Lidovky.cz

OBRAZEM: Náplavka v růžových brýlích? Další návrh revitalizace

Design

  7:00
PRAHA - Poslední dobou by se mohlo zdát, že by pražskou náplavku chtěl měnit kde kdo. Podívejte se, jak by si představovali nábřeží na Praze 5 studenti z Čech, Polska a Itálie.

Vítězný návrh Náplavka v barvách

Soutěž, které se zúčastnili studenti, České zemědělské univerzity, Českého vysokého učení technického, SPU Nitra, studenti z Politechnika Krakowska a La Sapienza - Università di Roma, byla organizovaná MČ Prahy 5. Workshop nesl název "Zelená čtvrť" a vítězným návrhem se stala studie Hany Strnadové, Maritny Rzepielové a Anny Gawełové.

Cílem urbanisticko - krajinářských studií vzniklých v rámci workshopu bylo najít vhodné řešení pro předpolí Jiráskova mostu i přilehlé části nábřeží a vytvořit přátelský, přívětivý prostor při zohlednění všech vazeb a s návazností na okolní infrastrukturu. Studenti také sledovali propojení řešeného území s centrální částí Smíchova kolem kostela sv. Václava, jehož revitalizaci MČ Praha 5 připravuje.

Vítězný návrh slovy autorek

Předpolí Jiráskova mostu je ponechán současný tvar. Na povrchu z přírodního kamene jsou umístněné transparentní panely ve tvaru vinoucích se stuh. Na panelech jsou designově ztvárněná panoramata Prahy, která nabízejí pohled na město z jiného úhlu. V denním světle je panorama čitelné díky odlišné čirosti průsvitného materiálu. V noci je panorama viditelné díky světelné linii kopírující panoramatickou linku. Od tohoto designového objektu je vedena barevná linie spojující horní úroveň Hořejšího nábřeží s náplavkou. Linie je vedena středem širokého prostoru a prochází po schodech dolů, přes přechod k pobřeží řeky. Na ní jsou umístěné sedací prvky, které jsou vhodné i pro ležení. Pro zvýraznění a rozčlenění prostoru byl použitý světlejší tón dlažby. Blíže k řece jsou postavená barevná transparentní kola umožňující rozdílné pohledy na protější břeh. Přibližně ve střední části náplavky je linie zvlněná. Znázorňuje vtékání Motolského potoka do Vltavy. V horní části nábřeží je vybudován nový přístup do řeky pomocí schodových stupňů, které dále přechází v dřevěné molo pro rybářské loďky. Vstup do řeky využívají labutě, které prostor zpestřují a někteří návštěvníci je chodí krmit. Labutě tvoří Genius loci, který je atraktivní pro návštěvníky. Zvýšenou údržbou místa se zachová čisté prostředí s krásnými labutěmi. Protipovodňové zdi jsou osázené v horní části pnoucími rostlinami, které přepadají přes kamennou stěnu a rozbíjí velkou celistvou plochu. V horní části na rozhraní úrovní jsou postavené lavičky. Zde si návštěvníci mohou prohlédnout panorama z jiného úhlu. Grafické nákresy na stěnách přesahují vymezené území. Jsou použité na kamenných stěnách mezi ulicemi Hořejší nábřeží a ulicí Nábřežní. Pojítkem pro ně je fialová linie, která začíná na křižovatce u Jiráskova mostu. Pro grafiky a kresby jsou vhodné betonové plochy opěrné zdi v ulici Nábřežní a plochy pod Jiráskovým mostem. Zde je počítáno se světlými liniemi, které plochu osvětlí a vytvoří ji obyvatelnější. Kreativní aktivity, které mohou vzniknout na těchto plochách, jsou inspirovány mottem „Colour your Prague“. Informační systém „Praha 5 v barevných proměnnách“ Důležitou funkcí informačního systému Prahy 5 je propojení celé městské části. Vznikl základ modelového informačního systému pro Smíchov nazvaný Smíchov – Something Special. Systém je rozdělen do odvětví: art, history, sports and fun, famous people, dominats a nature. Grafické značky pro tyto oblasti jsou odlišeny barevným rámečkem. Značky jsou vyrobené z průhledného materiálu a jsou vsazené do dlažby na konkrétní místo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.