Lidovky.cz

Muži vaří jinak a zkouší nové suroviny, říká autorka kuchařky

Jídlo

  7:00
Jak vznikl nápad udělat ryze mužskou kuchařku, jak dlouho trvala příprava a jak muži vaří? "Jsou ochotní investovat do kvalitních potravin, nebojí se zkoušet nové suroviny a postupy, při vaření si hrají a baví se a na závěr jídlo precizně dochutí," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz autorka kuchařky Muži sobě Zuzana Humpolcová.

Zuzana Hupolcová, autorka kuchařky Muži sobě

Lidovky.cz: Jak vás napadlo vytvořit kuchařku určenou pouze pro muže?
Slíbila jsem to svému bratrovi. Když jsme vydali Kuchařku pro dceru, stěžoval si, že je to diskriminace synů a mužů vůbec. A vlastně měl pravdu. Já tu kuchařku miluji je hodně ženská, milá, kamarádská a dobře se čte. On si ale v kuchařce nechce číst, chce podle ní jenom vařit. Nepotřebuje napéct vánoční cukroví, chce si udělat kus masa a zašpinit co nejméně nádobí. Místo perfektní svíčkové, na kterou zajde k mamce, chce recept na jídlo, kterým svou přítelkyni přiměje zůstat až do rána. A protože mám svého bratra moc ráda, tak jsem mu přesně takovou kuchařku slíbila. Jen mi to ještě několik let trvalo.

Lidovky.cz: Jak jste vybírala kuchaře, kteří na knize spolupracovali?
Nejdřív hodně složitě, ale nakonec to bylo úplně jednoduché. Dlouho jsem přemýšlela, koho oslovit, ale po prvním setkání s šéfkuchaři Zdeňka Pohlreicha Michalem a Ondřejem v restauraci Divinis bylo jasno. Jim se zalíbil koncept knížky, mě nadchnul jejich přístup a profesionalita. Další kuchaře oslovili oni, ti pak přizvali další, až vznikl konečný tým. Všichni jsme se sešli při společném grilování, každý něco uvařil, já nakoupila pivo. Stáli jsme kolem grilu, popíjeli, čekali, až se upeče maso, a u toho promysleli všechny detaily knihy.

Lidovky.cz. Myslíte si, že muži jsou lepší kuchaři než ženy?
Upřímně, nikdy jsem si to nemyslela. Naopak. Byla jsem šéfredaktorkou nakladatelství zaměřeného na kuchařky a všechny jsem je doma poctivě testovala. Jsem výborná kuchařka. Báječně vařily i moje maminka a babička, naopak táta zvládl jen škubánky z pytlíku nebo šunkofleky. Muži v mém okolí tak maximálně splácali těstoviny smíchané se vším, co našli v ledničce. To mi jako kreativní vaření nepřipadalo. Jenže pak jsem potkala svého muže a dalších osm šéfkuchařů, s nimiž jsme naši kuchařku připravovali.

Lidovky.cz: A změnila jste názor?
Uvědomuji si, že tihle muži jsou naprostá kuchařská špička, ne průměrný vzorek. Při přípravě knihy jsem ale zjistila, že muži opravdu vaří jinak. Jsou ochotní investovat do kvalitních potravin, nebojí se zkoušet nové suroviny a postupy, při vaření si hrají a baví se a na závěr jídlo precizně dochutí. Dnes je ze mě nadšená ochutnávačka a vášnivá obdivovatelka kuchařského umění mého muže, a v této nové roli se cítím skvěle. Ženy, zkuste to aspoň občas také, třeba se i ve vašem muži skrývá poklad.

Lidovky.cz: Co si myslíte, že muže doma od vaření odrazuje?
Myslím, že to samé, co odrazuje ženy, nechali jsme si namluvit, že vaření je něco strašně složitého, časově náročného a stresujícího. Že je to ženská práce a povinnost, navíc nudná a otravná. Takový nesmysl! Vaření je poměrně snadný způsob, jak si k večeři dopřát přesně to, na co máte chuť. Vyžaduje to sice trochu příprav a něco málo času, ale je to příjemně strávený čas. A navíc, muži za sporákem jsou pro nás, ženy, ohromně sexy, což může pomoci zpříjemnit i zbytek večera.

Lidovky.cz: Kuchařka Muži sobě je první českou knihou o vaření určenou pro muže. Proč taková kuchařka nevznikla už dříve?
Nevím. Přitom po kouzelné knížce Achille Gregora Muž v zástěře, která vyšla před více než 20 lety, se prý lidé dodnes ptají. Ale důležité je, že vycházejí kvalitní kuchařky s dobrými recepty, které fungují. Na trhu jich je dost, aby si mezi nimi vybrali muži i ženy. Já chtěla hlavně udělat radost mým milým mužům, kteří rádi vaří. A splnit ten slib, který jsem dala bratrovi. Když jsme kuchařku připravovali, myslela jsem, že ochutnávání jídel při focení moji linii neohrozí, spousta masa, chilli a hutná, chlapská jídla. Nic pro mě. Jak jsem se mýlila. Po nafocení knihy jsem byla o pár kilo těžší a o hodně šťastnější.

Jablečný crumble (Titus Eliáš)

Crumble je koláč bez všeho zbytečného, říká můj kolega Honza z Na Kopci – a já s ním naprosto souhlasím. Žádné těsto, které musíš složitě smíchat ze spousty surovin a které pak stejně okoušeš pouze proto, aby ses dostal k náplni. Prostě upečeš rovnou jen to dobré.

Ingredience: 4 jablka (nejlépe Granny Smith), 4 čerstvé švestky, 20 g vlašských ořechů, 50 g másla, 100 g cukru, 50 g rozinek, 50 g sušených švestek, lžička mleté skořice, 75 g másla (změklého při pokojové teplotě), 75 g cukru moučka, 150 g polohrubé mouka, lžička mleté skořice

Postup: Jablka oloupej, zbav jádřinců a nakrájej na kostičky. Švestky vypeckuj a nakrájej na čtvrtky. Vlašské ořechy přesekej nožem nahrubo.

Široký kastrol s tlustým dnem postav na sporák a pomalu v něm nech rozpustit máslo, pak přisyp cukr a počkej, až se rozpustí a vytvoří světlý karamel.

Přidej nakrájené ovoce, ořechy, sušené ovoce a mletou skořici. Občas zamíchej a počkej, až se vydusí tekutina, kterou pustí jablka a švestky.

Jablečný crumble

Mezitím si připrav žmolenku: V misce lehce promíchej cukr a změklé máslo. Přidej mouku se skořicí a znovu promíchej a mezi prsty rozdrob, aby vznikla drobivá žmolenka.

Keramické formičky nebo klidně větší žáruvzdornou misku naplň ovocnou směsí, neboj se ovoce do formy natlačit. Posyp žmolenkou, klidně ji můžeš také umačkat. Peč v troubě při 180 stupních asi 10 minut a podávej horké.

Tip: Délka pečení v troubě závisí na velikosti formičky. Zkus ke crumble ještě podávat zmrzlinu, doporučuji rumovou s rozinkami.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.