Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Věra Jourová: S unijními dotacemi se veřejně kšeftuje

Kvůli potížím s čerpáním peněz z Bruselu může Česko dle bývalé náměstkyně ministra pro místní rozvoj přijít až o 100 miliard korun.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto
Intuice mi říká,že paní Jourová se stala obětí
hry vysokých politiků.Vím,že tohle existuje, sám jsem prohrál svoji pravdu,protože proti mně stál bývalý vyšší státní diplomat,kterého jsem nazval agentem Stb(přitom před r 1989  sám se mi chlubil,že pro ně pracuje).Prohrál jsem a zaplatil velké peníze. A ta morální zrůda si vegetuje v pohodě v důchodu.
0 0
možnosti
JK

J39a34n 48K71u23n88e87s

27. 4. 2012 9:46
zaver
Zajimavy rozhovor! Celkem logickem resenim soucasne situace by bylo zruseni dotaci. Soucasny system nema hlavu ani patu, platime neco do Bruselu o oni nam penize zase vraceji, abychom si je nejak rozdelili!?  Rozdelovani EU penez ma smysl pouze na evropske urovni, tj. v soutezich, kde se nehledi na statni prislusnost (napr. u vyzkumnych grantu). 
0 0
možnosti
JK
Všude se zdalkea nekrade tolik jako u nás
Systém strukturálních fondů vznikl dávno před tím, než padla Železná opona. Jeho smysl byl jasný - a ekonomicky racionální: má-li evropwký hospodářský prostor dobře fungovat a prosperovat, je třeba aby byl ekonomicky co nejhomogennější a k tomu je třeba, aby bohatší oblasti pomohly vytáhnout nahoru ty nejchudší. Tedy s racionální mírou přerozdělování, tak jako v každé národní ekonomice, která to se svou stabilitou a dlouhodobou prosperitou myslí vážně. (To není nic ideologického, je to poznatek ekonomie o optimálních ekonomických oblastech.)Systém tedy uvnitř bývalé evropské patnáctky fungoval, sem tam některá yemě peníye vracela, sem tam je nedočerpala. V zásadě však šlo o země s poměrně vyspělou profesionální státní správou a s veřejným rozhodováním a veřejnými financemi relativně dobře ochráněnými před "únosem" zákulisními zájmovými skupinami, jak se tomu v ekonomii říká.(U nás se to mnohem méně výstižně nazývá klientelismem, mezi lidem případně jánabráchismem, ale obojí podstatu spíš zakrývá. Opravdu jde spíše o ukradený stát a veřejné finance - ukradené obyvatelům té země zákulisními strukturami, na které ani nevidíte, a ve volbách volíte jen jejich nastrčené loutky.)Když se osmička zemí zpoza bývalé Železné opony stala členy EU a postupně získala nárok spravovat si strukturální fondy sama, nezměnila EU svá pravidla (např. pravidlo, že program si definuje a řídí stát sám v duchu několika mála neporušitelných pravidel, ale EU proplácí až zpětně - až je prokáyáno, že těchto několik pravidel opravdu porušeno nebylo.)  EU nebyla připravená na míru ovládání státu a veřejných financí mafiánskými strukturami, jaké v zemích za bývalou oponou existuje, ale protože neplatí předem, ale až ex post, nehrozí jí, že o své peníze přijde. To hrozí jen národním rozpočtům, které předfinancovávají. Jaké politiky jsme si zvolili a jakým strukturám jsme dovolili, aby ze zákulisí vládly nad veřejnými financemi, takové máme výsledky. Za toto EU nemůže.
0 0
možnosti
K

Knight

27. 4. 2012 7:28
Zajimave je spojeni nacasovani reforem
s problemem cerpani Evropskych dotaci. Muzeme si rict, ze to, co ODSka, CSSD a TOPka rozkradli z dotaci zaplatime na DPH, duchodech a dani z prijmu. Asi neni realne aby v Bruselu nevideli jak se v to tady rozkrada. Nakonec to ale stejne zaplatime my.Pani je dobrym prikladem toho, jak to u nas maji ODSCSSD zarizene, neni problem kohokoliv odpalit a zvlast z politiky.  
0 0
možnosti
W

Wek

27. 4. 2012 6:50
Unijní dotace je nutné odmítnou
a stejně tak snížit platby do EU.Po inventuře dotací se ukáže, že platby do EU jsou výrazně vyšší, než skutečné přijaté dotace od EU. Proto je nutné celý systém dotací odmítnout.Veřejné zakázky je možné soutěžit jedině cenou provedení. Jedinu výjimkou jsou "soutěže krásy" např. u architektonických návrhů. Prosazuji, a např. i Jančura se mnou souhlasí, že u veřejných zakázek musí být složena kauce (bankovní garance) v předpokládané výši zakázky. Pokud zhotovitel zakázku v termínu a nasmlouvané kvalitě neodevzdá, o kauci přijde. (Banka nebo pojišťovna si už pohlídá komu peníze půjčí, aby o ně nepřišla). Náklady na zakázku se sice zvednou o 3-4% za úroky z bankovních úvěrů, ale je to  daleko míň než dnes, kdy na některých zakázkách mizí stovky procent.
0 0
možnosti
JK
Ovšem právě tak evropské dotace fungují!
Ovšem právě takto fungují evropské dotace! A to je právě důvod, proč se na ČR řítí problém enormího rozsahu. Všechny projekty totiž příjemce, v tomto případě ČR, musí nejdříve zaplatit sama! Teprve, když prokazatelně jsou v pořádku (především a) když je dodrženo nepřekročitelné pravidlo, že peníze nesmějí jít politickým stranám, politickým seskupením, politikům a strukturám na ně napojeným, tj. nesmějí sloužit k upevňování mocenské struktury, b) projekty jsou funkční a c) byly pořízeny relativně efektivně)  EU je zpětně proplatí.Čili problém není nastavení systému ze strany EU. problémem je nastavení systému u nás, které je v rozhovoru také výstižně zmíněno. Mocenské struktury u nás se nepochybně už při spuštění programů rozhodly, že když už netešou peníze z privatizací, odběr na toku peněz ze systému zdravotnictví už je převážně "obsazen" a žádný další velký zdroj prostředků k odklánění v domácí ekonomice momentálně není, evropské fondy jsou nadlouho poslední velká šance ještě se dostat ke stamilionům a miliardám. Bylo jim jedno, že to do budoucnosti zatíží státní dluh, protože EU na tento trik neskočí. Stačilo jim, že na něj skočí voliči - a to se dosud dělo. Peníze se dostanou na vytipované účty a do vytipovaných rukpou a stranických pokladen, EU nprojekty neproplatí a že následně nastene obří dluhový problém státní pokladny už příslušnou síť netrápí. ta si nahospodařila včas a nic vracet nebude. 
0 0
možnosti