Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Byznys zvítězil nad cyklisty i letos. Náplavka se uzavře kvůli jachtám

Česko

  12:08aktualizováno  17. dubna 11:55
PRAHA - Pražští politici se "poučili". Kvůli výstavě luxusních jachet už nedovolili uzavřít náplavku stejným způsobem jako loni. Chodci a cyklisté, kteří o lodě na Vltavě neprojevují zájem, ale nemají vyhráno. Čeká je omezení, cyklisté budou muset kolo vést.

Nábřeží Vltavy. foto: MAFRA - František Vlček

Loňské kritice za uzavření oblíbené odpočinkové zóny se tentokrát Praha 2, pod kterou náplavka spadá, snaží vyhnout. "Na základě zkušeností z loňského roku bude část výstavy na Rašínově nábřeží určena široké veřejnosti. Vstup bude zdarma," řekla serveru Lidovky.cz starostka Prahy 2 Jana Černochová. 

Menší budou také omezení pro cyklisty. Na rozdíl od loňského roku, kdy bylo třeba z náplavky sjet už u Mánesa a proplétat se na silnici mezi auty, bude nyní objízdná trasa vedena jen mezi Palackého mostem a sjezdem u Vyšehradského tunelu. Vyhne se tak velkým křižovatkám.

Zábor náplavky bude zdarma

Placená část výstavy se letos přesune na levý břeh Vltavy, který nebude zpřístupněn ani pro chodce. "Není důvod, protože existuje náhradní pěší trasa podél přilehlého parku," uvedl vedoucí Odboru dopravy Prahy 5 Ivan Růžička.

Na Rašínovo nábřeží (označeno červeně) bude vstup zdarma. 21.-23. dubna a 28.-29. dubna se na náplavku ale nedostanete kvůli instalaci výstavy. Na levém břehu (označen modře) bude probíhat placená část výstavy, Tento úsek bude pro veřejnost uzavřen úplně.

Na Rašínovo nábřeží (označeno červeně) bude vstup zdarma. 21.-23. dubna a 28.-29. dubna se na náplavku ale nedostanete kvůli instalaci výstavy. Na levém břehu (označen modře) bude probíhat placená část výstavy, Tento úsek bude pro veřejnost uzavřen úplně.

Náplavkou nebudou moci cyklisté projet tři dny před konání výstavy z důvodu stavění a odklízení záborů. Celkem tedy devět dní od 21. do 29.4. Obě městské části argumentují zajímavým potenciálem akce, kde se může hlavní město prezentovat. Proto přijaly i partnerství výstavy. Praha 2 i Praha 5 budou mít na akci vlastní loga a prostor k prezentaci projektů.

Bez 200korunového vstupného se ve všední den po oblíbené vycházkové trase od Palackého k Železničnímu mostu neprojdete.

Nelze ani předpokládat, že by pořádání komerční akce ulehčilo městskému rozpočtu. Praha 2 poskytla zábor náplavky zadarmo, Praha 5 o ceně zatím nerozhodla. "Poplatek bude ve standardní výši (v loňském roce byl vyměřen poplatek 88 220 Kč)," napsal serveru Lidovky.cz mluvčí Prahy 5 Luděk Sefzig. Nejdražší výstavní místa přitom stojí i statisíce

PSALI JSME

Zabrání velké části náplavky kvůli komerční akci a s pochybným přínosem pro město je přitom nejčastějším argumentem kritiků výstavy, kteří poukazují na to, že se i velká akce dá pořádat bez zátaras a uzavírek. V rámci Města na kole, které se na náplavce konalo minulý týden, se na Rašínovo nábřeží sjelo tisíce cyklistů. Akce se přitom obešla bez větších problémů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!