Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Kolik nás budou stát klimatické změny?

Klimatické změny

UKONČENO

Agora ve spolupráci s Lidovými novinami pořádá 12. listopadu od 19:00 v Domě ABF na Václavském náměstí velkou veřejnou debatu na téma Dopady klimatických změn na život v ČR aneb Kolik nás to bude stát? Pokud se nechcete nebo nemůžete akce zúčastnit, pozvaní hosté odpoví na všechny věcné dotazy právě zde. Otázky pokládejte
Martinu Bursíkovi, ministru životního prostředí,
Tomáši Hünerovi z ministerstva průmyslu a obchodu,
Milanu Ščasnému z Centra pro otázky životního prostředí,
Janu Rovenskému z Greenpeace
a Josefu Zbořilovi ze Svazu průmyslu a dopravy.

položených otázek: 47 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (8.11.2008 19:02) Martin
Již jsem imunní vůči pokusům o atak mé peněženky a mých daní prostřednictvím doom-sayingu o klimatických změnách, místo toho žádám o odpověď na otázku, co mám udělat pro to, aby se v ČR přestaly házet klacky pod nohy jaderné energetice. Prosím o jasnou odpověď, babské povídačky o úsporách, větrnících, biomase a biopalivech neakceptuji. Děkuji Martin
ODPOVĚĎ (11.11.2008 16:54)
V podstatě ctít zásady veřejné debaty o otázkách politických priorit ČR, absurdní argumenty ignorovat či je uvádět na pravou míru. Osobně můžete například podpořit petici za využívání jaderné energetiky, psát dopisy Vašim zastupitelům v parlamentu apod.. Mohu Vás uklidnit, že argumenty pro využití jaderné energetiky jsou ve zprávě tzv. Pačesovy komise podrobně rozpracovány a budou tak zohledněny v přípravě budoucího "energetického mixu" ČR.
OTÁZKA (9.11.2008 17:13) Václav
Dobrý den. Můj názor je ten, že bez zvládnutí jaderné fúze je energie z fosilních paliv nenahraditelná a snižování vypouštění CO2 je v podstatě bez drastických opatření s výsledkem podstatného snížení životní úrovně nerealizovatelné. Myslím si že aktivita inicialtiv by měla spočívat právě v tom, aby společnosti a vlády vydělily více prostředků na výzkum v této oblasti (např. urychlené dokončení ITER, stavba prvních prototypů elektráren atd.). Co tomu brání, že se tak neděje?
ODPOVĚĎ (11.11.2008 17:21)
Programy podporující výzkum a vývoj jaderné energetiky, potažmo jaderné fúze již fungují několik desítek let a investované částky jsou značné. Bohužel komerční využití jaderné fúze se výhledově uskuteční pravděpodobně také v řádech desítek let (cituji vyjádření Dr Drábové, ředitelky SÚJB). Evropská komise nadále podporuje výzkum využití inovativnách jaderných technologií včetně reaktorů 3. a 4. generace, které se ukazují jako prostředek částečně zmírňující negativní dopady výroby energie z jádra. Je však třeba vytvářet rozpočet vyváženě podporující více než jeden směr výzkumu.
OTÁZKA (8.11.2008 17:54) Milan Kroupa
V minulém tisíciletí bylo Grónsko zelená země (odtud i jeho název), protože na něm rostly stromy. Logicky tam tedy musela být větší teplota než dnes, přestože člověk nijak nezvyšoval skleníkový efekt. A přesto Země přežila, hladina moří se nezvyšovala atd. a vše se vrátilo k normálu. Jak mi to vysvětlíte? A kdo může vědět, jaká teplota na Zemi je "normální"? Ta, při které byl před destitisíci lety ledovec ze Skandinávie až do střední Evropy?
ODPOVĚĎ (13.11.2008 13:25)
Není pochyb o tom, že současný vliv člověka na změnu klimatu a nikoliv, že jsme pouze v určitém přirozeném cyklu. Nikdo nemůže říct, co je normální, ale můžeme říci, že člověk mimořádně urychlil tyto změny. Mezivládní vědecký panel (IPCC) ve svých zprávách dokumentuje, že antropogenní vliv na změny klimatu je velmi pravděpodobný. Člověk přispívá k tvorbě pěti hlavních skleníkových plynů významnou měrou a modelové situace ukazují, že současné tempo zvyšování koncentrací těchto plynů povede k zásadním změnám na život na planetě. Na to reaguje politický cíl připustit změny klimatu jen do určité míry, aby se očekávaný dopad na biosféru a lidskou civilizaci nebyl tak drastický.
OTÁZKA (11.11.2008 16:46) Keff
"Žádná "normální" teplota samozřejmě neexistuje" - říkáte tedy, že přirozeností je změna, ne trvale stejný stav? "Opatření, ..., jsou taková, aby zmírnila dopad změn klimatu na lidskou civilizaci nikoliv planetu." - a chápu dobře, že tato přirozenost vám vadí, a změny je nutné zastavit? Tedy environmentalistické hnutí je proti přirozenému stavu přírody?
ODPOVĚĎ (13.11.2008 13:26)
viz aktualizovaná odpověď Martina Bursíka
OTÁZKA (8.11.2008 15:37) Jan Novák, Náchod
1/Jsou zdokumentovány v historii klimatické změny v řádu několika let? 2/Pokud by docházelo ke klimatickým změnám v řádu několika let, může se tomu jakkoliv vyspělá lidská civlizace účinně bránit? ** Jsem dostatečně vzdělaný člověk, takže na otázky odpovídám jasné NE. 3/Je neustálé propírání této otázky byznysem, lobováním a náplní živnosti pro státem dotované organizace? ***. Na otázku 3 odpovídám jednoznačně: ANO.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (8.11.2008 20:15) člověk
Podnebí na Zemi kolísá v nepravidelných cyklech co Zemi známe. V historickém období byly tři výkyvy "nahoru" řádově srovnatelné s tím současným "oteplováním", to mimochodem začalo před 500 lety. Není krátkozraké založit kariéru na vyvolávání pocitu viny z něčeho, co lidé nezpůsobili? Neměli bychom začít bojovat i proti zlovolnému otáčení Země, které způsobuje, že musíme v noci svítit?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (9.11.2008 9:24) Milan Nový, Plzen
Pro Martina Bursíka: Můžete vyčíslit o kolik stupnů (desetin, setin, tisícin) se sníží globální teplota při realizaci závazku EU ke snížení emisí CO2 o 20% do 2020 proti stavu bez jeho realizace?
ODPOVĚĎ (13.11.2008 13:39)
na tuto otázku se bohužel nedostalo, z kontextu debaty však vyplývá, že politický závazek EU snižovat emise CO2 o 20, potažmo 30% slouží jako nástroj pro vyjednávání s dalšími velkými producenty CO2 o dohodě na společném postupu, který povede ke průměrnému zvýšení teploty maximálně o 2°C do roku 2050. Bližší informace o modelování změny najdete ve zprávě IPCC z letošního roku, která je veřejně přístupná na webu.
OTÁZKA (9.11.2008 10:38) anonym
Celá tato záležitost je velmi podobná té, když na přelomu tisiciletí BYLA ZORGANIZOVÁNA PANIKA, že se podělají počítače při změně datumu. Fůru těch, co na to nalítli, to stálo ještě větší fůru peněz. Můj dotaz zní: Dejme tomu, že snížíme spalování uhlí a ropy (vč. automobilů) NA POLOVINU. O kolik setin procenta jednoho Celsiova stupně se sníží teplota atmosféry? Odmítám hovořit o desetinách, vážení "učenci" Poměr mezi teplem dopadajícím z vesmíru, teplem ze vnitřku Země a spotřebovanými fosilními palivy je tak miliarda u jedné.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (10.11.2008 13:47) richard
Otázka je špatně položená. Já se ptám kolik mě bude stát blbnutí zelených fanatiků.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (10.11.2008 13:56) Vojtěch Harok
Dobrý den, nemyslíte, že místo boje s klimatickými změnami by bylo rozumnější bojovat s větrvými mlýny?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (11.11.2008 20:40) Petr
Kdo vymyslel tak šílený obrázek? Chudák František Palacký. Obludné. Druhá otázka: Není tzv. globální oteplování jen jakýmsi běžným jevem, který se opakuje za X desítek nebo stovek let? Údajně kdysi bývala Praha velice významným vinařským centrem (Vinohrady), protože v Čechách byly oproti dnešku nezvykle vysoké teploty.
ODPOVĚĎ (13.11.2008 13:56)
viz odpověď na otázku pana kroupy a uzivatele keff
OTÁZKA (11.11.2008 20:15) B. Fiala
Kolik nás bude stát ty 2 roky spoluvlády Zelených (doufejme, že ne plné 4), už jenom odsunutím DOSTAVBY Temelína. V Česku neexistuje efektivnější projekt, vážení přátelé.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (11.11.2008 16:51) Trm
Dobry den, vy vazne verite tomu, ze je neco takoveho, jako globalni oteplovani? Vzdyt je to jen komunisticky komplot.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (11.11.2008 17:29) Mirek
Zdravím, jaký je Váš názor na zlom ropy. Podle některých názorů je sice ropy dost, ale žádná snadno těžitelná. Nebo by se do těžby ropy muselo vložit víc energie, než se z ní dá získat. Věříte v technický pokrok, např. rozvoj pokročilých technologií jaderné energie, např. rychlé reaktory, nebo dokonce termojaderná fůze. Podle mého skromného názoru jen pokrok v jaderné energetice dá lidem slušnost budoucnost. Přes biopaliva, větrné elektrárny, fotovoltaiku podle mě cesta nevede. Připadá mi, že jsme ve stejné situaci, která zde byla již v historii lidstva vícekrát, že se brání technickému pokroku, který ale jedině lidem dokáže zajistit budoucnost. Možná někdo má jiný názor, ale podle mě jakokoliv jiná cesta vede zpátky na stromy. A klimatickým změnám se nedá zabránit, ty zde byli vždy, jednou Země byla skoro ledová koule, jindy na pólem skoro rostly palmy.
ODPOVĚĎ (13.11.2008 14:16)
Téma tzv. oil peaku se bohužel během debaty nediskutovalo. Dovolím si reakci na váš názor stručně vytvořit na základě odpovědí účastníků diskuze. Asi všichni pozvaní panelisté předpokládají vývoj nových efektivnějších technologií, liší se zřejmě jen v míře optimismu a důvěry v jednotlivé technologie. K jaderné otázce viz též další příspěvky. K nevyhnultelnosti změny klimatu viz odpovědi na na dotazy keff a milan kroupa
OTÁZKA (11.11.2008 16:51) tk
Proč Greenpeace - ekologická organizace - zasahuje do dění kolem radaru - tedy něčeho co nemá s tématem ekologie nic společného? Proč si Greenpeace myslí, že může porušovat zákony demokratických zemí? § 92 140/1961 Sb. o rozvracení republiky říká: Kdo v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost republiky anebo zničit její samostatnost se účastní násilných akcí proti republice nebo jejím orgánům, bude potrestán odnětím svobody na osm až dvanáct let. Odnětím svobody na dvanáct až patnáct let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny. Této definici akce v brdském vojenském prostoru vyhovuje, nemyslíte?
ODPOVĚĎ (13.11.2008 14:18)
otázku prosím adresujte na organizci greenpeace.