Lidovky.cz

Neprodané jídlo charitě? Dejte ho za korunu, radí ministerstvo, jak se vyhnout dani

Jídlo

  7:00
PRAHA - Kontejnery plné jogurtů, zeleniny a ovoce bez závad. Prodejci se zbavují potravin, které by už nestihli prodat. Přestože je jídlo z hygienického hlediska v pořádku, tvrdí, že vyhazování je vyjde levněji. Jde to i jinak, obrátilo ministerstvo a navrhuje řešení. Podle neziskových organizací ale balancuje na hraně zákona.

Potravinové banky přerozdělují nezávadné jídlo potřebným. foto: www.potravinovabanka.cz

"Pokud chtějí obchody neprodané jídlo darovat, musí odvést patnáctiprocentní daň z hodnoty potravin. Pro řetězce je tedy výhodnější neprodané zbytky zlikvidovat, protože pak mají nulovou hodnotu a neplatí nic," vysvětluje legislativní problém Věra Doušová, předsedkyně Potravinové banky Praha.

ČTĚTE TAKÉ:

Upozorňuje i na další problémy, které filantropie řetězcům způsobuje. Při vypisování darovací smlouvy totiž musí složitě vyplňovat jednotlivé položky, což znamená další zdržování a čas pracovníků. Proto raději volí cestu nejmenšího odporu a jídlo končí v popelnicích.

Potravinové banky přerozdělují nezávadné jídlo potřebným.

Podle Doušové by pomohlo, kdyby se legislativa změnila a obchodním řetězcům se usnadnil způsob, jak neprodané potraviny darovat potřebným. Ministerstvo ale změnu zákona neplánuje a tvrdí, že by šlo o porušení evropské směrnice o DPH.

Jídlo potřebným

Potravinové banky jsou neziskové a apolitické organizace, které shromažďují, skladují a přerozdělují nezávadné potraviny humanitárním nebo charitativním organizacím.

Situace v dalších zemích Evropské unie ale dokazuje, že to není tak docela pravda. Europoslanec Pavel Poc (ČSSD), který se problematikou plýtvání jídlem dlouhodobě zabývá, k tomu říká, že v západních státech obchody vozí neprodané potraviny charitě běžně a legislativa jim klacky pod nohy nehází.

Upozorňuje i na to, že Evropská unie takové jednání doporučila i ostatním státům. "Komise řešila přesně tento problém už v roce 2012 a připravila k němu doporučení, ze kterých jasně plyne, že jelikož potraviny odevzdávané krátce před expirací mají nulovou, nebo k nule se blížící hodnotu, nemělo by se na ně vztahovat danění," vysvětlil pro server Lidovky.cz Poc. Podle něj už před rokem 2012 některé západní státy takové potraviny nezdaňovaly a odvolávaly se při tom právě na evropskou směrnici o daních.

Překvapivý obrat
České ministerstvo financí, které roky nevyšlo potravinovým bankám vstříc, ve čtvrtek poslalo k dotazu serveru Lidovky.cz vyjádření, kde řetězcům navrhuje způsob, jak se dani vyhnout. Prý stačí, když obchody prodají potraviny za symbolickou cenu, v tu chvíli jim vzniká nárok na odečet daně.

"Při prodeji potravin za výraznou slevu zůstává obchodníkovi nárok na odpočet DPH. U bezplatného daru nárok na odpočet DPH nevzniká. Pokud tedy chce někdo uplatnit odpočet DPH, musí podle směrnice EU potraviny prodat, nicméně nic mu nebrání poskytnout velmi výraznou slevu," uvedl tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Státy, které nezdaňují potraviny odevzdávané do potravinových bank:

Dánsko, Německo, Francie, Irsko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Slovinsko, Velká Británie, Estonsko, Maďarsko, Litva.

Jednoduše řečeno: při darování neprodaných potravin charitě budou obchody tratit, pokud ale jídlo "prodají" za symbolickou korunu, mají už nárok na odečtení daně.

Takový postup je ale podle neziskových organizací i řetězců na hraně zákona. Oslovení zástupci obchodů se shodně podivovali, že něco podobného ministerstvo doporučuje, protože to není v duchu znění legislativy. Navíc ministerský recept stále zůstává pro obchody nevýhodný. "Pro většinu prodejců to není přijatelné řešení, protože hodnotu, o níž srazili cenu potravin, musí vykázat jako ztrátu," okomentoval pro Lidovky.cz vyjádření ministerstva mluvčí iniciativy Zachraň jídlo Petr Hanzel.

Potravinové banky přerozdělují nezávadné jídlo potřebným.

Překvapením bylo vyjádření resortu i pro dobrovolníky z potravinových bank. "Jednáme s ministerstvem roky, ale takové řešení nám nikdy nenabídli," reagovala na zprávu Doušová, která se o možnosti dozvěděla až zprostředkovaně přes server Lidovky.cz.

Dokonalá logistika?

V Česku přesto existují řetězce, které i přes legislativní těžkosti jídlo potravinovým bankám darují. "Pravidelně nám posílá neprodané potraviny Globus, Albert a Tesco," vyjmenovává Doušová. Například společnost Makro se sice zavázala, že neprodané jídlo potravinovým bankám bude také darovat, teď ale vedení tvrdí, že má tak dokonalou logistiku, že žádné neprodané potraviny v obchodech nezůstanou. "Mám zprávy o tom, že to není pravda. Ve skutečnosti údajně nedarují kvůli nutnosti platit DPH," říká k tomu Doušová.

Anketa

Měl by být dar v podobě neprodaného jídla osvobozen od daně?

Ano, řetězce by pak jídlo dávaly potřebným. 1454
Ne, je to jen výmluva obchodníků. 45

Podobné vysvětlení mají připravené i další řetězce. "Potraviny, u kterých se blíží datum spotřeby, zaměstnanci označují a nabízí k doprodeji. Tyto produkty se prodávají často s padesátiprocentní slevou. Zboží v akci si zákazníci všímají, a proto se v drtivé většině také zcela vyprodá," uvedl pro Lidovky.cz Jan Laštovička ze sítě obchodů Billa.

Z řetězců dál vyhazuje jídlo i Kaufland a Interspar. Poslední z jmenovaných už ale kontaktoval Federaci potravinových bank a slíbil, že se připojí k celonárodní sbírce potravin, která proběhne 16. listopadu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.