Útok u mešity v Londýně

Sledujte živě

13:30
Děkujeme za pozornost. Sledujte dále server Lidovky.cz, o vyšetřování útoku budeme informovat v dalších hodinách a dnech.
13:19
„Zlo tohoto druhu nikdy neuspěje, vláda se nezastaví před ničím, aby porazila extremismus, a to včetně islamofobie,“ řekla při svém projevu před Downing Street 10 britská premiérka Theresa Mayová.
Theresa Mayová během svého projevu před Downing Street 10. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
13:11
„Je to připomínka, že terorismus, extrémismus, nenávist na sebe berou mnoho podob a naše odhodlání s nimi bojovat musí být stejné, ať už je odpovědný kdokoli,“ řekla k útoku britská premiérka Theresa Mayová.
12:56
Místní duchovní se sešli poblíž místa teroristického útoku u mešity ve Finesbury, aby demonstrovali jednotný odsuzující postoj proti podobným útokům.
Místní duchovní vyjadřují jednotnou podporu obětem pondělního útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
12:30
Na místě incidentu se objevují květiny vyjadřující soustrast obyvatel Londýna.
Scéna, která je v posledních týdnech v Londýně často k vidění. Květiny k uctění obětí teroristického útoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
11:06
Záběry ze zatýkání útočníka policií. Policie nasadila muži pouta a pokoušela se přihlížející od muže oddělit.
19.června 2017 v 11:02, příspěvek archivován: 19.června 2017 v 11:06

Finsbury Park attack: Angry crowd pins down 'killer' van driver https://t.co/FnG9VNUhP0

10:46
„Odsuzujeme tento útok a pokus o zvýšení napětí ve Velké Británii a stojíme za našimi muslimskými bratry a sestrami, kteří byli útokem postiženi. Útok na jedno náboženství je útokem na všechny a všechny víry musí stát při sobě proti teroru,“ odsoudil útok Moshe Kantor, prezident Evropského židovského kongresu.
10:44
„Chci zabít muslimy,“ křičel podle několika svědků útočník poté, co najel do skupiny lidí před mešitou ve Finsbury Park.
10:34
Očitý svědek Hussain Ali uvedl, že Imám z mešity, před kterou se útok odehrál, chránil útočníka před případnými útoky. „Lidé mi říkali, že útočník se smál, mával a vypadal šťastný,“ uvedl Ali.
10:27
Dodávka, se kterou řidič najel do lidí před londýnskou mešitou, patří firmě Pontyclun Van Hire, která sídlí ve Walesu. „K útoku se nevyjadřujeme, zatím nemáme žádné podrobnosti,“ řekl zaměstnanec firmy. Forenzní tým policie prozatím dodávku ohledává.
Dodávka, kterou řidič najel do lidí před londýnskou mešitou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
09:56
Koordinátor boje pro terorismu Neil Basu uvedl že zranění utrpělo při činu celkem deset lidí, dva byli ošetřeni na místě, osm jich záchranáři převezli do nemocnice. Podle Basua jsou dva zranění ve velmi vážném stavu.
09:43
„Napříč městem a v místech spojených s vyznáváním islámu budou posíleny policejní hlídky. Pracujeme tvrdě jak jen můžeme, abychom ochránili všechny naše komunity. V místě útoku bude posílena přítomnost policistů, jak dlouho to bude potřeba,“ uvedla komisařka londýnské policie Cressida Dick.
09:42
Podle londýnské policie je zadržený zatím jediným podezřelým.
19.června 2017 v 07:48, příspěvek archivován: 19.června 2017 v 09:42

Re #SevenSisters Rd #Finsburypark incident - At this early stage there are no other suspects, however the investigation continues.

09:40
Oběť útoku v Londýně i všichni zranění jsou muslimové, uvedla policie. Dva lidé utrpěli velmi vážná zranění. Informace o pobodání policie nemá.
09:33
Incident ve čtvrti Finsbury Park nese všechny znaky teroristického činu, uvedla policie. Motiv útočníka, který zřejmě jednal sám, je nejasný.
09:22
Britské úřady po incidentu nedaleko mešity v londýnské části Finsbury Park "okamžitě" zahájily vyšetřování kvůli podezření ze spáchání teroristického útoku. Uvedla to dnes britská ministryně vnitra Amber Ruddová. "V myšlenkách jsem se všemi, kterých se dotkl tento odpudivý incident ve (čtvrti) Finsbury Park," uvedla Ruddová. "Jsem v kontaktu s londýnskou policií, která potvrdila, že věc vyšetřuje její protiteroristická jednotka," dodala ministryně vnitra.
08:07
Svědkům útoku se podařilo útočníka vyfotit během jeho zadržení policií. Očití svědkové popsali muže jako vysokého statného čtyřicátníka až padesátníka.
Svědkům se podařilo muže vyfotit během zadržení policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Twitter
07:16
Londýnský starosta Khan řekl, že najetí dodávky do muslimských věřících u mešity bylo jako dřívější podobné incidenty útokem na společné hodnoty. "Stejně jako hrozné útoky v Manchesteru, Westminsteru a na londýnském mostě je to také útok na všechny naše sdílené hodnoty tolerance, svobody a úcty," uvedl podle agentury Reuters Khan v prohlášení.
06:40
Britská premiérka Mayová bude během pondělka předsedat zasedání nouzového výboru COBRA.
06:33
Manžel zavražděné poslankyně Jo Coxové tvítoval, že krajní pravice a džihádisté sdílí stejnou nenávistnou ideologii a obě strany musí být poraženy.