Jáva, ale i v celé Indonésii, se opět zhoršuje. V posledních dnech se počty nově nakažených v zemi držely vždy nad třemi tisíci, v červnu a červenci to přitom bylo kolem tisíce. Celkem Indonésie eviduje přes 221 tisíc potvrzených případů infekce. 

Nadi bin Eji, který na jednom ze dvou hřbitovů v hlavním městě Jakartě pohřbívá oběti covidu, uvedl, že od začátku pandemie bylo už 2600 pohřbů, kvůli kterým se musel hřbitov rozšířit o osm nových pozemků. 

Zastřelte je

Ke kuriózním trestům, ačkoliv méně důmyslným, přistoupila na jaře i Indie. Policie nepoctivce, kteří nedodržovali zákaz vycházení, mlátila holemi či jim ukládala fyzické tresty jako třeba dřepy či kliky. 

Filipínský prezident Rodrigo Duterte zase zvolil strategii používanou tamními ozbrojenými složkami při válce proti drogám, tedy cílené domovní prohlídky a následný přesun do izolace. Ještě předtím se v dubnu Duterte nekompromisně vyjádřil na adresu možných potížistů: „Mé rozkazy policii a armádě jsou jasné. Pokud bude nějaký problém, že by vám třeba odporovali a vyhrožovali, zastřelte je.“

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJÁŘ/ZÁMEČNÍK (28 - 35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat