Lidovky.cz

MACHÁČEK: Navalnyj, Německo a ruský plyn

Názory

  14:02
Praha - Na serveru Eurointelligence.com se zabývají tím, že otrava Navalného vyvolala v Německu diskuse o tom, zda se přeci jen nevzdát rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, který vede pod Baltským mořem, jemuž zbývá mu pár desítek kilometrů k dokončení a který tolik leží v žaludku Donaldu Trumpovi a americkým senátorům.

Alexej Navalnyj foto: AP Photo

Otrava Navalného vyzvedla na politickou mapu Německa Norberta Röttgena, jednoho ze tří kandidátů strany CDU na budoucího kancléře. Ten jasně říká, že se má Německo tohoto projektu vzdát, jinak si bude Putin myslet, že si může dovolit cokoliv, a ještě mu to přinese výhody. Na serveru konstatují, že jde shodou okolností o jediné konkrétní téma v diskusi o vedení nejsilnější německé strany, protože jinak celá soutěž nemá žádný obsah.

Prý je namístě skepse. Německý tisk sice píše, že kancléřka Merkelová je pod tlakem vzdát se projektu, ale ten projekt přeci není dílem náhody. Nord Stream 2 je vyústěním německé energetické politiky, která v tuto chvíli oficiálně nemá alternativu. Ukončení Nord Stream 2 rovná se prodloužení životnosti jaderných i uhelných elektráren. Nelze úplně vyloučit, že Merkelová tlaku podlehne, každopádně ona sama už důsledky řešit nebude, protože brzy v politice končí.

Pokud bude Donald Trump pokračovat v Bílém domě, tlak na Německo bude jen zesilovat, ale ruku v ruce s tím i nechuť tomu tlaku podlehnout. Jenže Němci se mýlí, pokud se domnívají, že případný prezident Joe Biden od sankcí kvůli plynovodu upustí. Sankce žádá především nadstranická skupina senátorů. Překážky k dokončení plynovodu tu zůstanou.

Jak vypadá v tomto ohledu německá politická scéna? Dokonce i probyznysoví liberálové z FDP jsou proti plynovodu, taktéž už i Zelení – je ovšem otázka, zda chápou konsekvence pro energetiku. SPD je tradičně pro plynovod a CDU je rozpolcená. Existuje silná byznysová lobby pro plynovod, především na východě země.

Fabian Burkhardt, expert z německého Leibnizova institutu, se domnívá, že se celá záležitost nějak zamlží. Německo například podmíní dokončení plynovodu nějakými politickými změnami v Rusku. Tomu se ale Putin směje už nyní.

Eurointelligence.com se domnívá, že změna oficiální pozice není na stole, soudě dle komentátorů považovaných za hlásnou troubu kancléřství, jako je Berthold Kohler v deníku FAZ, který dnes varuje před hyperaktivními závěry v Navalného případě. Na serveru konstatují, že takhle to dopadá, když se nějaká země stane otrokem svých ekonomických zájmů. Podobné divadlo se bude opakovat, až bude Německo na podzim rozhodovat o firmě Huawei.

Podle názoru Michaela Stürmera v Die Welt se v obou možných případech bude smát hlavně Putin. Ve věci plynovodu Nord Stream 2 jde o Ukrajinu. Když se plynovod spustí, přestane být Ukrajina tranzitní zemí a usmaží se jako toust. A Putin obnoví ruské impérium s Běloruskem i Ukrajinou jako satelity. Když se plynovod nespustí, nenapravitelně a nezvratně se zhorší transatlantické vztahy, respektive vztahy mezi Německem a Amerikou.

Dodatek Monitoru JM:

Nevidíme důvod, proč by se transatlantické vztahy měly zhoršit „nenapravitelně“, mohou se zhoršit přechodně.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.