23. února 2010 20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie prohledala kvůli Pandurům firmu Steyr a byty exmanažerů

Obrněný transportér Pandur rakouské firmy Steyr-Daimler-Puch  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrněný transportér Pandur rakouské firmy Steyr-Daimler-Puch | foto: Lidové noviny

VÍDEŇ Rakouští vyšetřovatelé provedli v pondělí domovní prohlídky kvůli podezření na korupci při prodeji transportérů Pandur rakouské firmy Steyr do Česka. Prohledali prostory zbrojovky ve Vídni a byli také u dvou jejích bývalých manažerů, kteří dříve mluvili o možných provizích pro politické strany za nákup obrněných vozidel.

Podle rakouského serveru kurier.at prohledali vyšetřovatelé nově vzniklého rakouského spolkového úřadu pro předcházení korupci a pro boj s ní (BAK) firemní prostory zbrojovky Steyr ve Vídni-Simmeringu v pondělí. Byli také u dvou bývalých manažerů firmy Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, jejichž slova reportér MF Dnes dříve nahrál. Později oba uvedli, že si z novináře jen "vystřelili".

Fridrich König z BAK řekl, že úřad jednal ze svého rozhodnutí a na ničí podnět. Podle něj se objasní "všechna obvinění rychle za plné spolupráce zúčastněných a firmy Steyr".

Mluvčí zbrojovky nechtěl nejnovější události komentovat. Nynější vlastník - americký koncern General Dynamics - převzal firmu Steyr v roce 2003. Oba vyšetřovaní manažeři tehdy podnik opustili.

"Vodili jsme ho za nos"
Habitzlův právník Hermann Heller se snažil o vysvětlení. Jeho mandant je voják z povolání rakouské armády, který byl na dobu působení u Steyru uvolněn ze služby. Oběma bývalým zástupcům zbrojovky se prý zdálo zvláštní, že po tolika letech nějaký Čech jeví tak nápadný zájem o starý příběh. Aby přišli na to, co za tím vězí, se zvědavcem se podle advokáta setkali a "vodili ho za nos".

Kromě BAK se případem začala zabývat i rakouská armáda. Habitzl se totiž vrátil do jejích řad. O případu jednala také česká vláda. Premiér Jan Fischer vyzval nejvyšší státní zástupkyni a policejního prezidenta, aby prověření informací považovali za prioritu. Policejní prezident Oldřich Martinů už rozhodl o zřízení zvláštního vyšetřovacího týmu. Policie se nákupem transportérů za desítky miliard korun zabývala už v roce 2006.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…