Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Urban: Nejsem atomový dědek

Milan Urban

UKONČENO

Česko může mít už od roku 2012 nedostatek energetických zdrojů, varuje stínový ministr průmyslu. Jednou z variant, jak nastávající krizi řešit, je vyrábět více elektřiny z jádra. To ovšem současná koalice nedovolí. Na vaše otázky odpovídal Milan Urban 25.10 ve 14:30.

položených otázek: 55 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (23.10.2007 21:04) Vít Honzejk
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na to, jaký názor máte na energetiku z dlouhodobějšího hlediska. V dnešní době se propagují spíše velké centrální zdroje elektřiny. Za cenu nižších počátečních investic se tedy minimalizuje možnost využívat odpadní teplo. Není tak trochu chybou podpora vývoje velkých jaderných zdrojů na úkor menších. (Např. technologie HTGR by pro kombinaci elektrárenského a teplárenského provozu byla výhodnější.) Se stále dražšími fosilními palivy bude vzrůstat i cena tepla je tedy více než nutné s tím počítat dopředu, to velké centrální zdroje nezohledňují. Chápu, že je nejprve nutné vyřešit problémy s budoucím nedostatkem elektřiny, ale nebylo by výhodnější spláchnout problémy takzvaně jedním vrzem? Aby to nedopadlo jako v Brně kde se řeší problémy s nedostatkem teplárenských kapacit, když plány Dukovan s dodávkami tepla pro Brno původně počítaly. Mějte se pěkně a hodně štěstí ve sporech s "ochránci přírody".
ODPOVĚĎ (25.10.2007 15:28)
Určitě máte pravdu, že je potřeba využít všech dostupných možností a technologií včetně těch, které navrhujete. Budeme potřebovat malé i velké zdroje, netradiční i konvenční. Důležité je, aby to byl optimální mix, který bude zajišťovat energetickou soběstačnost, ekonomickou přiměřenost, bezpečnost včetně stability dodávek. Energetika bude v příštích 15 letech hrát mnohem důležitější roli, než různé reformy veřejných financí. Je ji třeba řešit s chladnou hlavou a rozumem, preferuji odborné analýzy místo ideologických postojů. Díky za přání, budu statečný.
OTÁZKA (23.10.2007 21:28) Ace Rimmer
Dobrý den To , že potřebujeme postavit nové elekrárny je vzhledem k rostoucí spotřebě el. energie bez diskuzí a to , že jaderná energetika je v současné době problém více politický něž technický je velmi smutné . Se záměrem přenést rozhodování o energetické koncepci z vlády na parlament tedy plně souhlasím . Měl bych na vás 3 otázky : 1)V případě , že tento záměr v parlamentu neprojde , navrhnete tento návrh i v dalším volebním období a to i v případě těsného výsledku voleb , kdy mohou zelení umožnit vládnout ČSSD a tím jí držet nůž na krku stejně jako to dělají nyní s ODS ? 2)Co říkáte na nutnost 20 % podílu obnovitelných zdrojů eneggie do r. 2020 ? Dle mého názoru je to technický nesmysl bez započtení JE. 3)Hlavní argument proti JE zelené lobby je vyhořelé jaderné palivo . Padl někdy při jednání na půdě EU návrh , aby v případě výroby el . energie z přepracovaného odpadu z JE , či výroby el. energie v novějších reaktorech s vyšším využitím paliva (produkuje tedy méně odpadu ) , byla alespoň část této produkce započtena do podílu OZE ? Děkuji .
ODPOVĚĎ (25.10.2007 15:35)
1)Vláda nekoná a proto se budu snažit ještě v tomto volebním období dosáhnout toho, aby energetickou koncepci schvalovala poslanecká sněmovna. Například tak, že stávající platnou Státní energetickou koncepci předložím do sněmovny jako návrh nového zákona a uvidíme? ČSSD nevymění energetickou budoucnost za možnost slepit nějakou koalici. 2) Podle mého názoru se pohybuje reálný podíl obnovitelných zdrojů v roce 2020 na úrovni 12 procent. 3) Takový návrh na úrovni EU padl, ale zatím bez úspěchu. Energetika je ale čím dál silnější téma v rámci celé EU. Je jisté, že dnešní vyhořelé palivo je budoucím zdrojem a je jen otázkou času, kdy se tak stane. Úvaha o tom, budovat centrální mezisklad vyhořelého paliva je správná. Projekty na definitivní hlubinná úložiště jsou podle mého názoru minulostí.
OTÁZKA (23.10.2007 21:29) Jana
Vážený pane ministře, chtěla bych se zeptat kdo za to může, že tu máme tak drahé hračky pro děti? Myslím tím kvalitní hračky jako je Lego, Playmobil, Mašinka Tomáš atd. Copak je to normální, aby takové hračky stály i několik tisíc? Trh je tu přesycen čínskými a vietnamskými zmetky jako jsou autíčka, kterým po jednom spadnutí odpadnou kola a to ještě každou chvíli ukazují že odhalili něco zdraví škodlivé. Někteří lidi to kupují z nouze jen proto, že tu mají chudáci tak malé platy a nemohou si dovolit kvalitnější věci. U sousedů v Německu tyto zmetky nevidíte a spousta kvalitních hraček tam vyjde mnohem levněji na přepočet než u nás. Jak je to možné? Kdo se tu na tom tak obohacuje?
ODPOVĚĎ (25.10.2007 15:39)
Hračky mají být v prvé řadě bezpečné a hlavně mají dělat dětem radost. Když jsem byl ministrem, často jsem ukládat České obchodní inspekci, aby kontrolovala jaké hračky se u nás na tržištích nebo i na v kamenných obchodech prodávají. Je jasné, že trh vše nevyřeší sám. Přál bych si, aby životní úroveň v ČR rostla ještě rychleji, aby tu byly platy stejné jako v Německu nebo ve Francii. A pak bude kupování hraček pro děti radost i pro vás.
OTÁZKA (23.10.2007 21:34) MK
Dobrý den, podporujete umělce a herce z Národního divadla, kteří sepsali petici za knihovnu na Letné a chtějí kvůli tomu i demonstrovat -co říkáte zasahování p.Béma a p.Klause do rozhodnutí odborníků?
ODPOVĚĎ (25.10.2007 15:42)
Bavím se, jak Pavel Bém dělá veletoče podle toho, jaká je nálada veřejnosti. Názor Pavla Béma nebo Václava Klause, můj, váš, by měl mít stejnou hodnotu. Pak samozřejmě i diskuze o stavbě tohoto unikátního díla je legitimní. Zásahy politiků, které mají sloužit k získání politických bodů nepovažuji za šťastné.
OTÁZKA (23.10.2007 23:23) Honza Dědek
Dobry den. Muzete strucne popsat jakou energetickou koncepci byste prosazoval? Jen jaderne elektrarny nebo i prolomeni limitu na uhli?
ODPOVĚĎ (25.10.2007 15:46)
Optimální mix zdrojů pro výrobu elektrické energie, to je správná cesta. Jasně a stručně řečeno: šetřit, využívat vítr slunce, vodu, biomasu, ale také uhlí, plyn a jádro. Tohle je potřeba správně a s rozumem namíchat a jsme bez problému. Já nejsem ani atomový dědek, ani uhlobaron, ani větrný princ.
OTÁZKA (23.10.2007 23:26) mravenec
Nemyslite spis, ze by bylo vhodnejsi investovat neco do osvety a zacit trosku setrit? Nejsem zastancem zelene politiky, ale kdyz se kouknu kolem sebe - sviti mi dve svetla, bezi pocitac a televize, nabijim telefon a kolem me vrci spousta dalsich spotrebicu - dal bych si facku. Co se mnou budete delat? Nepomohlo by mi treba zdrazeni energie, abych se nad sebou zamyslel?
ODPOVĚĎ (25.10.2007 15:48)
Šetřit musíme, ale samo o sobě to nestačí. Pravda je, že s rostoucí životní úrovní stoupá spotřeba elektrické energie na hlavu, a to ve všech státech světa bez výjimky. Teorie, že u nás se bude spotřeba s roustoucí životní úrovní snižovat, není zelená ale nesmyslná.
OTÁZKA (23.10.2007 23:30) Jiri Jezka
Asi se projevim jako beznadejny idealista, ale chtel bych vas poprosit, zda byste nemohli v tom parlamentu spise spolupracovat a zanechat dennondenniho napadani se. Mozna se mylim, ale ve vasem kroku vidim znovu jen skodoliby krok jak potrapit koalici. Neni vam z mych predsudku smutno?
ODPOVĚĎ (25.10.2007 15:50)
Budete se divit, ale mně jde fakt o energetickou budoucnost. Jestli se u toho rozpadne koalice, je mi celkem jedno. Jinak se vám nedivím, někdy je mi z toho taky smutno. Děkuji za všechny dotazy, přeji nám všem, abychom po roce 2013 nemuseli svítit loučemi. Mějte hezký den.