Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filipínský guvernér brojí proti karaoke. Jděte raději spát, posílíte si imunitu, nabádá

Svět

  17:31
Manila/Praha - Filipínský guvernér se zaměřil na skupinu občanů, kterou prý považuje za nejvíce kontraproduktivní ve snaze zastavit covid-19. Žádá ostatní občany, aby úřadům v rámci boje s pandemií ohlašovali skupinky lidí na hlasitých karaoke večírcích. Párty mu ale evidentně vadily i v nepandemických časech.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: AP

Jonvic Remulla, guvernér provincie Cavite, která leží poblíž Manily, hlavního města země, v úterý skrze sociální síť Facebook rozšířil video, v němž vyzýval k nahlašování osob, které si zajdou na karaoke. Jde o formu společenské zábavy, kde amatérský zpěvák zpívá do většinou známého hudebního základu. Že je zpěv během pandemie jednou z nejrizikovějších činností, která silně napomáhá šíření covidových kapének, potvrzují i čeští odborníci.

Na Filipínách ale k záležitosti nepřistupují tolik vědecky, jako spíše se selským rozumem. Guvernér lidem především kladl na srdce, že dobrou cestou, jak si posílit imunitu, je dlouhý spánek. „Nejde jen o to omezit nesmyslné noční estrády. Mělo by to také smysl v tom, že dlouhý a hluboký spánek posílí vaše tělo,“ sdělil v příspěvku, v jehož pozadí hrála melodie písničky My Way od Franka Sinatry. V komentářích od lidí sledujících guvernérův profil zazníval k nápadu souhlas, nejčastěji ale z důvodu nesouvisejícího s pandemií.

Nejčastěji zaznívalo prosté „dokážou vydržet zpívat celou noc“, píše americký server CNN, který o kauze informoval. Karaoke je oblíbená národní zábava Filipínců. Bary umožňující tuto kratochvíli jsou rozmístěny po celém souostroví a není neobvyklé, že lidé mají doma svůj vlastní karaoke systém, díky čemuž se tato aktivita stává základem společenských setkání s přáteli a známými.

Hluk znějící dlouho do noci guvernérovi také vadí. „Pokud nechcete jít brzy do postele, prosím zkuste to a jděte! Naučte se respektovat vaše sousedy, kteří musejí brzy ráno vstávat do práce (jako já). Zpívání karaoke je oblíbený koníček těch, co nemají co na práci,“ uvedl dále v příspěvku.

Na Filipínách se novým koronavirem doposud infikovalo skoro 300 tisíc osob, 4 785 lidí pak v zemi celkem v důsledku pandemie zemřelo. Ačkoliv denní přírůstky se stále pohybují v řádech tisíců, epidemiologickou křivku se dle dat zdejší vlády daří zdárně oploštit. Minulý měsíc filipínský prezident Rodrigo Duterte oznámil, že v oblasti hlavního města, v Cavite a několika dalších regionech se uvolní přísné restrikce a bude moci otevřít více podniků. Každopádně zatím Filipíny hlásily více případů koronaviru než kterákoli jiná země jihovýchodní Asie.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat