Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Lidé si sami určí práci přesčas

Lidé v Česku budou i nadále pracovat maximálně 48 hodin týdně. Zaměstnanci se ale mohou rozhodnout, zda jsou ochotni pracovat přesčas. Na těchto pravidlech se dohodli ministři práce a sociálních věcí Evropské unie.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

ola

10. 6. 2008 10:31
dodatek

např. zdravotnictví by krachlo, kdyby lékaři nesloužili- neporušovali zákon- a nepracovali 280-300 hodin měsíčně. A ty služby berou, protože základní plat je na úrovni průměru v republice, se službama to vytáhnou na 38 tis hrubého- to je cifra, kterou s oblibou uvádějí média. Ale to dělá asi 140 hrubého na hodinu.  Často se ozývají primitivi, že stejně o službě lékaři nic nedělají ... otázka: jsou placeni hasiči jen když hoří, nebo už když jsou v práci. Pacienti ani neví, jak probíhá syndrom vyhoření, únava a pořád si myslí, že přepracovaný zdravotník( lékaři a sestry) je povinen dělat  vše kvalitně, rychle a s úsměvem. Pacient ani neví, že např. chirurg je vpráci od pátku rána a slouží celý víkend a v pondělí ráno operuje- dali byste se operovat v tomto případě? Podle studie- jako kdyby měl chirurg 2 promile alkoholu. Lékaři a sestry prostě nejsou a bude hůře. Zavírají se nemocnice, oddělení. Mladí lékaři dokonce i před atestací odejdou do zahraničí, tam si jí můžou udělat. To v ČR musí často pracovat zadarmo. ještě to drží důchodci a předdůchodci. Hlavně, že řveme ohledně 30 Kč poplatečků, pomalu nebude komu je dávat.

0 0
možnosti

krok

10. 6. 2008 11:23
Re: dodatek

máš sice pravdu, ale..mně jako pacienta opravdu nezajímá, kolik toho ten, který doktor odsloužil či prospal:-D..to je věc těch doktorů a celého zdravotnictví..on i ten doktor má právo, či spíše povinnost, odmítnout práci, na kterou se necítí..stejně jako řidič:-D..a jeho plat, soukromé starosti a problémy pacienta nemusí zajímat, on je nestanovuje:-D..a kvůli poplatkům opravdu řvu:-D..prý jsou "regulační" a zabraňují zneužívání zdravotní péče:-D..jak. když o diagnoze, způsobu léčby, beschopnosti i lécích rozhoduje kvalifikovaný a studovaný lékař?:-D..jak může ovlivnit pacient lékařovo rozhodnutí?..kdo tedy plýtvá zdravotní péči?..nebude to spíš ten lékař, který myslí především na vlastní kapsu a tak si vrší výkony?;-D..

0 0
možnosti

Martin

10. 6. 2008 12:14
Re: Re: dodatek

Máš možnost se o své zdraví starat sám - informovat se o diagnozách, aletrnativách léčby - je to tvé právo. Stejně jako je tvé právo mít rodinný život a za práci dostat - nebo vydělat - peníze. Ve zdravotnictví bohužel tenhle moment nefunguje - rodina je "nadstandard" - hlavně pro maldé a začínající lékaře - a o penězích vřele doporučuji přečíst předchozí příspěvek. Pokud je představa, že průměrná mzda v ČR by měla být mzdou lékařů - pak nečekejte současné služby a výsledky českého zdravotnictví. Jednoduché...

0 0
možnosti

lomihnát

10. 6. 2008 12:25
Re: Re: Re: dodatek

KAŽDÝ si myslí, že jeho práce by měla být lépe hodnocena ...

Problém mimo jiné je i v tom, že jsou ohromné rozdíly ve využití pracovní doby lékaře při stejném platu. A je to proto, že systém už je tak nastaven, je to bezplatné, nic se nepřejímá nebo nepředává, peníze platí ten, kdo neodebírá službu....

Bohužel, vámi nabízená možnost: se o své zdraví starat sám je zatížena takovou malinkatou chybičkou: musím i potom platit to zdravotní pojištění, přestože je to pouze "ústavní právo", nikoliv povinnost.

0 0
možnosti

ola

10. 6. 2008 13:12
a nebylo by lepší

kdyby smlouvu se zdravotní pojišťovnou měl pacient podle svého svobodného rozhodnutí na co se chce a na co nechce pojistit? Mluvím samozřejmě o ambulantní sféře.A pak by mu jeho zdrav., pojišťovna třena i 100% platby u lékaře refundovala? Nyní např. existuje diskriminace pacientů- plátců zdravotní daně: On platí povinně zdravotní pojištění, ale když si najde lékaře, se kterým pojišťovna nemá smlouvu, tak to musí platit cash. Zdravotní pojišťovny totiž již léta nové smlouvy neuzavírají.

0 0
možnosti