Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dvorská zoo získala samce nosorožce tuponosého jižního, má pomoct obnovit chov

Události

  7:02
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM - Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem získala nového samce nosorožce tuponosého jižního. Osmiletý samec Pamir, který byl převezený z Belgie, má pomoci obnovit chov tohoto druhu nosorožců v dvorské zoo.

„Nosorožec se narodil v roce 2007 v Africe, transport z Belgie proběhl naprosto bez problému. Je to neuvěřitelně klidné zvíře. Hned po příjezdu vystoupil z bedny a napochodoval do svého boxu v pavilonu jako kdyby tu bydlel bůhvíjak dlouho,“ řekla mluvčí dvorské zoo Simona Jiřičková.

Ve Dvoře Králové zemřela vzácná samice nosorožce Nabiré. Byla jednou z posledních na světě

Podle mluvčí by měl samec Pamir vytvořit chovný pár se samicí Jessicou. Dosud v zoo žije ještě dvaačtyřicetiletý samec nosorožce tuponosého jižního. Poslední mláďata nosorožců tuponosých jižních se podařilo odchovat v 80. letech.

Dvorská zoo patří mezi tři největší chovatele nosorožců v zajetí mimo Afriku na světě. Kromě tří nosorožců tuponosých jižních dvorská zoo chová ještě nosorožce dvourohé černé, například letos v únoru se podařilo odchovat dvě mláďata. Zoo v minulosti poslala tři nosorožce dvourohé černé do tanzanského národního parku Mkomazi, kde byli v 80. letech všichni nosorožci vybiti.

Zoo ve Dvoře Králové spálila rohovinu v milionové hodnotě. Podpoří nosorožce

Dvorská zoo také vlastní tři poslední žijící severní bílé nosorožce na světě. Samec Sudán, samice Nájin a její dcera Fatu žijí od roku 2009 v rezervaci v keňské Ol Pejetě. Nosorožců severních bílých rychle ubývá, například letos v listopadu museli v americkém San Diegu utratit kvůli řadě nemocí samici Nolu.

Loni na podzim v rezervaci Ol Pejeta uhynul stářím samec Suni. V polovině loňského prosince uhynul v San Diegu na rakovinu samec Angalifu. Poslední jedinec severního bílého nosorožce žijící v Evropě, samice Nabiré, pak uhynula na následky prasklé cysty ve Dvoře Králové letos v červenci. Odborníci se u těchto nosorožců snažili neúspěšně o inseminaci, experti ještě zkoumají možnost vytvoření embrya nosorožců severních bílých.

Autor: