Lidovky.cz

Koncipient Štefl, obviněný v justiční kauze, spolupracoval s kmotrem Mrázkem

Česko

  20:30
PRAHA - Pražský koncipient Boris Štefl, který je čtvrtým obviněným v kauze kolem soudce Ondřeje Havlína, se pohyboval ve společnosti lidí navázaných na podsvětí. S kmotrem Františkem Mrázkem ho spojuje například členství ve správní radě nadace INTERPO, kterou Mrázek spoluzakládal, nebo působení ve firmě PENTAGOS, kterou později vlastnil Mrázkův přítel Miroslav Provod.

Bývalý ředitel inspekce ministerstva vnitra Boris Štefl (vlevo), Stanislav Gross a bývalý ředitel inspekce ministerstva vnitra Josef Kolaja na tiskové konferenci k činnost firmy Helbig foto: ČTK

V kanceláři advokáta Radka Vachtla, v níž působí jako koncipient, nebyl Štefl ve středu k zastižení. "Není tady. Pan Štefl zde nemá kancelář, takže tady nebývá vůbec," řekla pracovnice kanceláře serveru Lidovky.cz. Obviněný koncipient své obvinění médiím potvrdil, podrobnosti však sdělit nechtěl.

ČTĚTE EXKLUZIVNĚ NA LIDOVKY.CZ:

Štefl je čtvrtým známým obviněným v kauze kolem soudce Havlína. A rozhodně patří mezi nejzajímavější postavy justičního skandálu. Server Lidovky.cz proto připravil jeho profil, z něhož vyplývá, že bývalý vlivný policista se netajil ani styky s podsvětím. Přesněji: Šteflovy kontakty sahaly až k nekorunované hlavě českého podsvětí, zavražděnému Františku Mrázkovi.

Z inspekce k Mrázkovi

Štefl měl patřit k lidem, díky kterým si Mrázek vybudoval pevnou a vlivnou síť spolupracovníků u policie a na ministerstvu vnitra. Tehdy na ministerstvu totiž pracoval jako ředitel inspekce. Z vnitra odešel po policejním zásahu proti demonstrantům na Velké pardubické, za který byl v listopadu 1992 postaven mimo službu.

BORIS ŠTEFL:

  • pražský advokátní koncipient
  • bývalý hlavní inspektor Veřejné bezpečnosti
  • později ředitel inspekce ministerstva vnitra pod ministrem Janem Rumlem 
  • v souvislosti s policejním zásahem proti demonstrantům na Velké Pardubické byl v listopadu 1992 postaven mimo službu
  • prakticky okamžitě (26.11.1992) se stává spolumajitelem realitní kanceláře PENTAGOS. V ní působí také Mrázkův přítel Miroslav Provod a Milan Jungr, který později se Šteflem zasedne ve správní radě nadace INTERPO (viz box níže).
  • člen správní rady nadace INTERPO
  • dále byl mimo jiné jednatelem firmy Pozemní montované stavby Praha s. r. o.
  • v roce 1999 začal podnikat na vlastní pěst
  • s podnikáním končí 31.12.2012, tedy necelé dva měsíce před svým obviněním

Prakticky okamžitě (26. listopadu 1992) se stal jednatelem realitní společnosti PENTAGOS. Právě ta ho spojuje také s Mrázkovým přítelem Miroslavem Provodem. Více o Provodovi čtěte ZDE a také ZDE.

Na to, že Štefla znal z PENTAGOSu, ve kterém oba působili (spolu s Milanem Jungrem, který se Šteflem zasedl také ve správní radě nadace INTERPO), si Provod nejprve nemohl vzpomenout. "Možná jo... já se na to nepamatuju. Nějak mi to předal, nebo jsem to od něj nějak kupoval... spolu jsme tam nebyli," vzpomínal Provod. Podle obchodního rejstříku Štefl ze společnosti odešel v roce 1994, tedy dva roky před Provodovým příchodem. "Neviděl jsem ho dvacet let a mluvili jsme spolu asi třikrát," potvrdil nakonec Provod serveru Lidovky.cz. O kontaktech, kterými Štefl v justiční sféře disponoval, Provod podle svých slov nic neví: "Viděl jsem ho naposledy v roce 1994."

Já a Mrázek? To jsou hrušky a jablka

Štefl také působil ve správní radě nadace INTERPO (více informací o nadaci najdete v boxu níže), kterou Provod spolu s Mrázkem založil. Své působení v nadaci Štefl vždy hájil. "Milan Junger, Pavel Jirků a já jsme byli pouze funkcionáři. Nemám co k tomu dodat, než že nějaký chorý mozek si dal dohromady hrušky a jablka," reagoval například v roce 1996 v Zemských novinách na podezření z korupce kolem nadace.

Co bylo INTERPO:

  • Oficiálně Nadace Karla Gotta Interpo vznikla v květnu 1993.
  • Měla poskytovat dlouhodobou finanční a materiální pomoc dětem, jejichž rodič byl usmrcen při výkonu služby u policie.
  • Pod maskou nadace však fungovala organizace, která měla Františku Mrázkovi pomoci udržet si vliv na policii. Mrázek se snažil využít mediálního obrazu Karla Gotta, aby zakryl své nelegální aktivity.
  • Až v roce 1995 se na veřejnost dostaly zprávy, že v pozadí nadace stojí lidé, kteří mají kriminální minulost. Později vyšlo najevo, že INTERPO vyšetřuje policie, protože se přes nadaci legalizovaly černé peníze.

KDO STÁL ZA INTERPO:

František Mrázek
Kauza Pitr mi připomíná trik zloděje, který ukazuje do prázdna a křičí „Chyťte zloděje“, komentuje Miroslav Provod trestní řízení, v němž byl spolu s Tomášem Pitrem odsouzen k pěti letům vězení

František Mrázek a Miroslav Provod

Aktuálně obviněný koncipient si v roce 1999 založil také soukromou živnost, kterou ukončil až 31.12.2012, tedy necelé dva měsíce před policejním zátahem.

Kromě Štefla jsou v kauze kolem soudce Ondřeje Havlína obviněni také státní zástupce František Fiala a jak zjistil server Lidovky.cz, rovněž pražský advokát Karel Matějka. Více čtěte ZDE

Policie má údajně zmapovány čtyři případy, na nichž se s dalšími dvěma dosud neznámými osobami podíleli. Navíc prověřuje 17 kauz, v nichž Havlín vynesl mírné rozsudky nebo žalované osvobodil. Zabývá se také jedním z případů Havlínovy manželky.

ČTĚTE VŠE O KAUZE HAVLÍN:

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.