Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Zastřelte je.‘ Filipínský prezident nařídil policii, ať lidi porušující karanténu nešetří

Svět

  5:00
MANILA/PRAHA - Prezident ostrovního státu Filipíny Rodrigo Duterte tento týden varoval občany, že pokud poruší karanténní opatření kolem koronaviru, mohou být zastřeleni. Dodal, že jakékoliv nadávky či napadení zdravotnického personálu je zločin, který nebude tolerovat.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte. foto: Reuters

„Mé rozkazy policii a armádě jsou jasné. Pokud budou nějaké potíže, pokud bude nějaký problém, že by vám odporovali a vyhrožovali, zastřelte je,“ pronesl tento týden ve svém proslovu filipínský prezident Rodrigo Duterte. „Chápete to? Budete mrtví. Namísto toho, že byste dělali potíže, vás pohřbím.“

Boj proti drogám na Filipínách pokračuje. Při zatím nejkrvavějším zátahu zemřelo přes třicet lidí

V projevu Duterte následně zmínil, že je podle něj naprosto zásadní, aby všichni spolupracovali a chovali se podle karanténních opatření. Úřady a zdravotníci se mezitím prý budou snažit udržet koronavirus ve zvládnutelných mezích.

Na slavnostní korunovaci přijel filipínský prezident Rodrigo Duterte.
Prezident Donald Trump na večeři s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem

Filipíny donedávna byly zemí s malým počtem nakažených. Denně přibývaly pouze desítky případů. Tento týden se však každý den objevilo několik stovek nově nakažených a země hlásí již přes 3 tisíce nakažených a přes 140 mrtvých. Podle odborníků ale tato čísla mohou být podhodnocená a nemocných je ve skutečnosti ve více než stomilionové zemi daleko vyšší počet. Zhoršení situace ale potvrdil i sám prezident.

„Zhoršuje se to. Takže vám znovu říkám, jak vážný je tento problém,“ pronesl ve středu Duterte k národu. Zároveň se ale podle prezidenta často objevují útoky na lékaře a sestry, což podle prezidenta musí přestat.

Jeho projev přišel jen pár dní poté, co se objevily informace, že lidé v hlavním městě Manile protestovali kvůli nedostačující pomoci vládě. Lidem podle agentury AFP chybělo i jídlo. Proslovu filipínské hlavy státu se rychle dostalo i mezinárodní pozornosti.

Znepokojující, říká Amnesty

„Smrtící a nekontrolovaná síla by nikdy neměla být používaná v době pohotovostních stavů jako je pandemie Covid-19,“ uvedla ve svém stanovisku nezisková společnost Amnesty International, podle níž je prezidentův projev „hluboce znepokojující“.

Prezident Duterte je ale ve své zemi oblíbený. Volby v roce 2016 vyhrál mimo jiné díky slibu vymýtit v zemi ilegální obchod s drogami. Jeho tažení proti drogám si vyžádalo tisícovky obětí, a to zejména v chudinských městských oblastech.

Kampaň vyvolala kritiku ze strany Západu i mezinárodních humanitárních organizací, vojáci se totiž na pokyn prezidenta nijak nezabývali vyšetřováním a kohokoliv, u koho nalezli drogy, zastřelili.

Hlava státu se obecně nebojí být kontroverzní - v minulosti Evropskou unii varoval, že by s Filipínami neměla „vy**dávat“ poté, co vyjádřila „vážné znepokojení“ nad zprávami, které tvrdily, že se filipínští policisté účastní nelegálního zabíjení.

Duterte také nazval bývalého prezidenta USA Baracka Obamu „zku**synem“. Současný prezident Spojených států Donald Trump naopak Duterteho vychválil za „neskutečnou práci“ v jeho protidrogové kampani.

Autor: