Lidovky.cz

Policie požádá o vydání Parkanové. Kvůli letounům CASA

Evropa

  10:22aktualizováno  12:45
PRAHA - Policie údajně požádá o vydání dalšího politika. Jde o bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Je podezřelá z nezákonného jednání při nákupu armádních letounů CASA. "Mám čisté svědomí," uvedla exministryně Parkanová. O nákupu podle ní rozhodla vláda, smlouvu prý ani nepodepisovala.

grafika - CASA foto: Lidové noviny

Podle informací serveru Aktuálně.cz ve středu policie zažádá o zbavení Parkanové poslanecké imunity. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová řekla, že policie avizovala, že ve středu odpoledne podá žádost o vydání některého z poslanců k trestnímu stíhání.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí protikorupční jednotky Jaroslav Ibehej ale zprávu nepotvrdil. "Mohu pouze uvést, že žádnou takovou žádost náš útvar do sněmovny nedoručil," řekl serveru Lidovky.cz Ibehej. Zároveň ale uvedl, že policie se případem letounů CASA dlouhodobě zabývá.

Členové imunitního a mandátového výboru uvedli, že zatím k vydání žádné informace nemají. "Výbor zatím nic nedostal, ale existuje informace, že nějaká taková žádost dorazila do kanceláře předsedkyně sněmovny," řekl František Dědič, místopředseda mandátového a imunitního výboru.

Vlasta Parkanová

Sama Parkanová tvrdí, že informaci o vydání se dozvěděla z médií a nikdo z řad policie ji kvůli tomu nekontaktoval. "Jsem v šoku. Vím to jen z médií," napsala v sms zprávě serveru iDnes.cz.

Informace pouze z médií
Poslanci TOP 09 tvrdí, že o obvinění se dozvěděli až ve středu ráno na jednání poslaneckého klubu, kde o něm informovala sama Parkanová. Podle předesedy klubu Petra Gazdíka by ale v tom případě měla být obviněna celá tehdejší Topolánkova vláda, která nákup letounů CASA schvalovala.

Poslankyně TOP 09 a Starostů Alena Hanáková také zatím nemá podrobnější informace. "Vím to jen z médií. Je mi ale až úzko z toho, že by za hromadné rozhodnutí byl trestně odpovědný jeden člověk. Protože o letounech CASA rozhodovala celá vláda (Topolánkova - pozn. red.) To by pak starostové nemohli nic podepsat," uvedla Hanáková.

Podezřelé letouny
Nákup dopravních letadel CASA byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu.

Letouny CASA u hangárů, do kterých se ani po opravě nevejdou.

Podle Evropské komise Česká republika údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení. Za letadla CASA zaplatili Češi dvakrát tolik než Portugalci.

Transportní letouny CASA byly od konce října 2011 do února 2012 mimo provoz, protože jednomu stroji při návratu ze španělské Sevilly přestaly fungovat navigační systémy a displeje a piloti pak museli v pražských Kbelích přistát jen s jedním motorem. Vyšetřování ukázalo, že podobné potíže se u letadel za 3,6 miliardy neobjevily poprvé.

Letouny CASA v čase

Září 2005 - Vojáci začali s průzkumem trhu, na jehož základě se chtěli rozhodnout, kdo dodá nástupce dosluhujících antonovů. Uvažovalo se o letounu C-130 Hercules koncernu Lockheed Martin, vyvíjeném Airbusu A-400M, letounu CASA evropského koncernu EADS či novějších ukrajinských antonovech.

Červenec 2007 - Armáda po zkrácení rozpočtu přehodnotila investice. Padlo rozhodnutí, že se neuskuteční tendr a vojáci se pokusí získat nové stroje výměnou za nepotřebné letouny L-159. Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL) byla ministryní obrany od ledna 2007.

20. dubna 2009 - Topolánkova vláda, tehdy již v demisi, schválila pořízení čtyř letounů CASA. Jeden měl být získán výměnou za pět bitevníků L-159, tři další koupeny s náhradními díly a výcvikem posádek. Obchod prověřovala Evropská komise, loni v listopadu ale řízení zastavila.

7. května 2009 - Zástupci ministerstva obrany (MO) a společnosti Omnipol podepsali smlouvu o nákupu CASA C-295M. Nákup je jedním z armádních obchodů, za který bývá kritizován bývalý ministr obrany Martin Barták.

Kontrakt byl podepsán den před nástupem tehdejšího náměstka Bartáka do ministerské funkce, v níž vystřídal Parkanovou. Podle médií i některých odborníků byl nákup zřejmě předražený.

3. února 2011 - Armáda po problémech jednoho stroje při cvičném letu na nových letounech dočasně zakázala létat.

4. května 2011 - Armáda opět zastavila provoz letadel kvůli závadě, jež se projevila za letu. Omnipol požádal o prodloužení termínu pro odstranění závad pasivní ochrany do 15. června.

18. května 2011 - Byly obnoveny lety tří ze čtyř letadel CASA. Výrobce přeinstaloval software a provedl kontrolní lety.

14. července 2011 - MO najalo právní firmu White&Case, aby analyzovala smlouvy na nákup letounů. V září uvedl deník E15, že z analýzy vyplývá, že smlouvy nelze vypovědět a ministerstvu nezbývá než dál jednat o odstranění závad.

31. října 2011 - Armáda opět zakázala lety strojů CASA kvůli problémům jednoho ze strojů těsně před přistáním.

27. ledna 2012 - Ministr Vondra oznámil, že pokud všechny čtyři stroje nebudou do konce května zcela funkční, má MO právo odstoupit od smlouvy.

Kvůli závadám také vrátí firma EADS jeden stroj L-159 a dodá náhradní díly za 4,6 milionu korun.

13. února 2012 - Náčelník generálního štábu po více než čtvrt roce povolil lety strojů CASA v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.