Lidovky.cz

Parkanová: Na schválení Pandurů spěchal Topolánek

Česko

  8:13
PRAHA - Bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09)překvapil výrok Mirka Topolánka (ODS), že zodpovědnost za Pandury padá na její hlavu. Podle ní to byl právě Topolánek, kdo na schválení zakázky rakouské firmě Steyr tlačil.

Mirek Topolánek a Vlasta Parkanová foto:  František Vlček, Lidové noviny

Píše to dnešní Mladá fronta Dnes, která tento týden upozornila, že obchod s rakouskou zbrojařskou firmou byl možná ovlivněn korupcí. Parkanová tak reagovala na Topolánkovo sdělení, že právě ona nese za podezřelý obchod zodpovědnost.

Topolánek podle exministryně chtěl, aby zakázku řídil jeho člověk na ministerstvu obrany, kterým byl tehdejší náměstek a současný ministr obrany Martin Barták.

Topolánek předtím poslal listu SMS, v níž stálo, že za obchod je plně odpovědná Parkanová. "Mohu pouze spekulovat, proč chtěla ponechat v platnosti evidentně zkorumpovaný projekt," napsal.

"Projekt podporoval od začátku do poslední chvíle sám premiér. Byl tam velký spěch na uzavření kontraktu... měl obrovský zájem na tom, aby byl projekt převeden na náměstka Bartáka," řekla bývalá ministryně a dodala, že je z Topolánkova vyjádření "v šoku" a "otřesená".

"Někdo nedostal své peníze"

Právě Barták je mezi politiky, jejichž jména zmínili bývalí manažeři Steyru, když informovali o zákulisních dohodách a o provizích pro politické strany. Barták dokonce celý kontrakt za 14 miliard korun podepsal místo ministryně, což podle listu není zcela obvyklé.

Sám se brání tím, že ho jednáním o nákupu pandurů pověřila Parkanová. "Toto její rozhodnutí neznamená, že by ji jakkoli zbavovalo odpovědnosti za výsledný kontrakt," prohlásil Barták.

Již dříve popřel, že by o zakázce vedl zákulisní jednání s představiteli Steyru. Dva bývalí manažeři firmy však naznačili, že Barták je tím, s kým jednali jako se zástupcem ODS, a že zřejmě právě on stál za náhlým vypovězením smlouvy se Steyrem v roce 2007. "Myslím, že někdo nedostal své peníze," prohlásil bývalý manažer rakouské firmy Wolfgang Habitzl k této události.

Barták vypovězení kontraktu vysvětlil tím, že Steyr nebyl schopen řádně a včas plnit podmínky smlouvy. Později ministerstvo uzavřelo s firmou smlouvu novou.

Kauzu možné korupce při nákupu transportérů od rakouské firmy Steyr rozpoutal reportér deníku Mladá fronta Dnes, který v přestrojení rozpovídal dva někdejší manažery firmy. Ti připustili, že strany kvůli zakázce dostaly provize.

Z reportéra si dělali legraci

V souvislosti se zákulisními jednáními zmínili jména někdejšího premiéra Stanislava Grosse, za jehož vlády byl tendr v roce 2005 vypsán, někdejšího ministra obrany Karla Kühnla, který s firmou Steyr podepsal první smlouvu za 23,6 miliardy korun, a nynějšího ministra Martina Bartáka, který po sporech a odkladech v roce 2009 jako první náměstek ministryně obrany podepsal definitivní smlouvu na dodání 107 transportérů.

Hovořili také o "vycházející hvězdě" v ČSSD a pražském komunálním politikovi, což by mohlo ukazovat na současného předsedu sociální demokracie. Jeden z exmanažerů také odpověděl kladně na přímou otázku, zda s Paroubkem jednali. Po zveřejnění informací však oba začali tvrdit, že reportéra prokoukli a jen si z něj dělali legraci. Všichni zmínění politici jakékoliv zákulisní dohody s rakouskými zbrojaři odmítli.

Kauzou možné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur se v pátek po čtyřech letech opět začala zabývat protikorupční policie, o věc se zajímá i premiér Jan Fischer, který má v plánu sejít se kvůli tomu v pondělí s ministrem vnitra Martinem Pecinou, policejním prezidentem Oldřichem Martinů a nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.