Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zemědělské půdy ubývá. Kolik jí vlastně potřebujeme?

Ze statistických dat vyplývá, že nedostatek potravin, zvyšování jejich cen ani jiná přímá „tvrdá“ nebezpečí nehrozí. To není špatná zpráva.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ST
Na rozdíl autora článku jsem
Na rozdíl autora článku jsem zažil dobu, kdy byly potraviny na příděl, kdy stávaly před řeznickými obchody celou noc fronty na maso. Byla to doba, kdy měli zemědělci stanovené nesplnitelné kontingenty všech produktů. A nebylo to jen u nás, bída o jídlo byla v téměř všech evropských zemích. Přitom byla veškerá zemědělská půda intenzivně obdělávaná a koloběh živin byl přirozený. Tehdy teprve začínala umělá hnojiva a chemická ochrana rostlin. Takže jsme zásluhou chemie dospěli k nadbytku potravin. Dobrou chuť!
0 0
možnosti
K

Kiebitz

30. 3. 2014 20:45
Mimo válečné periody a neúrody bylo jídlo levné
V prvním případě kvalita obdělání klesla, oraly doma ženy, hroutilo se všechno. Neúroda na vsi se překlenula, jen se neprodávalo dál. Stačí srovnat výživu obyvatel v Rakousku po prohrané II.svět.válce a nekonečné živoření komunistů až do r. ´89. Fronty jsem také stával, matka se nechtěla zpátky na ves vrátit. Tak jí posílali bandasku podmáslí, ve skutečnosti tam plavala konspiračně hrouda selského másla. To jsem od té doby nejedl. Kdo měl husy (už dnes v našich 400m.n.m. se jen pasou, kukuřice nepovšimnuta) nebyl omezen. Ještě byla obecní pastviště a potoky. A to ovcemi se pohrdalo, kozy mlíko jenom pro prasata. Bez krůt, holubů a přirozeně nikdo nedělal králíky, protože čím menší, tím víc sežere. Tak je příbuzný vysypal na blízký kopec, kde jich bylo mraky, než začala mixomatoza, pochytat si mohl každý co chtěl. Že by někdo šel sbírat žaludy vepřům jsem už nezažil. Stejně včely byly ukončeny, nebylo třeba, med se koupil. ... O,3 ha na člověka, český průměr, pokud je spolehlivá zálivka, nejlépe cisterna, zdravého člověka uživí. I bez technologií, chemie, hnojiv. Když vidím vyvážet omítku do smetí (vápenec) , lomcuje mnou vztek, kolik hektarů na žule by se dalo.... fert...ilizovat. Ale to je volba, někdo pyšný umře i hladem, je to jeho prestiž.Podobně zvětralá cihla provzdušní atd....
0 0
možnosti
K

Kiebitz

30. 3. 2014 0:37
Jde o kvalitu,
pytel ornice v supermarketu stojí stovku, pytel hlušiny stojí skládkování nikoliv levné. Výroba ornice se nám moc nedaří kompostárny vyjímečné, odpad bioplynů nevalný. Dokud jsou dotace, tak se postříká v česku i 14 x za rok, a něco roste. Co ale po konci dotací, třeba když přestaneme podporovat Rusko a budeme platit nákladnější zdroje? Israel je poušť jen zdánlivě, jednak má slunce dost, což podstatné. Potom nejsa pedolog z mého dojmu sopečná půda udělá divoký ječmen všude. Místo naší trávy i po skalách i bez hnojiva. Navíc jsou tam thai-people, co zařídí zastínění, svícení, mlžení, kapkování. To není jen vyjet kombajnéro, to je fakt dřina, vzdali to postupně i dříve uplatnění rumuni. Kdo podal ruku palestinci, co se neživí jen zpolitizovanými subvencemi a dotacemi, ví o čem mluvím, ač chodím dost bos, jejich dlaním mé plosky konkurovat nemohou. Mohou s nimi zatloukat hřebíky. Když nám vzali všechny pozemky i dvorek, umanul jsem si na "drahách", tedy obvyklé kolem staveb mělké degradované zemi na skále, vybudovat zahradu. Ovčí hnůj, zemědělský odpad (družstevník často vysypal kdeco do lesa), dost teplé vody z nádrže, ale žádná sláva. Už 400m/n.m je zima. Dvacetiletí pro mne jiných úkolů drželi nájemníci, nezbylo tam nic. Žula, rula, svor.. moc ornici nebudují. Když není brav, je zahrada stejně mrtvá jako louky kolem. Krajinotvorba u generace televizních diváků smysl nemá, až pomřou, a přeživší pozitivní devianti budou potřebovat pro člověka podporující prostředí, bude obnovena. Herny jsou fajn, ale pro mrtvé, život potřebuje rozvoj, ne velehory a ježdění s kopce. Jinak jsme i my ti tupým ruskem co otupuje své obyvatelstvo k tuposti rekordní. Děti školkované pro drogové dealery také nejsou poslední generace. Sociální bydlení našeho ombudsmanstva teprve ne. Možná zjistíme, že ani vesnice nebyly ideál, rozptýlené osídlení je starší a praktičtější. Tu nejde o receptářové chalupáře, ale osoby přežívající i bez hydroponie. Uživit se dá i vikingským stylem, méně je známo, že stagnace ruska a orientu má původ v tomto vynálezu snadného a levného řešení. Třeba prodáme sudety, kdyby už nebylo co, stejně jsou vytěžené a když je koupí i s ekonomickýma minoritama, nebudeme si vědět, co s penězi počít.
0 0
možnosti
K

Křivan

2. 4. 2014 6:55
Ano můj vůdče, Rusko musíme
Ano můj vůdče, Rusko musíme přestat podporovat a na sinaiskou pustu vodu načepovat.
0 0
možnosti