Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Usiluje Rusko o další světovou válku?

Alexander Dugin, hlavní ideolog ruského nacionálního bolševismu a Putinův Rasputin, prosazuje vítězství Eurasie nad Atlantidou v čele s USA.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JN

Josef Novak

29. 3. 2014 9:25
On??? :-DDDDDDDDDDDDDDD
On??? :-DDDDDDDDDDDDDDD
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

29. 3. 2014 6:30
V posledním čísle
V posledním čísle časopisu Foreign Affairs lze nalézt informaci, že od r. 2008 USA více než tisíckrát pomocí bezpilotních letadel - dronů bombardovaly Afghánistán, téměř 400krát Pákistán, více než stokrát Jemen, 18krát Somálsko, téměř 50krát Irák, nejméně jednou Filipíny. Nemluvě o bombardování Libye, na kterou drony v r. 2011 zaútočily 145krát. Příklad Libye je důležitý i z teoretického hlediska. Tehdy se argumentovalo pozměněnou doktrínou humanitární intervence, tzv. koncepcíresponsibility to protect (R2P), tedy odpovědností chránit. Podle této představy neznamená suverenita státu svobodu jednat, ale povinnost pečovat o obyvatelstvo. Když se pak v Benghází začalo střílet, touto koncepcí bylo ospravedlňováno bombardování Libye.Tady začíná chaos v oblasti mezinárodního práva - a nastartovaly jej Spojené státy. Pravdou je, že podle koncepcí humanitární intervence a R2P vlastně snad každý může zasahovat podle toho, jak se mu zlíbí. Útoky na Afghánistán, Irák, Libyi či podpora povstalců v Sýrii nebyly odsouhlaseny Radou bezpečnosti. Jestliže se rusky mluvící menšina po převratu na Ukrajině cítí ohrožena, pak podle vizí humanitární intervence či R2P je Moskva může bránit i silou. Takový chaos je dnes v mezinárodním právu, když se rozbila hierarchie principů. A kdo s tímto přišel první? Rusko to nebylo.Některými pravicovými politiky je nám vnucováno, že v bezpečí budeme pouze tehdy, když budeme izolováni od Ruska. V 21. stol. však platí přesný opak: Pouze vzájemná závislost je zárukou bezpečnosti, jen vzájemná závislost zajišťuje ochranu před fanatiky, příznivci nejrůznějších fobií – rusofobie, židofobie, amerikanofobie... Před extremisty, kterých je všude dost. I v Rusku najdete radikální monarchisty a obhájce nebezpečných imperiálních ambicí. Ty všechny, ať již žijí ve Washingtonu, Bruselu nebo v Moskvě, tlumí vzájemná ekonomická provázanost. Bezpečnost pomáhají zajistit jak zájmy podnikatelů, tak i nutnost udržet ekonomiku v chodu tak, aby byla zajištěna alespoň stagnace životní úrovně středních vrstev – když už ne její růst.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

29. 3. 2014 6:10
V ročence Stockholmského
V ročence Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) z minulého roku se můžeme dočíst, že výdaje na zbrojení ve Spojených státech v roce 2012 činily 685.3 miliardy dolarů, která je o 69% vyšší, než tomu bylo v roce 2011, kdy Bushova administrativa zahájila válku teroru v Afghánistánu. V roce 2013 dosahoval rozpočet Pentagonu podle SIPRI 682 miliard dolarů, což odpovídá 4.4% HDP a 39% z celosvětových výdajů na zbrojení. Na fiskální rok 2014 Obamova vláda vyčlenila pro Pentagon 612.4 miliardy dolarů.Rusko na základě dostupných dat v roce 2012 výdaje na zbrojení měla minulém roce tato částka dosahovala 90.7 miliardy, tedy 4.4% HDP a 5.2% z celosvětových výdajů na zbrojení. To nemůže být doopravdy znepokojující trend.Jen pro zajímavost: výdaje Ruska a Číny na zbrojení v roce 2013 dohromady činily 256.7 miliardy dolarů a pouze 14.7% z celosvětových výdajů.Které koncerny, v jejichž zájmu je udržovat vojenské konflikty v reálném světě v neustálém běhu, vydělávají na prodeji zbraní nejvíce? Žebříček 10 korporací publikovaný SIPRI ukazuje, že první a druhé místo obsadily americké zbrojařské koncerny Lockheed Martin a Boeing. Žebříček až na tři evropské korporace ovládají americké zbrojovky......
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

29. 3. 2014 5:57
Omyl, Rusko má třeba Dugina,
Omyl, Rusko má třeba Dugina, který má aspoň nějako vizi, Česko nemá Jocha, on je psychopat, který má místo mozku magikostku. Psychopat , který se snaží "vrtěti psem" . Takovou slátaninu všeho možného jsem už dlouho nečetl. V článku, poskládaného se všech možných nesmyslů, polopravd a lží, axiomů a klišé od Zbygněva Brezinskeho , vyplývá jedno . Že pan Joch musí navětívit psychiatra
0 0
možnosti
ED
Pánové Atilo i JaneH, oba mi mluvíte z duše.
Jen bych se ještě protentokrát pana Jocha zastala: třeba se fakt jen snaží zprostředkovat nám co nejširší spektrum různých názorů! Tentokrát, pravda, vybral extrémního magora, ale příště třeba přijde s někým alespoň svéprávným.
0 0
možnosti
J

Janh

29. 3. 2014 1:31
Tohle bude zřejmě největší
Tohle bude zřejmě největší blábol, který ČP kdy otiskla. Joch vezme ruského magora a povýší ho na hlavního ideologa režimu, který rozhoduje, kam pařáta medvěda vkročí a začne třetí světovou. Nezapomene ho dát do souvislosti s Ronem Paulem, aby bylo jasno, kdo je v USA padouch. Pozoruhodný výkon!Rusko má Dugina, Česko třeba Jocha. Jen doufám, že to má za úkol, v opačném případě bych doporučoval návštěvu odborníka. Nicméně: zajímavá sonda do Jochovy duše to bezesporu je.
0 0
možnosti

29. 3. 2014 17:31
Uniká ti, že další ruský magor je prezidentem
ruska, a ten magor, o ktrém je článek je jeho poradcem. Potažmo máš problémy se čtením.
0 0
možnosti
K

Kiebitz

29. 3. 2014 0:26
Ruský folklor chce ruský žaludek
Už v hlubokém komunismu studovali tomismus jako možné východisko ze slepé uličky. Bez vodky v hořčicových sklenicích se to pochopit nedá. Něco je vyhání z domova, který ale masochisticky milují. Jsou takový velký černobyl, hrdost tím jen roste. České překlopení do ruského zatím virtuálního obětí nedalo moc práce, stačilo počkat na negaci negace. Investice do propagandy byly spíše proti produktivním vládám, kterým nasazovány oslí hlavy. Jedno zda poplatky za nočník ve špitále, nebo pětník na rohlíku. Česká závislost na vrchnosti se tak lehce zvrhla v nenávist a odpor, když ten rohlík podražil. Nejsem vyjímkou, kdesi v cizině jsem byl zaskočen mnohonásobnou cenou v jednom obchodě, proti jiným. Vyjádřil jsem nespokojenost, ale obchodník mne poučil, že je to JEHO CENA. To sice dnes již i u nás, ale obecně nepřijato. Lehce tedy zneužitelné jako zbraň. "zdražení piva". Další asijské projekty, když už ne čínská zeď, tak zemanovský kanál nebo sociální bydlení. Obojí stejně okultní, jako původci sami. Měli jsme úřad ombudsmana, dnes upgradováno na soc dem expozituru vzdušných zámků. Když zakomplexovaný chuďas se dostane konečně do vlastní vilky, udělá si školu, chce štěstí rozdávat i dalším. Export demokracie amerikou se dost fixloval, export ruské svobody se bere poctivě. Ač do ubytoven lidi zahnali právě socialisté, před tím byla pastouška v prostředku návse, aby byla kontrola. Smlčeno našimi revolucionáři, že do pastoušky odcházeli lidi i dobrovolně, když třeba prodali i nezadlužený dům, dali stržené dětem ve světě, a svěřili se obci. Ale, v režimu obce, ne dle vlastních nároků.Chybička se soudruhům zase vloudila. Rusům nemusí pršet, stačí, že kape, jejich kvocient přežití je nenapodobitelný. Znova na církev, proč není státní? Proč ji nestačí šlechetné dotace politiků a ministra kultu? Ještě by si penězma ublížila, ubylo by jí popularity, tak starostlivý agenturní expert je. Byla StB kdysi hanba? Pohrdali s nimi i bachaři, mého vyšetřovatele jeden seřval za nějakou předpisovou banalitu. Dnes zásluha, pracovali proti kriminalitě. Že ji v reálu řídili již také pardonováno. Lépe tedy migrovat do zemí Rusku bližších, kde imunita silnější a odpor proti této misii živý.
0 0
možnosti
K

Křivan

31. 3. 2014 8:40
Ano můj vůdče, není nad
Ano můj vůdče, není nad jednoduchost Tvých zářných myšlenek.
0 0
možnosti