3. října 2017 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čecha na Novém Zélandě odsoudili na 17 let za pašování drog

Krystalický metamfetamin (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krystalický metamfetamin (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

WELLINGTON K 17 letům vězení byl v úterý na Novém Zélandu odsouzen dvaačtyřicetiletý Čech, který se pokusil přes letiště v Aucklandu do země propašovat 20 kilogramů metamfetaminu. Informoval o tom novozélandský zpravodajský server The Stuff. Jedná se o největší zadrženou zásilku drog, jaká kdy byla na aucklandském letišti odhalena.

Muž do Aucklandu přiletěl v květnu 2016 z Bangkoku se svou 69letou matkou. Celníci se rozhodli ho vyslechnout a prohledat poté, co jejich kolegové ze zpravodajského útvaru muže vyhodnotili jako „vysoké riziko“. Během prohlídky celníci nalezli metamfetamin pod falešnými dny zavazadel obou cestujících. Prodejní cenu drogy odhadují na 20 milionů dolarů (442 milionů korun).

Původně byla zadržena i mužova matka. Během vyšetřování ovšem vyšlo najevo, že o droze nevěděla, a tak byla zproštěna obvinění a deportována.

Bruce Berry, jenž celní vyšetřování vedl, ocenil každodenní práci letištního zpravodajského útvaru, který se snaží identifikovat potenciální drogové kurýry. „V tomto případě, se muž snažil vystupovat jako regulérní turista, ale prohlédli jsme to,“ uvedl Berry.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz