26. února 2010 8:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer zřejmě požádá tajnou službu, aby prověřila nákup pandurů

Ministr obrany Martin Barták a premiér Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Martin Barták a premiér Jan Fischer. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Jan Fischer zřejmě v rámci vyšetřování nákupu obrněných transportérů Pandur od firmy Steyr pro českou armádu požádá o spolupráci Bezpečnostní informační službu (BIS).

Fischer to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN).

"Jde o zjištění, zda tajné služby nemají informace, které by mohly být relevantní. Zvažuji, že se na ně obrátím," uvedl premiér. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že policie a další orgány budou při vyšetřování údajné korupční kauzy postupovat nezávisle. "Pokud bych tomu nevěřil, nemohl bych stát v čele exekutivy této země," řekl.

Česká armáda převzala od rakouské firmy Steyr 30. září v Šenově na Novojičínsku prvních 17 obrněných transportérů Pandur II.

Zřízení vládní vyšetřovací komise by podle Fischera bylo zbytečným krokem.

"Nevím, z čeho bych ji sestavoval a co bychom tam dělali. Kromě toho, že bychom četli noviny a říkali si ´no to je hrozné´," doplnil.

Mladá fronta Dnes (MfD) minulý týden zveřejnila tajně pořízené nahrávky rozhovorů se dvěma někdejšími manažery výrobce pandurů, rakouské firmy Steyr. Hovořili o provizích z obchodu pro politické strany a zmínili se i o některých vlivných lidech, například někdejším premiérovi Stanislavu Grossovi či bývalém a současném ministrovi obrany Karlu Kühnlovi a Martinu Bartákovi. Všichni jakoukoli možnost korupce odmítli.

Případ už vyšetřuje speciální policejní tým ve spolupráci s rakouskými kolegy. Policie se nákupem transportérů za desítky miliard korun zabývala už v roce 2006.

ČTK, Lidovky.cz