Lidovky.cz

Symbol dobré kávy. Julius Meinl se ukázal jako nadaný obchodník

Lidé

  6:00
VÍDEň - Julius Meinl se narodil v Kraslicích na Karlovarsku v rodině pekaře a brzy se projevil jako nadaný a schopný obchodník. A tak se ve svých 38 letech rozhodl pro samostatné podnikání. Přesídlil do Vídně, kde si v roce 1862 v centru města otevřel malý krámek s lahůdkami. Úspěch zaznamenal zejména s čerstvě praženou kávou, v nabídce se postupně objevil i další sortiment.

Symbol dobré kávy. Julius Meinl se ukázal jako nadaný obchodník. foto: Reprofoto

Dnes působí rakouský potravinářský řetězec Julius Meinl v 70 zemích světa. Od úmrtí Julia Meinla uplyne 24. prosince 100 let.

Dobrá káva nesměla nikde chybět

Otevření Meinlovy moderní velkopražírny kávy se v roce 1891 stalo ve Vídni událostí. Do té doby si totiž hospodyňky většinou pražily kávová zrna doma na kamnech, což bylo velmi komplikované. Zrna se někdy připálila tak, že už nebyla použitelná.

Meinlův podnik si tak brzy získal na popularitě, Vídeň tou dobou žila řadou společenských akcí a dobrá káva nesměla nikdy chybět. Firma záhy překročila hranice města a začala budovat své obchůdky i jinde.

Tři podlaží, tmavé regály, usměvavý personál. Gastronauti se tu cítí jako v...

V nabídce se postupně objevil i další sortiment, například čokoláda, těstoviny, hořčice, likéry či med. Před první světovou válkou byl Meinl největším dodavatelem kávy v celé monarchii. Rok před svou smrtí v roce 1914 předal podnik svému synovi Juliu Meinlovi mladšímu (1869 - 1944), z jehož iniciativy vzniklo v roce 1907 odborné učiliště pro budoucí prodavače. Meinl II. také ve 30. letech zavedl pětidenní pracovní týden a povinnou dovolenou pro zaměstnance a do podnikání vnesl i další prvky - kladl například důraz na reklamu.

Po skončení první světové války a rozpadu Rakouska-Uherska byla rodinná firma přeměněna na akciovou společnost. V nástupnických státech byly vybudovány vlastní výrobní závody. Firma sílila a začala pohlcovat své konkurenty. Přibývalo i obchodů v nově vzniklém Československu.

Jak se lahodný nápoj dostal do Evropy

  • Společnost Meinl stále sídlí ve Vídni.
  • Tržby společnosti činily v roce 2012 131 milionů eur (asi 3,6 miliardy korun), což byl nárůst o pět procent oproti předcházejícímu roku.
  • V roce 2002 Julius Meinl poprvé pronikl i na americký trh, když si otevřel kavárnu v Chicagu.

Pro společnost Meinl byl významný rok 1924, kdy představila nové firemní logo - mouřenína s fezem na hlavě, které navrhl vídeňský umělec Josef Binder. Motiv má svůj původ údajně u tureckého velkovezíra Kary Mustafy, který kolem roku 1683 obklíčil Vídeň. Křesťanská Evropy se však zmobilizovala a Mustafa utrpěl porážku. V opuštěném táboře pak prý zanechal pytle se zrny kávy, a tak se lahodný nápoj dostal do Evropy.

Po roce 1948 byly obchody Julia Meinla v Československu znárodněny a staly se z nich Jednoty. Podobně tomu bylo i v dalších zemích tehdejšího socialistického bloku. Nový impulz pro podnikání přišel až se změnami v roce 1989. Firma Julius Meinl se na český trh vrátila v roce 1994 a v prvních letech expandovala. V roce 2005 se ale Julius Meinl kvůli velké konkurenci rozhodl tuzemský trh opustit. Většinu z jeho obchodů převzala konkurenční společnost Ahold.

Loni v prosinci se Meinl rozhodl pro návrat, když v centru Prahy otevřel třípatrový obchodní dům s kulinářskými delikatesami. Gurmánský palác nabízel sortiment ve stejném rozsahu jako slavný obchod společnosti na vídeňské hlavní nákupní třídě Am Graben, v říjnu ale provozovatel obchodu oznámil, že dům s lahůdkami kvůli nezájmu zákazníků končí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.