Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co jí prezidenti? Sarkozy má rád bílé maso, Obama modré kraby

Jídlo

  12:15
HONKONG - Co mají prezidenti světových mocností nejraději? V Hongkongu se minulý týden sešel klub šéfkuchařů z Elysejského paláce, Bílého domu či Kremlu, aby si vzájemně sdělil, co hlavy jednotlivých států k jídlu vyžadují.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy. foto: ČTK

Francouz Bernard Vaussion, který stojí "za plotnou" v Elysejském paláci už 37 let a z toho je sedm let šéfkuchařem, vařil pro pět francouzských prezidentů od Georgese Pompidoua po Nicolase Sarkozyho.

"Manželé Sarkozyovi požadují pro soukromé večeře velmi jednoduchou kuchyni, saláty, bílé maso a samozřejmě pro paní Sarkozyovou těstoviny," svěřuje se Vaussion.

Čtěte také:

"Prezident má velký zájem o to, co se mu servíruje a jak se mu to servíruje. Navrhuji mu menu a on si pak sám vybírá, dokonce to platí i pro jídlo na palubě prezidentského letadla," uvádí šéfkuchař. Sarkozy dává přednost spontánní a lehké kuchyni. Škála jídel, které má v oblibě, je velmi široká: ryby, bílé maso, telecí a produkty pocházející především z Francie. Šéfkuchař pocházející ze středofrancouzského kraje Sologne se zajímá o exotické krmě a rád do jídel přidává čerstvé bylinky, včetně koriandru nebo zázvoru. Nicméně se drží klasiky a říká o sobě, že není velkým fanouškem molekulární kuchyně.

Šéf elysejské kuchyně také dodává, že Sarkozy nevyužívá služeb žádného dietetika; jediný, kdo tak činil, byl zesnulý prezident François Mitterrand.

Po jednání v Bílém domě zašli prezidenti Obama a Medveděv na hamburger.

Dále čtěte:


Obamovi milují vietnamskou i čínskou kuchyni

Mistři kuchaři si vyměňují informace o svých prezidentech. Vaussion tak například před návštěvou prezidenta Sarkozyho ve Spojených státech sděloval Cristetě Comerfordové, co má šéf francouzského státu nejraději.

Cristeta Comerfordová pochází z Filipín a je první ženou, která zastává funkci šéfkuchaře v Bílém domě. Ujišťuje, že Obamovu rodinu je snadné uspokojit.

"Prezident a jeho rodina jsou velmi otevření vůči různým kulinářským stylům. Je velmi snadné jim vyhovět," svěřuje se drobná dáma, která do Spojených států emigrovala v roce 1980 a kterou si vybrala Laura Bushová.

Obamovi milují vietnamskou a také čínskou kuchyni, ale rovněž plody moře, například modrého kraba z Marylandu.

Modří krabi - ilustrační foto.

V Hongkongu, kde se konalo již 33. výroční zasedání klubu šéfkuchařů, se Bernard Vaussion setkal s 25 šéfkuchaři, včetně Jérôma Rigauda, který vaří pro ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, a Christiana Garcíi, jenž šéfuje kuchyni monackého knížete do roku 1987. Jejich heslem je: Politika rozděluje lidi, ale gastronomie je spojuje.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat