Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Ptejte se jazykovědkyně Markéty Pravdové

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Proč je čeština tak složitá a proč se psaní velkých písmen řídí tolika pravidly? Co si myslet o slovníku, který užívá prezident Miloš Zeman? Zajímá vás, jak jsou na tom Češi se znalostí vlastního jazyka? Ptejte se jazykovědkyně Markéty Pravdové z Ústavu pro jazyk český, která se spolupodílí na novém seriálu Lidových novin o českém jazyce. V celkem třiceti lekcích přinese seriál ucelený přehled pravidel, norem a novinek v užívání českého jazyka. V Lidových novinách bude Čeština nově od A do Ž vycházet denně na speciální stránce a poprvé vychází v pátek 6. února.

položených otázek: 123 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (6.2.2015 8:16) Michal
Co je prosím správně: zkratka IČO či zkratka IČ pro identifikační číslo?
Markéta Pravdová: (8.2.2015 13:35)
Z hlediska tvoření zkratek jsou správně obě: IČ je identifikační číslo, IČO je identifikační číslo osoby. Kterou zkratku preferují zrovna zákony, je však otázka jiná, nejazyková.
OTÁZKA (6.2.2015 11:18) Markéta Švarcová
Dobrý den, paní doktorko, velice ráda jsem sledovala pořad o českém jazyce, ve kterém jste také občas vystupovala....nechystá se nějaké další pokračování??? Myslím, že by byl velice zapotřebí...protože úroveň češtiny např. v médiích je velice tristní. Také Vás "štve", že se např. úplně ztratily předložky do, v, k a všude je pouze "na" ??? Půjdu na pokoj, na hotel atd. atd. Děkuji za odpověď a mějte se co nejlépe...
Markéta Pravdová: (6.2.2015 12:30)
Děkuji, žádný televizní pořad nyní nechystáme, ale právě dnes vychází 30dílný kurz o češtině v Lidových novinách. Každý den v něm najdete jazykový výklad na obecné téma, informace o tom, na co se nás tazatelé ptají v jazykové poradně Ústavu pro jazyk český, povídání o nářečních výrazech, o původu osobních a zeměpisných jmen i tipy pro používání češtiny v práci, např. při psaní obchodních a úředních dopisů nebo e-mailů. Do tohoto projektu se zapojilo hodně kolegů z ÚJČ a už se na Češtinu nově od A do Ž těšíme. Přeji hezký den a zdravím všechny, kteří si tu dnes se mnou povídali. Markéta Pravdová
OTÁZKA (6.2.2015 10:58) Richard Tichý
V tuto chvíli platí nebo neplatí, že "jak se mluví" je považováno za spisovné a tudíž použitelné např. ve slohových pracích? Platí-li to, k čemu je nám Ústav pro jazyk český, zejména jeho "novodobá" část?
Markéta Pravdová: (6.2.2015 12:22)
Nemyslím, že píšeme úplně tak, jak mluvíme (a už vůbec ne tak, jak nám zobák narost). Ve slohových pracích je třeba přihlédnout k tomu, o jaký útvar jde. V návodu a odborném textu asi těžko použijeme nespisovnou češtinu plnou nářečí a nespisovných slov, ale v přímé řeči ve vyprávění kvůli autentičnosti - proč ne?
OTÁZKA (6.2.2015 12:05) Jana
Ktery slovansky jazyk je cestine nejblizsi? Dekuji.
Markéta Pravdová: (6.2.2015 12:18)
Slovenština.
OTÁZKA (6.2.2015 12:09) Boris
Dobrý den, proč se říká 'Česká filharmonie provedla . . .' , když vlastně nic neprovedla, 'jen' zahrála to či ono? Děkuji
Markéta Pravdová: (6.2.2015 12:17)
Protože žijeme v době, kdy nic neměníme, ale "provádíme změny", kdy nic nenapravujeme, ale "provádíme opravy"... Doufám, že nám toho Česká filharmonie provede ještě hodně :-)
OTÁZKA (6.2.2015 10:43) Jana Trubičková
Zdravím Vás, co říkáte na výzvy, aby se ve shodě podnětu s přísudkem psalo vždy jen "i"? Děkuji, Jana
Markéta Pravdová: (6.2.2015 12:15)
Neříkám na ně nic. Neříkám už nic ani na to, že chtějí zrušit kroužkované u, s/z, vyjmenovaná slova, diakritiku, velká písmena... Doufám, že si jednou nezrušíme češtinu.
OTÁZKA (6.2.2015 9:48) Danik
Co dela reditel? Redi ? Proc nesmim ve skole pocitat 12-13-ctyrinact-petnact-16? Nikdo nerika zhasnout-rosvitnout, proc ? Diky, danik 2 trida
Markéta Pravdová: (6.2.2015 12:11)
Milý Daníku, ředitel opravdu řídí a neředí. Proč máme od slovesa řídit ředitele, nikoli řiditele či dokonce říditele, a vedle toho řidiče a řídítka, je dáno historickou dobou vzniku jednotlivých výrazů a hláskoslovnými změnami při odvozování slov. Střídání í/e při odvozování je časté (zpívat – zpěvák, květ – kvítek atd.). Ředitel od řídit stejně jako sběrač od sbírat nejsou výjimky. Říkáme rozsvítit (předpona roz+svítit) a zhasnout (předpona z+hasnout). Správná výslovnost číslovek je dána historickým vývojem. Držím palce, ať jsou všechny tvoje výsledky (nejen v matematice) správné.
OTÁZKA (6.2.2015 11:56) Karel Veselý
dveře se "otvírají" nebo "otevírají" ?
Markéta Pravdová: (6.2.2015 12:05)
Obojí, to jsou dvě slovesa: tvar otvírají je od slovesa otvírat, tvar otevírají od slovesa otevírat.
OTÁZKA (6.2.2015 11:52) Rosťa
Co říkáte na výrazy typu "dest dnů zpátky" místo "před deseti dny"?
Markéta Pravdová: (6.2.2015 12:04)
Deset dnů zpátky je rusismus, pro kultivovanou mluvu nevhodný.
OTÁZKA (5.2.2015 21:42) Dalík
Proč jsou sprosté slova sprosté?
Markéta Pravdová: (6.2.2015 11:59)
Myslíte sprostá slova? Mají to v povaze, je to jejich smysl. Sprostým slovem si můžeme ulevit, pokud se však tato funkce slova zneužívá, jejich katarktický účinek se brzy vytratí. A samozřejmě jimi můžeme někoho pomlouvat, urážet, nadávat mu. I tohle je bohužel v moci slov, nebo spíš v nás samých.
OTÁZKA (5.2.2015 22:27) MARIE NOVÁČKOVÁ
Proč se všeobecně používá " budu se soustředit " což je pitomost. Kdo to vymyslel ? Vždyť "soustředím se" je mnohem kratší a snad ještě platí. Proč se nepoužívá "budu se zaměřit ", " budu se naučit "a další. Zastavte prosím toto šílenství . Nováčková
Markéta Pravdová: (6.2.2015 11:56)
Ve výkladových slovnících češtiny je sloveso soustředit (se) hodnoceno jako dokonavé, tzn. že přítomnými tvary: soustředím (se), soustředíš (se)... by mělo vyjadřovat čas budoucí (zajistím, uvidím). Pokud bychom chtěli vyjádřit čas přítomný, měli bychom užít tvary slovesa nedokonavého soustřeďovat (se): tato práce se soustřeďuje na... Slovník spisovného jazyka českého uvádí kromě slovesa soustředit (se) dalších 18 sloves s předponou sou-. Všechna běžně užívaná (např. souhlasit, soupeřit, souviset apod.) jsou nedokonavá. I to může být důvod, proč někteří uživatelé sloveso soustředit (se) chápou jako sloveso nedokonavé a na základě toho, jak dokládá praxe, stále větší měrou volí tvary budu (budeš, bude,...) se soustředit. Můžeme se tomu bránit, můžeme s tím nesouhlasit, ale zatímco u jiných předponových sloves na -it (naučit, pověřit, vyvrcholit, začlenit) jsou tvary budu se naučit, budu pověřit... naprosto nepřijatelné, tvar budu se soustředit dnes už za nekorektní považovat nelze.
OTÁZKA (6.2.2015 10:41) Jarka
Dobrý den, jak bude znít rozkazovací způsob od slovesa růst? Děkuji za objasnění, Jarka
Markéta Pravdová: (6.2.2015 11:49)
čistě hypoteticky: rosť, rosťte - doporučuji Internetovou jazykovou příručku: prirucka.ujc.cas.cz
OTÁZKA (5.2.2015 21:22) Martin
Kdy skončí povinné přechylování zahraničních ženských příjmení, alespoň u případů jako Garðarsdóttirová s významem Garðars-ová-ová ?
Markéta Pravdová: (6.2.2015 11:44)
Přechylování není povinné ve smyslu právní závaznosti. Přechylujeme, abycho věděli, že daná osoba je žena. Přijede-li na návštěvu americký prezidentský pár, proč jen Obama s manželkou? I ona má své jméno, v hotelu ji ubytují pod jménem Michelle Obama, na konferenci bude mít jmenovku Michelle Obama, ale jak o ní všichni budeme mluvit? Přijel Obama s Obama? Obama s Obamou? Nebo snad oba Obamovi? Čeština přechyluje, protože je jí to jako jazyku vlastní.
OTÁZKA (5.2.2015 20:53) Martin Slíva
Dobrý den, jaký je původ slova taxi? Souvisí to s anglickým tax nebo s rodem Thurn Taxis? Děkuji
Markéta Pravdová: (6.2.2015 11:38)
Nikoli, žádná taková souvislost myslím prokázána nebyla.
OTÁZKA (5.2.2015 23:01) Ondra
Dobrý den. Rozumím, že problematika psaní i/y je důležitá, pokud zvolené i/y mění význam slova (být/bít). Jaký má ale smysl celé téma příčestí minulého? Řešit, že "ženy, lvice a tygřice šly", běda ale, pokud se k nim přidá jeden tvor rodu mužského, "šly" je pak nutno opravit na "šli"... Nebylo by lepši stanovit jednotné pravidlo o psaní i/y pro jakoukoliv "situaci"? Děkuji za Váš názor.
Markéta Pravdová: (6.2.2015 11:36)
Myslím, že jednotná pravidla pro jakoukoli situaci jsou dána. Jakmile se mezi podměty objeví muž (jménor rodu mužského životného), všechno okolí rodu ženského měkne. Tedy ženy, lvice, tygřice a jeden muž šli...