Lidovky.cz

Krab říční: v Evropě škůdce, v Číně delikatesa

Jídlo

  16:25
ŠANGHAJ - Krab říční čili krab čínský, dříve krab vlnoklepetý je v Číně považován za velkou delikatesu. Ne už tak v Německu, kde každý rok od konce léta do začátku podzimu dospělí čínští krabi zahajují migraci vzhůru po toku Labe, napsal čínský list Economic Observer.

O jejich kvalitě ale panují pochybnosti. Voda byla totiž v poslední době zamořená nečistotami z potrubí, z korodujícíh čerpadel a různých ropných zařízení, která křižují jezero. Kvůli mastným olejovým skvrnám na krunýřích se proto vědci i rybáři obávají, že krabi nemusí být bezpečnou pochoutkou pro konzumaci. foto: Reuters

Jak putují k Severnímu moři, aby se připravili na páření, dokážou se pohybovat zhruba rychlostí 12 kilometrů za den a jsou mimořádně dobří v hrabání. To z nich dělá invazního škůdce, který mimo jiné poškozuje německé přehrady. Podle zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) krabi jen v Německu už způsobili škody za 80 milionů eur. Od roku 2009 se krabi říční rozšířili i ve Velké Británii a Nizozemsku.

Evropané doufají, že neudělají stejnou chybu jako Američané: když jim poprvé Velká jezera zamořili asijští kapři, pokusili se je Američané otrávit. Uhynuly místní druhy ryb, ale ze zavlečených asijských jen jediný kapří nešťastník.

Ani krapet bílého masa nesmít přijít vniveč. Krunýř musejí pracovníci pečlivě vydlabat.

Zatímco asijské kapry si do svých vod nasadili sami Američané, krabi čínští imigrovali do Evropy tajně v lodích. Po opiových válkách, kdy byla Čína donucena otevřít své přístavy a začít obchodovat s Evropou, si tihle krabi z řeky Jang-c'-ťiang sbalili batohy a nalodili se na obchodní lodě mířící do evropských vod. A není pochyb o tom, že mávali osrstěnými klepety svým matičkám.

Podle místního tisku některá holandská města nyní platí hotové jmění obyvatelům, aby chytali tyhle ilegální imigranty, kteří se snaží vyplížit na pobřeží pod rouškou noci. Jakmile jsou dopadeni, putují krabi do drtiček, které je přemění na krmení pro zvířata.

ČTĚTE TAKÉ:

Číňané pomýšlejí na výpravy za krabím masem
Podobné zprávy okouzlily čínské gurmány natolik, že mnozí z nich začali pomýšlet na zorganizování jídelních výprav do Evropy, které by pomohly vyhladit tuhle katastrofu. Nizozemský turistický úřad v Číně dokonce přišel s novým sloganem vyzývajícím Číňany, aby si přijeli do Nizozemska pochutnat na říčních krabech. Jaká novátorská myšlenka v oblasti mezinárodního přátelství! Ani samotná Čína ovšem není bez vlastních invazních druhů: americký skokan volský (Rana catesbeiana), tilapie či sladkovodní plži ampulárky (čeleď Ampullariidae).

Naštěstí mají Číňané velmi tolerantní chuťové buňky, odolné žaludky a všežravý apetit, což pomáhá odvrátit jakoukoli ekologickou katastrofu. Jenom když je příšerný invazník opravdu nejedlý, jako vodní travina s latinským názvem Spartina alterniflora nebo "vodní hyacint" tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes), anebo je opravdu, ale opravdu hnusný, jako želva pralesní (Chelonoidis denticulata), pak Číňané odkládají jídelní hůlky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.