Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Valonské zrcadlo české energetice: Desetinová spotřeba

Belgické Valonsko chce během příštích čtyř desetiletí snížit závislost na uhlí, plynu a ropě o 80 až 95 procent. Má na to zákon.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Martin Hájek1

Kéž bychom byli jako Britové
Pana Klose bych upozornil, že Velká Británie nesplnila svůj závazek v podílu elektřiny z OZE do roku 2010, Česká republika ano. Oficiálně Britové hodně mluví, ale skutek jaksi utek - a to i ve snižování emisí CO2.U nás je to obráceně, oficiálně jsme skeptičtí, ale všechny ty zelené nesmysly jsme si na rozdíl od Británie pořídili. Kéž bychom byli jako Britové, kteří s unií nebojují stylem "proti všem", k Bruselu jsou zdvořilí, ale v klidu si myslí a dělají, co jim vyhovuje.Také bych pana Klose upozornil na velmi význanou roli, kterou v Britském snižování emisí hraje výstavba jaderných elektráren.:-) Pokud má tedy být Británie naším vzorem, nejsem proti. S pozdravem Martin Hájek
0/0
6.12.2012 17:08
Foto

L93a11d62i55s11l88a49v 67N31o31v26á66k 2277483564743

"ve Valonsku bude podle zákona spotřeba rok od roku klesat"
Ano. "Poručíme větru dešti, kapitalismus doženeme a předběhneme..."Pan Čestmír Klos se nezapře. Sepíše pár blábolů bez souvislostí a jejich srovnání, a řešení je na světě! Potřebujeme zákon, který nám nařídí...A co průmysl? Odstěhují do Číny nebo jiné asijské země? Nebo tam žádný nemají?Poplatky za "OZE" zvyšují ceny elektřiny pro český průmysl tak, že řada firem přestala investovat v důsledku ztráty konkurenceschopnosti (vysoké ceny energie v porovnání např. i s Německem). Až definitivně opustí region, kdo tady bude vyrábět se ziskem?Zelení magoři jako Čestmír Klos a spol. s ručením omezeným hlásající své bludy jsou největšími škůdci lidstva - ruku v ruce s komunisty.WIKIPEDIA:EkonomikaValonské hospodářství zaznamenalo bouřlivý rozvoj v 19. století, zejména v oblasti Charleroi a Lutychu. Belgie byla první zemí pevninské Evropy, ve které proběhla průmyslová revoluce. Valonsko mělo bohaté zásoby černého uhlí a jeho prosperita byla založena na odvětvích těžkého průmyslu (zejména hutnictví oceli a sklářství).V první polovině 20. stol. začalo docházet k poklesu výnosnosti těžkého průmyslu. Od roku 1958 byly postupně zavírány doly a později se dostavila krize ocelářství. Kvůli tomu bylo třeba provést restrukturalizaci průmyslu.Dnes Valonsko ekonomicky zaostává za Vlámskem. Podle údajů z roku 2004 činí HDP na hlavu 27 356 eur pro Vlámsko a 19 858 eur pro Valonsko. Ekonomika Valonska je poměrně diverzifikována, přesto však v některých oblastech (např. okolí měst Charleroi a Lutych) přetrvává krize ocelářského průmyslu a nezaměstnanost dosahuje místy až 20 %.
0/0
6.12.2012 11:42