Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za oplzlé poznámky vězení. Sexuální obtěžování bude na Filipínách trestné

Svět

  8:40
Manila - Filipínský prezident Rodrigo Duterte podepsal zákon, díky němuž se v této asijské zemi napříště budou trestat nejrůznější formy sexuálního obtěžování na veřejnosti. Pokuty či vězení hrozí za oplzlé poznámky i osahávání. Zákon o bezpečných prostorech podle agentury DPA kontroverzní prezident podepsal už v dubnu, ale až nyní byl zveřejněn a vstoupil v platnost.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte. foto: AP/ČTK

Za sexistické či homofobní poznámky, pohvizdování na ženy, vilné pohledy i vyprávění oplzlých vtipů budou nyní hrozit pokuty nebo dokonce zatčení. Exhibicionismus, osahávání, štípance či obtěžování dokonce mohou provinilcům vynést až půlroční pobyt za mřížemi.

DPA poznamenala, že samotný 74letý Duterte většinu z uvedených přečinů v minulosti sám porušil. Na konci minulého roku například vyvolal pozdvižení svým vyprávěním, jak jako mladík spící služebnici sahal do kalhotek.

Ve své zemi oblíbený Duterte vyhrál volby v roce 2016 mimo jiné díky slibu vymýtit v zemi ilegální obchod s drogami. Jeho tažení proti drogám si vyžádalo tisícovky obětí, zejména v chudinských městských oblastech. Kampaň vyvolala kritiku ze strany Západu i mezinárodních humanitárních organizací.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!