Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Ustláno pro Koláčka: Vítejte v pětihvězdičkovém vězení Saxerriet

Bývalý manažer Mostecké uhelné Antonín Koláček by mohl skončit v „base“ s dovolenou, pravidelnou mzdou a domácími mazlíčky.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Černoušek

22. 10. 2013 14:48
poznámka k hloupému článku
Nechci se zabývat výší trestu, ke kterému byl ten člověk odsouzený. Zdá se mi být směšně nízký na to, co způsobil, ale budiž. Nebýt Švýcarů, nebyl by odsouzený vůbec... Jiná věc je ale článek pana Matějčka. Už dlouho jsem nečetl nic tak pitomého a ubohého. Autor se asi snaží být vtipný a psát ironicky.  Kdyby byl poctivý novinář, psal by o tom věcně a bez podobného kroucení a pitvoření. Mj. proto, že by věděl, že právě děsivé podmínky v českých věznicích jsou dlouhodobě ostře kritizované Helsinským výborem i různými mezinárodními zkoumáními - a nic se přesto neděje. To je ale Matějčkovi lhostejné. Pokud si vzpomínám, jediný ministr spravedlnosti nehnul prstem k  zlepšení věznic. Pospíšil dělal všechno možné, ale černou skvrnu rezortu si opečovával. Hloupé obyvatelstvo si přece přeje "aby vězni co nejvíc trpěli" a Pospíšil jakožto vychytralý politik věděl, že starostí o solidní podmínky ve věznicích by okamžitě přestal být "nejoblíbenějším politikem".   Švýcarská věznice ukazuje, jak by mělo vězeňství civilizované země vypadat: solidní a neničící vězňovu lidskou důstojnost. Zvláště bezpodmínečná možnost práce a možnost vyučení se profesi nesmí ve veznici chybět; stejně tak psychologická práce s vězni. Samostatná cela ostře kontrastuje s přeplněnými českými věznicemi. Cílem švýcarské věznice je vězně osobnostně a společensky posunout a změnit a snížit tak riziko recidivy. Umožňuje mu získat kvalifikaci (mnoho vězňů v ČR má jen základní školu...) a tím i možnost budoucí poctivé obživy, sníží i riziko nezaměstnanosti. Vytvoří mu polovinou příjmu finanční rezervu, takže neskončí po vyjití z vězení na ulici a znovu na dráze zločinu. O vytváření pozitivních pracovních návyků ani nemluvě. 
0 0
možnosti

Madison

22. 10. 2013 12:03
věřím, že pan Koláček
přesvědčí nápravné zařízení o své dobré vůli a že mu bude umožněno vést zájmový kroužek "Mladý buddhista"
0 0
možnosti

Svaty

22. 10. 2013 11:18
Přesvědčit všechny o čistosti
Přesvědčit všechny o čistosti svých peněz, v které věří půjde už asi těžko:-) Tomu člověku muselo hrábnout. Pokud se chtěl stát osvíceným, tak do toho má ještě hodně daleko. Spíš bych řekl, že je to jen taková komedie.
0 0
možnosti

Svaty

22. 10. 2013 6:46
Budhista Koláček to mlže brát
Budhista Koláček to mlže brát jako své poslání. Možnost jak se stát lepším člověkem. Všem tam rozdá sošky s andělíčky.
0 0
možnosti

Křivan

22. 10. 2013 10:15
Případně přesvědčit i celou
Případně přesvědčit i celou ozdravovnu o své víře.
0 0
možnosti

22. 10. 2013 6:12
že já blbec netuneloval MUS
 a spokojil se skrovnou svobodou v zaměstnáních či jako OSVČ, formálně volný jak pták, ve skutečnosti v obou případech svázanější, omezovanější, občas i buzerovanější,  než v popisovaném zařízení. 
0 0
možnosti
Ztráta svobody stačí, netřeba mučit
Řada lidí porevolučních žádnou svobodu nemá, nemají tedy co ztratit.  Jsou ovšem i jiné věznice i ve Švajcu, ale kdo byl vězněn, kdo to jen nečetl, neslyšel, kdo zná vězněné nejen z filmu, ztráta svobody JE dostatečná sankce. Pořád naše civilizace spíše koketuje s nápravou, než s pomstou. S ochranou publika, s vymezením zločinu, než se sadistickým potěšením přihlížejících pokrytců. Nejsme u.s. pologramotní farmáři, pro které je stát přesvědčivý, až když zločinec na křesle. Za pár století civilizace, která nám byla dopřána dříve, se také změní. Naše civilizace tuší, že 9O % zločinu (ponižování manžela, manželky, dětí.., např. ) trestáno není. Kodex vybere jen nemnoho činů, ne těch nejnebezpečnějších, ale jen ty, na které stačí. Co je obvyklé (komunismus, nacismus, socialismus) se netrestá, jak zločin páše víc jak 2o % všeho lidu, trestat nejde. Což není beztrestnost, kdo zná důchodce hnijící v DD s "návštěvami" potomků,vidí, že  Boží mlýny fungují a odpykat se dá i špatná výchova, nebo výchova obrazovkou s paní B., herečkou a autoritou i při volbě prezidentské. Naše civilizace nevede již krevní mstu, ale to neznamená, že není osobní vyrovnání účtů. Tu leckdo by rád byl v kobce, neb jinde bezpečí nečeká, i se sám hlásí o ubytování. A pokud je to snad málo, je to i pokrytectvím veřejnosti, která řve po přísnějších trestech, ale v praxi se zločinci obchoduje, sousedí, volí je, ba uctívá a obdivuje. Jsou naštěstí země, kde  přijít do místnosti komunista, čestní lidé se zvednou a odejdou. Nechtějí mít podíl na skákání po hrobech obětí popř. urážení pozůstalých. Tam jsou k provinilcům empatičtí; jsou však země, kde komunisté a podobné i nacistické zrůdnosti oslavovány, tam si lid hledá obětní beránky, za svou tupost.
0 0
možnosti

23. 10. 2013 10:51
ztráta svobody je citelná pro toho,
kdo si svobodu uvědomuje a potřebuje ji. Pro ty ostatní  převáží výhody pravidelného jídla, zajímavé práce a jistého výdělku, zbavení se povinnosti chodit platit složenky.... Svoboda je relativní. Mnozí věřící lidé vzpomínají, jakou si byli schopni vytvořit duševní svobodu i v podmínkách kriminálů.  Druhá věc je, že pokud kriminál přežili fyzicky, odnesli si obvykle doživotní zdravotní problémy.Vězení je relativní. České vězení asi vlídnější, než v Thajsku nebo Nigerii, popř. v Číně, kde lze snadno přijít o ledvinu či o srdce. Nicméně pokud má být vězení něčím, co (kromě jiného) průměrného člověka odrazuje od páchání nepravostí, mělo by být jasné, že v base bude pro průměrného člověka pohodlí menší, než mimo ni.  To není  msta, to je racionální kalkul. Nevím, kolik je v tom švýcarském vězení bachařů, asi minimum. Ale vybudování té farmy, dílen atd., angažmá psychologů ... muselo stát majlant.  V Praze existuje pasťák  - "Zařízení pro děti-cizince", kde na jednoho běžence donedavna (nevím, jak dnes) připadlo cca 2,5 osob personálu (psychologové, etopedi, učitelé, vedoucí učitel dvou učitelů,vychovatelé, spec. vychovatelé, noční vychovatelé, hospodářka, nákupčí, asistenti asistentů.......) Rozpočet nesrovnatelný s např. ústavy pro děti s těžkými kombinovanými vadami (ZDC odhaduji  260 tisíc/měsíc/ dítě),  do rozpočtu se totiž musely vejít i offroady vedoucích a nákupy zbytečností. Pak je otázka, do jaké míry je zde zařízení kvůli dětem a do jaké míry děti kvůli pasťáku dojícímu MŠMT, papírově vykazujícímu každoročně vynikající výsledky. PS. Vloni zasáhl ombudsman a půlka ústavu byla pro špatné zacházení s dětmi zrušena.  To již však nejsme ve Švajcu, ale  v  "Česku".  
0 0
možnosti