Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Filipínský guvernér brojí proti karaoke. Jděte raději spát, posílíte si imunitu, nabádá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP

Manila/Praha Filipínský guvernér se zaměřil na skupinu občanů, kterou prý považuje za nejvíce kontraproduktivní ve snaze zastavit covid-19. Žádá ostatní občany, aby úřadům v rámci boje s pandemií ohlašovali skupinky lidí na hlasitých karaoke večírcích. Párty mu ale evidentně vadily i v nepandemických časech.

Jonvic Remulla, guvernér provincie Cavite, která leží poblíž Manily, hlavního města země, v úterý skrze sociální síť Facebook rozšířil video, v němž vyzýval k nahlašování osob, které si zajdou na karaoke. Jde o formu společenské zábavy, kde amatérský zpěvák zpívá do většinou známého hudebního základu. Že je zpěv během pandemie jednou z nejrizikovějších činností, která silně napomáhá šíření covidových kapének, potvrzují i čeští odborníci.

Na Filipínách ale k záležitosti nepřistupují tolik vědecky, jako spíše se selským rozumem. Guvernér lidem především kladl na srdce, že dobrou cestou, jak si posílit imunitu, je dlouhý spánek. „Nejde jen o to omezit nesmyslné noční estrády. Mělo by to také smysl v tom, že dlouhý a hluboký spánek posílí vaše tělo,“ sdělil v příspěvku, v jehož pozadí hrála melodie písničky My Way od Franka Sinatry. V komentářích od lidí sledujících guvernérův profil zazníval k nápadu souhlas, nejčastěji ale z důvodu nesouvisejícího s pandemií.

Nejčastěji zaznívalo prosté „dokážou vydržet zpívat celou noc“, píše americký server CNN, který o kauze informoval. Karaoke je oblíbená národní zábava Filipínců. Bary umožňující tuto kratochvíli jsou rozmístěny po celém souostroví a není neobvyklé, že lidé mají doma svůj vlastní karaoke systém, díky čemuž se tato aktivita stává základem společenských setkání s přáteli a známými.

Hluk znějící dlouho do noci guvernérovi také vadí. „Pokud nechcete jít brzy do postele, prosím zkuste to a jděte! Naučte se respektovat vaše sousedy, kteří musejí brzy ráno vstávat do práce (jako já). Zpívání karaoke je oblíbený koníček těch, co nemají co na práci,“ uvedl dále v příspěvku.

Na Filipínách se novým koronavirem doposud infikovalo skoro 300 tisíc osob, 4 785 lidí pak v zemi celkem v důsledku pandemie zemřelo. Ačkoliv denní přírůstky se stále pohybují v řádech tisíců, epidemiologickou křivku se dle dat zdejší vlády daří zdárně oploštit. Minulý měsíc filipínský prezident Rodrigo Duterte oznámil, že v oblasti hlavního města, v Cavite a několika dalších regionech se uvolní přísné restrikce a bude moci otevřít více podniků. Každopádně zatím Filipíny hlásily více případů koronaviru než kterákoli jiná země jihovýchodní Asie.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!