Lidovky.cz

Stát se z fanouška módy fashion ikonou? Russian Dolls se to povedlo

Design

  6:00
Je jich pět, narodily se v bývalém Sovětském svazu a jejich poznávacím znamením jsou extravagantní outfity složené z těch nejluxusnějších značek světa. Co jsou zač a kde se skupinka Russian Dolls, jak je dnes módní svět označuje, vzala?

Ruské módní ikony můžete potkat na akcích po celém světě. Patří k nim Miroslava Dumová, Aňa Zjurovová, Jelena Perminovová, Uljana Sergejenková, Vika Gazinská. foto: Reprofoto

Je to už pár let, co se zraky módních nadšenců z celého světa soustředily na skupinu mladých žen, které se ve svých luxusních modelech začaly objevovat na světových týdnech módy. Staly se vděčnými objekty streetstylových fotografů, od jejichž blogů byl už jen krůček k tomu, aby se veřejnost začala zajímat o to, kdo tyto krásné ženy jsou a z jakého důvodu nechybí na žádné zásadní módní události. Největší záhadou přitom bylo to, kde berou peníze na své nákladné outfity, které střídají i několikrát za den.

Novináři a blogeři tak začali se zevrubným pátráním, jehož výsledkem bylo pět jmen: Miroslava Dumová, Jelena Perminovová, Aňa Zjurovová, Uljana Sergejenková a Vika Gazinská. Ruské krásky, které se po pádu Sovětského svazu a zpřístupnění luxusní módy na území Ruska rozhodly dobýt módní svět a změnit vnímání Ruska jako země plné kýče bez sebemenší módní historie. Každá z nich přitom měla jiné startovní podmínky, a i když se dnes na týdnech módy objevují ve skupině, jediné, co je vzájemně spojuje, je národnost a láska k módě.

Made in USSR

„Vyrůstala jsem v domnění, že levné a usedlé šaty jsou pro mě to nejlepší. Nechápala jsem, proč to tak je, ale už tehdy se hluboko uvnitř mě něco vzpíralo,“ říká devětadvacetiletá Miroslava Dumová, která je dnes považována za jednu z největších ruských módních ikon. Narodila se sice v malém sibiřském městečku Surgut, zato v zámožné rodině. Její otec Vasilij Duma je významným obchodníkem s plynem a olejem, který v minulosti figuroval jako šéf mnoha nadnárodních společností (např. Lukoil) a od roku 2011 je ruským senátorem. Cestička Miroslavy tak byla díky jeho vlivu pěkně umetená.

ČTĚTE TAKÉ:

Po studiu mezinárodních vztahů na moskevské univerzitě si Dumová uvědomila, že obor, který léta studovala, ji nenaplňuje, a rozhodla se pro změnu. Nastoupila jako redaktorka a příležitostná fotografka do ruské mutace časopisu Harper’s Bazaar, kde působila několik let. Během té doby se věnovala charitě, vdala se a v roce 2010 porodila syna. Tou dobou se rozhodla začít pracovat na vlastní pěst, opustila teplé místečko v módním časopise a se svou přítelkyní Firou Chilijevovou založila lifestylový web Buro24/7, který dnes slaví úspěchy nejen v Rusku, ale i v Chorvatsku, na Ukrajině nebo třeba ve Velké Británii, kam se ve formě franšíz rozšířil.

Pro kariéru ve světě módních časopisů se rozhodla i petrohradská rodačka Aňa Zjurovová. Na rozdíl od Miroslavy pochází z chudých poměrů a o úspěch se postarala vlastním přičiněním, když v osmnácti letech vyrazila na zkušenou do New Yorku. Svou kariéru začala jako stážistka v časopise Vogue. Později se talentované Rusky ujal stylista Joe McKenn, díky kterému se Aňa dostala k práci pro britský a japonský Vogue, odkud byl už jen krůček k dalším klientům. Velký zvrat v její kariéře přišel v roce 2009, kdy se vrátila do Ruska a pomáhala rozjet tamní mutace časopisů Allure a Tatler, ve kterých dodnes působí jako kreativní a módní ředitelka.

Původně chudá dívka se vypracovala na módní ikonu

Další členkou ruské party je dvaatřicetiletá návrhářka Vika Gazinská. Narodila se v Moskvě, kde vyrůstala ve velmi chudé rodině. „V dobách Sovětského svazu jsme neměli o módě ponětí. Neexistovaly časopisy ani módní programy v televizi. Prostě nic,“ říká Gazinská, kterou snad právě kvůli nedostatku oblečení v dětství tento obor naplno pohltil.

První šaty ušila pro svou panenku Barbie, kterou dostala k 10. narozeninám. O devět let později ukončila studia módy na moskevské univerzitě a začala s profesionální dráhou návrhářky. Dnes její modely prodává luxusní internetový obchod Net-a-porter. com nebo pařížský concept store Colette.

Talentované zlatokopky

Na rozdíl od Zjurovové, Dumové a Gazinské není pro šestadvacetiletou Jelenu Perminovovou luxusní móda prací, ale zábavou. Během týdnů módy stíhá objet více přehlídek než mnozí módní redaktoři a na rozdíl od nich je schopná si předváděné oblečení i koupit. Rodačka z novosibiřského městečka Berdsk, která byla v šestnácti letech zadržena za distribuci drog a později se živila jako příležitostná modelka, si však na luxusní kousky sama nevydělala.

V relativně mladém věku se totiž zamilovala do milionáře a bývalého agenta KGB Alexandra Lebeděva. Toho časopis Forbes v roce 2008 označil za jednoho z nejbohatších Rusů. Dnes tomuto muži patří třeba noviny London Evening Standard a The Independent či významné podíly ve společnostech Aeroflot, Sberbank nebo Gazprom.

Patří mu však i Perminovová, která se stala jeho životní partnerkou a která mu porodila dvě děti (momentálně čeká třetí). Svého milionáře Danila Chačaturova, který v žebříčku nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes obsadil 634. místo, má i další žena z módní pětky – Uljana Sergejenková. Mezi ostatními vyniká nejen nejodvážnějším stylem oblékání, ale také kreativitou, díky které z rodinné pokladny jen nebere, ale sama ji rozšiřuje.

Ty nejluxusnější šaty z kolekcí haute couture totiž nejen nosí, ale i sama vytváří. Svou značku v roce 2012 představila na pařížském haute couture weeku jako hostující návrhářka. Modely tehdy předváděla topmodelka Natalija Vodianovová, která patří k jejím zákaznicím.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.