Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boj proti drogám na Filipínách pokračuje. Při zatím nejkrvavějším zátahu zemřelo přes třicet lidí

Svět

  16:09
MANILA/PRAHA - V noci na středu provedla filipínská policie desítky operací, při kterých zemřelo 32 osob, které údajně byly zapojeny do obchodu s drogami. Jednalo se o zatím nejkrvavější zátah protidrogové války na Filipínách, kterou začal prezident Rodrigo Duterte.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte. foto: AP/ČTK

Při drogovém zátahu na Filipínách zemřelo 15 osob včetně starosty

Podle deníku The Guardian filipínská policie v noci z úterý na středu zabila více než třicet lidí v řadě zátahů poblíž Manily. Jednalo se o zatím nejkrvavější noc války s drogami filipínského prezidenta Rodriga Duterte. Provinční policejní šéf Romeo Caramat uvedl, že 67 policejních operací v různých částech Bulacanu (filipínská provincie) zanechalo 32 osob spojených s drogami mrtvých a více než sto zadržených. Podle policejních záznamů policisté zabavili 21 střelných zbraní a okolo sto gramů metamfetaminu.

Poslední zátah skončil nejvyšším počtem mrtvých za jednu noc od chvíle, kdy policisté na konci července zabili šestnáct lidí včetně starosty města Ozamis, kterého Duterte obvinil ze spojení s organizovaným zločinem. Skupiny aktivistů za lidská práva opakovaně varovaly, že Duterte, jeho podporovateli přezdívaný „the Punisher“, v jeho brutální protidrogové kampani podporuje zločiny proti lidskosti.

Duterte byl zvolen prezidentem v roce 2016 a boj s drogami byl významnou částí jeho předvolební kampaně. „Jestliže vyhraji, měli byste postavit více pohřebních síní,“ řekl Duterte před svým zvolením. Dále uvedl, že rád „zmasakruje“ miliony uživatelů drog a případnou smrt dětí boji se zločinem odmítl jako vedlejší škody.

Filipínský prezident se také „pochlubil“, že v době, kdy byl starostou města Davao, osobně zabíjel kriminálníky a jednou vyhodil podezřelého z vrtulníku. Od chvíle, kdy se Duterte stal prezidentem, policie zabila 3451 osob spojených s drogami, uvádí čísla vykazovaná filipínskou vládou. Podle filipínské policie bylo více než dva tisíce lidí zabito při zločinech týkajících se drog a tisíce dalších zavražděno za neznámých okolností. Duterte slíbil, že bude chránit policisty, kteří zabili podezřelé z drogové kriminality a to i přesto, že okolnosti incidentu nebudou objasněné.

Prezident, který je na domácí scéně stále populární, se také několikrát obořil proti mezinárodní kritice. Evropskou unii varoval, že by s nimi neměla „vym*dávat“ poté, co vyjádřila „vážné znepokojení“ nad zprávami, které tvrdily, že se filipínští policisté účastní nelegálního zabíjení.

Duterte také nazval bývalého prezidenta USA Baracka Obamu „zkur*synem“. Současný prezident Spojených států Donald Trump naopak Duterteho vychválil za „neskutečnou práci“ v jeho protidrogové kampani.