22. února 2010 18:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšetřete nákup pandurů, žádá Fischer policii i státní zástupce

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Premiér Jan Fischer dnes apeloval na policejního prezidenta Oldřicha Martinů a nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby za svou prioritu pokládali prověření informací z médií o možné korupci při koupi transportérů Pandur.

Vesecká a Martinů by o výsledcích takové prověrky měli premiéra i veřejnost informovat "v obvyklé době". Martinů předsedovi vlády řekl, že první výsledky by mohl mít k dispozici na konci března.

Premiér to dnes řekl novinářům. Vládu o vývoji zakázky za 14,4 miliardy korun ráno informoval ministr obrany Martin Barták. Schůzky se státní zástupkyní i policejním šéfem se účastnil i ministr vnitra Martin Pecina.

Mladá fronta Dnes (MfD) minulý týden upozornila na možnou korupci v případě nákupu pandurů, když zveřejnila tajně pořízené nahrávky rozhovorů se dvěma někdejšími manažery výrobce transportérů Pandur, rakouské společnosti Steyr.

"Samozřejmě, že ta fakta považuji za vážná a za hodná pozornosti těch orgánů, na něž jsem se dnes obrátil," prohlásil dnes předseda vlády. Ani on však prý nemůže orgánům činným v trestním řízení dávat konkrétní termín výsledků jejich práce. "Vyzval jsem je, aby se do toho pustili bezodkladně," poznamenal Fischer. Martinů mu prý řekl, že první poznatky by mohly být k dispozici na konci března, je však třeba sestavit potřebný tým a koordinovat práci několika policejních složek.

Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik hovořili v MfD mimo jiné o provizích pro politické strany a jako osoby, na něž je možné se obrátit, jmenovali bývalého premiéra Stanislava Grosse, někdejšího ministra obrany Karla Kühnla a nynějšího ministra Martina Bartáka. Všichni takové obvinění důrazně odmítli.

Na rychlé vyšetření celého případu stylem "padni komu padni" v pátek u Fischera apeloval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že je přesvědčen, že policie a státní zastupitelství budou věnovat případu maximální pozornost. Kühnl jako ministr Paroubkovy vlády v demisi podepsal v roce 2006 první ze smluv na dodávku transportérů. Tu vypověděla vláda Mirka Topolánka, která se ale lekla možné arbirtráže a se Steyrem jednala dál. Novou smlouvu na méně transportérů za méně peněz podepsal tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták loni na jaře.

Lidovky.cz, ČTK