16. července 2019 8:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za oplzlé poznámky vězení. Sexuální obtěžování bude na Filipínách trestné

Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | foto: AP/ČTK

Manila  Filipínský prezident Rodrigo Duterte podepsal zákon, díky němuž se v této asijské zemi napříště budou trestat nejrůznější formy sexuálního obtěžování na veřejnosti. Pokuty či vězení hrozí za oplzlé poznámky i osahávání. Zákon o bezpečných prostorech podle agentury DPA kontroverzní prezident podepsal už v dubnu, ale až nyní byl zveřejněn a vstoupil v platnost.

Za sexistické či homofobní poznámky, pohvizdování na ženy, vilné pohledy i vyprávění oplzlých vtipů budou nyní hrozit pokuty nebo dokonce zatčení. Exhibicionismus, osahávání, štípance či obtěžování dokonce mohou provinilcům vynést až půlroční pobyt za mřížemi.

DPA poznamenala, že samotný 74letý Duterte většinu z uvedených přečinů v minulosti sám porušil. Na konci minulého roku například vyvolal pozdvižení svým vyprávěním, jak jako mladík spící služebnici sahal do kalhotek.

Ve své zemi oblíbený Duterte vyhrál volby v roce 2016 mimo jiné díky slibu vymýtit v zemi ilegální obchod s drogami. Jeho tažení proti drogám si vyžádalo tisícovky obětí, zejména v chudinských městských oblastech. Kampaň vyvolala kritiku ze strany Západu i mezinárodních humanitárních organizací.

ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz